Uplatnění biologicky aktivních látek u cukrovky

V několika posledních letech se u nás i ve světě zkoumají možnosti využití fyziologicky aktivních látek při pěstování cukrovky. Hlavní pozornost je zaměřena na zlepšení biologické hodnoty osiva, regulace růstu a vývoje v průběhu vegetace s cílem zvýšit výnos a cukernatost. Snadněji lze těmito látkami ovlivnit ukazatele množství než jakosti sklizně.

V současné době je registrován regulátor růstu Atonik a Rastim 30 DKV a povolena jejich aplikace u cukrovky. Cukrovka se ošetřuje Atonikem v dávce 0.6 l na hektar ve fázi 3 - 4 párů pravých listů či po zapojení rostlin v řádku. Dále je ke stimulaci výnosu bulev cukrovky povolen Rastim 30 DKV v dávce 0,3 l na hektar. Povolené přípravky se aplikují po vytvoření potřebné listové plochy, zpravidla ve fázi zapojení rostlin v řádku. Lze je použít i opakovaně. Množství postřikové kapaliny se volí dle použité aplikační techniky od 100 do 300 l.ha-1. Nesmí se ošetřovat v extrémně suchých podmínkách a při teplotách nad 25 °C. Na trhu je i přípravek Synergin s různými doplňky, který je doporučován i k jarnímu ošetření cukrovky (jednou i vícekrát). Doporučovaná dávka je 2 litry přípravku na hektar, v jarním období před zapojením porostu cukrovky v řádku. Uvedené biologicky aktivní látky zvyšují výnos bílého cukru z jednoho hektaru v průměru o 200 až 300 kg.

Při aplikaci jednotlivých látek je třeba dodržet obecně platné zásady pro ošetření porostů cukrovky regulátory růstu.

· Biologicky aktivní látka musí být metodicky správně aplikována (dokonalá listová kontaminace působí příznivě na biosyntézu sacharózy).

· Podmínkou příznivého účinku je, aby řepný porost byl zdravý, minimálně zaplevelený, s dostatečnou listovou pokryvností, se zajištěnou vyrovnanou výživou nezbytnými živinami, což je dáno vhodnými půdními, klimatickými a technologickými podmínkami pěstování řepy.

· Po ošetření by nemělo ihned pršet. Nezbytný minimální časový odstup mezi aplikací a deštěm je závislý od charakteru příjmu aplikovaného přípravku rostlinou cukrovky.

· Z našich dosavadních poznatků vyplývá, že snadněji lze ovlivnit množství produkce než její jakost. Proto za vhodnější považujeme ranější ošetření. V naší pěstitelské technologii nejlépe v růstové fázi 15 -18 (pět až osm listů) s případným opakováním až do růstové fáze 31 až 33 (před zapojením porostu řepy v řádku)

· Předsklizňová aplikace (4 až 6 týdnů před sklizní) některých biologicky aktivních látek (Atonik, cytokininy) příznivě působí na skladování sklizených bulev cukrovky.

· Biologicky aktivní látky bychom neměli aplikovat na porost napadený listovými chorobami (zejména virovou žloutenkou, perenosporou a padlím).

· Silně zaplevelený porost neumožňuje vhodnou kontaminaci listů řepy aplikovaným přípravkem.

V poslední době jsou propagovány společné aplikace s pesticidy. U cukrovky nejdostupnější biologicky aktivní látkou je Atonik. Je to přípravek se stimulačními účinky který je možno aplikovat společně nejen s přípravky na ochranu rostlin ale i s běžnými herbicidy. Za nejvhodnější dobu aplikace považuje výrobce společnou aplikaci s druhým a třetím herbicidním ošetřením cukrovky. Doporučuje 0,6 l Atoniku na hektar do každé aplikace.

Společná aplikace regulátorů růstu s listovými hnojivy zvyšuje výnos bulev a sušiny. I nepatrný efekt regulátorů růstu lze považovat za pozitivní, zejména za předpokladu, že ošetření lze provést jednou aplikací, popřípadě společně s některými pesticidními látkami na ochranu rostlin proti chorobám a škůdcům.

Doc. Ing. Josef Pulkrábek

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info