V Česku vznikne Evropské centrum pro ochranu orchidejí
07.12.2015 | Denik.cz
V Česku vznikne Evropské centrum pro ochranu orchidejí. Založili ho vědci ze 12 univerzit a akademických ústavů z devíti evropských zemí. Centrum, které bude sídlit v Českých Budějovicích, se bude snažit o to, aby druhy těchto vzácných rostlin neubývaly. Na zmenšující se počty orchidejí mají negativní vliv globální změny, zvětšující se zástavba a intenzivní zemědělství. ČTK to řekl profesor ekologie Pavel Kindlmann.
Centrum bude v ČR zastřešovat akademický ústav Czechglobe a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. "Každá vědecká skupina se na něco specializuje, protože u orchidejí to je složité. Mají například symbiózu s houbami, kvůli změnám v zemědělství však toto spojení často zmizí a poté logicky nerostou. Určité druhy jsou tak vzácné, že je potřeba založit semennou banku," uvedl Kindlmann.
Kromě propojení již stávajících databází orchidejových lokalit v jednotlivých zemích se bude každá z laboratoří a vědeckých skupin specializovat na určitou oblast výzkumu.
Evropské centrum se bude zaměřovat i na výuku a mezioborový výzkum biologie orchidejí, jejich vztahů se symbiotickými houbami a opylovači a populační dynamiku. Jeho součástí bude i semenná banka.
"Ta je už částečně založena. Mají ji v královských botanických zahradách nedaleko Londýna. Nyní by ale bylo dobré udělat celoevropskou akci na sběr semen ohrožených druhů, aby se to soustředilo právě v Anglii," dodal Kindlmann. Na to by vědci mohli i získat peníze z evropských grantů.
V České republice se vyskytuje kolem 50 druhů orchidejí, avšak za posledních několik desetiletí ubývají stejně jako v ostatních zemích. Po pádu komunismu se úbytek zpomalil díky tomu, že zemědělci méně hnojí. K velmi vzácným patří například běloprstka bělavá, orchidej, která roste na Šumavě. V současnosti ji však ohrožuje výstavba nedaleko obce Kvilda.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- V Žatci vytvořili výukové materiály k přiblížení chmelařské tradice žákům (25.02.2026)
- Chumecký mlýn – zlatá medaile v programu Pestrá krajina 2025 (25.02.2026)
- USA se na Trumpův pokyn vrací ke glyfosátu. Ministr Kennedy otočil (25.02.2026)
- SZIF posoudí vložení Agrofertu do fondu RSVP Trust a ukončí vyplácení podpor (25.02.2026)
- Ministr Šebestyán v Bruselu: Apelujeme na jasný a včasný legislativní rámec nové společné zemědělské politiky a potřebná opatření pro stabilitu sektoru (24.02.2026)
- Plzeňský kraj začne v létě stavět v Klatovech farmu pro střední školu za 75 mil. (24.02.2026)
- Pěstování révy vinné v České republice v roce 2025 (24.02.2026)
- Dozorčí rada SZIF chce v úterý slyšet plán k vymáhání dotací od Agrofertu (24.02.2026)
- Česko žádá vyšší rozpočet pro zemědělství na roky 2028 až 2034, uvedl Šebestyán (24.02.2026)
- Zemědělci na Vysočině zvýšili dodávky mléka, zvířat ve velkých chovech ubylo (24.02.2026)

Tweet



