V Břeclavi roste farma budoucnosti. Pěstují tam zeleninu s minimem vody a bez chemie
21.06.2017 | ČT 24
V Břeclavi využívají novou technologii pěstování zeleniny, která šetří vodou. Začali pěstovat zeleninu hydroponicky v patrech nad sebou. Nová vertikální farma potřebuje oproti klasickému pěstování na poli jen desetinu vody a nepotřebuje žádnou chemii. Podle evropské agentury pro životní prostředí připadá třetina spotřeby vody právě na zemědělství.
Vertikální farma se nachází za zdmi budovy společnosti Fosfa v Břeclavi. Saláty a další rostliny tam pěstují v patrech nad sebou za přísných hygienických opatření. „To prostředí je izolované. Veškerý vzduch, který sem proudí z venkovního prostředí, filtrujeme. To znamená, že rostlinám nehrozí žádné nemoci a škůdci,“ vysvětlil důvody opatření projektový manažer vertikální farmy Jaroslav Sýkora.
Voda v nádobách nikam neodtéká, cirkulujePesticidy proto nejsou potřeba. Rostliny potřebují jen červené a modré světlo kvůli fotosyntéze, vzduch a vodu s minerály. Vody na závlahu potřebují rostliny jen desetinu oproti klasickému pěstování na záhonu. „Voda cirkuluje, to znamená, že neodtéká někam do podloží, neodtéká do kanalizace ani do řek. Jediný úbytek toho živného roztoku je v důsledku toho že rostliny odpařují a nabývají na objemu,“ popsal systém úspory vody Jaroslav Sýkora.
Z rostlin není skoro žádný odpadV kontejnerech pěstují v hale takové rostliny, které nemají žádný odpad. Saláty nebo různé bylinky tam rostou pět až šest týdnů. Tento týden sklízeli poprvé. Ročně chce farma takto vypěstovat čtrnáct až šestnáct tisíc rostlin. „Máme už rozjednány odběratele z řad restaurací, které se zabývají kvalitní gastronomií. To, co si ceníme nejvíc, je naše know-how, které jsme získávali dvouletým výzkumem,“ řekl ředitel Feel Eco Fosta Miroslav Kývala.
Vertikální farma zatím zabírá jedno procento břeclavské budovy. Do budoucna by její vedení chtělo, aby se saláty pěstovaly na celé ploše.
zdroj: ČT24
Další články v kategorii Zemědělství
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby na 2,4 mld. Kč a zisk na 143 mil. Kč (16.07.2026)
- Ministr zemědělství u kulatého stolu. Řešila se budoucnost českého drůbežářství (16.07.2026)
- Firmě Agro Jevišovice po předchozím propadu loni rostly tržby i zisk (16.07.2026)
- Kvůli suchu zmírňuje Ministerstvo zemědělství podmínky dotací pro nejhůře zasažené chovatele dobytka (15.07.2026)
- Kvůli super El Ninu je v ohrožení rýže, olej, cukr i káva, varují odborníci (15.07.2026)
- Sladovnám Soufflet ČR v účetním roce 2024/2025 klesl zisk o 40 pct na 350 mil.Kč (15.07.2026)
- Dopady sucha na zemědělství se lokálně velmi liší, Asociace žádá úpravu dotací (15.07.2026)
- Evropští žalobci spustili trestní řízení kvůli dotacím pro Agrofert. Na mušce úředníci i politici (15.07.2026)
- Limousin ve vedení, charolais a simentál mírně ustupují (14.07.2026)
- Osevní plocha zeleniny v ČR meziročně klesla, výnosy jsou zatím dobré (14.07.2026)

Tweet



