Úspěch mlékárny přináší jistotu také chovatelům dojnic
15.01.2002 | Hospodářské noviny
Obratu kolem 800 miliónů korun mléka letos dosáhnou v Polabských mlékárnách, a. s., Poděbrady. Společnost s téměř sedmdesátiletou tradicí ročně nakupuje 58 miliónů litrů syrového mléka, z nichž 90 procent zpracovává na tvaroh.
Tvaroh, tvarohové dezerty, pomazánky a termixy z Polabských mlékáren mají své zastoupení v síti zahraničních řetězců a významných velkoobchodů působících v celé ČR. Poděbradská firma díky svému výrobnímu programu trvale rozšiřuje podíl na trhu, byť již přesyceném jak produkcí domácích výrobců, tak dovozem. Generální ředitel Polabských mlékáren Pavel Vybíral v této souvislosti zmiňuje jejich významného obchodního partnera, jímž se stala společnost Rajo Bratislava, distribuující některé výrobky z Poděbrad na Slovensku.
Uspokojit náročného zákazníka znamená mít kvalitní produkty, které však nelze vyrobit bez kvalitní suroviny. Denní součinnost dodavatelů mléka a mlékárny je nezbytná a přímý obchodní vztah nutností.
Rovněž tuto informaci na sklonku loňského roku v Poděbradech se zájmem kvitovali soukromí farmáři i zástupci zemědělských společností, od nichž poděbradská firma nakupuje mléko. Mlékárna tam totiž vyhodnotila už sedmý ročník soutěže o své nejlepší dodavatele.
Vítěz soutěže dodavatelů mléka nad 300 tisíc litrů, soukromý farmář Josef Urbánek z Osečku na Nymbursku potvrdil, že úspěch v soutěži přináší nejen dobrou finanční prémii, ale že je hlavně prestižním oceněním. Jak dodal, při vyhodnocení soutěže se chovatelé seznámí s perspektivou mlékárny a s jejími představami o ceně mléka v následujícím období. Urbánek zúročuje své zkušenosti bývalého pracovníka Výzkumného ústavu krmivářského v Pečkách a těží rovněž z toho, že si dovezl stádo z Francie, jemuž postavil stáj už podle norem Evropské unie. Nyní jeho 65 krav dosahuje průměrné roční užitkovosti 9360 kilogramů mléka. "Úspěch spočívá v dobrém krmení a dobrém zacházení se zvířaty," připomíná Urbánek.
V tom s ním souhlasí Josef Samek, vedoucí Plemenářského střediska holdingu Českomoravské plemenářské unie pro okresy Nymburk, Mladá Boleslav a Mělník. Právě v kvalitě krmné dávky podle Samka bývají značné nedostatky.
Když vedení mlékárny přišlo s myšlenkou uspořádat soutěž mezi chovateli, byl to právě Samek, kdo ji poděbradské firmě pomohl založit. Soutěž je postavena na výsledcích kontroly užitkovosti skotu. Polabské mlékárny přitom se soutěží začaly v době, kdy zemědělci ztráceli jistotu, zda zpracovatelé budou jejich mléko vůbec potřebovat či zda jejich odběratel brzy nezkrachuje. "Soutěž tak byla už tehdy vstřícným krokem mlékárny k nám, dodavatelům," řekl Bohumil Smolík, předseda Družstva vlastníků Libeň-Vtelno v okrese Mělník. Družstvo, které již v roce 1995 neváhalo vložit šest miliónů korun do přestavby stájí z vazného na volné ustájení, do Poděbrad ročně dodává 1,33 miliónu litrů mléka.
Spolupráci s chovateli přikládají v mlékárně velký význam. Společnost ještě v závěru loňského roku vyplatila dodavatelům, od nichž nakoupila více mléka než v předchozím období, růstový bonus 30 haléřů za každý litr navíc a tento bonus hodlá vyplácet i letos v prvním pololetí. Zúčtovávat se bude vždy kvartál v porovnání s předchozím. Vybíral zdůrazňuje, že mlékárna tuto cestu považuje za nejlepší, neboť z makroekonomického hlediska je v souladu se snahou o dosažení národní kvóty 3,050 miliardy litrů mléka pro vstup naší země do EU.
Nyní Poděbradské mlékárny nakupují mléko za cenu o osm procent vyšší než před rokem. Vybíral však varuje, že cena blížící se 8,50 Kč by naplno otevřela stavidla dotovaným dovozům.
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozšíření povinné vakcinace proti Newcastleské chorobě (12.04.2026)
- Hrabošů bylo v březnu na polích méně než v únoru, přemnožení zůstávají (11.04.2026)
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Jihomoravští zemědělci žádají vytvoření strategické rezervy nafty pro sklizeň (10.04.2026)
- Šebestyán: Ve veřejném stravování by se mělo častěji vyskytovat české maso (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací vede Vladimír Eck (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)

Tweet



