Unie složila v banánové válce zbraně

MF DNES - 20.4.1999

Unie složila v banánové válce zbrane

Ž e n e v a, P r a h a (CTK, Reuters, lav)- Banánová válka mezi USA a Evropskou unií se blíží ke konci. Evropská unie totiž prijala nedávný verdikt Svetové obchodní organizace, podle kterého jsou americké sankce proti Evrope oprávnené. Vzápetí však propukl spor, odkdy mají sankcní cla na zboží z Evropské unie platit. WTO schválila Spojeným státum uvalení sankcí na zboží z unie v hodnote 191,4 milionu dolaru rocne poté, co její výbor expertu oznacil režim dovozu banánu do unie za neslucitelný s pravidly svetového obchodu.

Vyslanec unie u WTO Roderick Abott rekl, že Brusel sankce prijme, ale až ode dne schválení WTO. Spojené státy však trvají na tom, aby sankce platily již od 3. brezna, kdy Washington zacal uplatnovat predbežné opatrení proti evropským dovozum, avšak v mnohem vetším rozsahu- na zboží v hodnote 520 milionu dolaru. "Vybojovali u WTO tretinu toho, co puvodne zamýšleli," dodal na adresu Americanu mluvcí Evropské komise Nigel Gardner. "Je smutné, že po trech nebo ctyrech prohrách se unie stále snaží hrát o cas," rekla americká vyslankyne Rita Hayesová. Zemedelský komisar Evropské unie Franz Fischler se již vyslovil pro zmenu politiky dovozu banánu. Predcházet však tomu musí vnitrní i vnejší konzultace, dodal vcera komisaruv mluvcí Gerry Kiely. Evropská unie zacala zvýhodnovat producenty banánu z bývalých kolonií v Africe, Karibské oblasti a Tichomorí v roce 1993. Od té doby platí také norma, podle níž musí banán lahodit oku západoevropského spotrebitele nejen barvou, ale i minimální délkou ctrnáct centimetru a tlouštkou 27 milimetru.

"Zní to jako satira, ale dvanáct ministru obchodu to tehdy myslelo smrtelne vážne," napsal rakouský list Die Presse. Ministri tehdy schválili i spletitý systém dovozních kvót omezující dovoz banánu z Jižní Ameriky na 2,5 milionu tun rocne. V rámci této kvóty podléhá každá tuna banánu dovoznímu clu 75 eur; pokud by se kvóta prekrocila, ciní clo 850 eur. Naproti tomu napríklad producenti banánu na francouzskému ostrove Martinique v Karibském mori mají zarucen urcitý objem exportu bez cla, nebo jim Brusel dokonce zarucuje minimální ceny. Obchodní spor o banány není svým rozsahem nijak zanedbatelný. Banány totiž zaujímají ve svetovém obchodu s ovocem prední místo. Rocne se jich vyváží pres 11 milionu tun, z toho tretina koncí na stole spotrebitelu v Evropské unii. Mezi Státy a unií navíc už jiskrí další spor. Bruselu se vubec nechce zrušit zákaz dovozu hovezího masa, obsahuje-li rustové hormony, které americtí farmári skotu podávají. Washington hrozí, že pokud Evropská komise zákaz na pocátku kvetna neprehodnotí, uvalí dodatecné stoprocentní clo na zboží dovážené z unie v hodnote kolem 900 milionu dolaru.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info