Týden v Evropě (23. - 29. 6. 2000)

Komise přijala novou agendu sociální politiky

Nová agenda přijatá dne 28. června má za cíl podporovat vznik většího počtu a lepších pracovních míst a zajistit realizaci politických závazků pomocí konkrétních opatření. Komisařka pro zaměstnanost a sociální věci Anna Diamantopoulou prohlásila, že cílem je řešit nové sociální výzvy vyplývající z radikální transformace evropského hospodářství a společnosti, nikoliv harmonizovat sociální politiky. Je třeba zajistit podporu společným evropským cílům tak, aby se z Evropy stala nejvíce konkurenceschopná a dynamická znalostní ekonomika schopná trvalého hospodářského růstu, nabízející větší množství a lepší pracovní místa a silnější sociální soudržnost. Agenda se zabývá budoucími výzvami a příležitostmi v oblasti zaměstnanosti, znalostní ekonomiky, sociální situace, rozšíření EU a internacionalizace a globalizace. Stanovuje široký rozsah opatření. Některá z nich jsou zaměřena na realizaci potenciálu plné zaměstnanosti v Evropě, další na modernizaci a zkvalitnění sociální ochrany a další zase na přípravu rozšíření EU a podporu mezinárodní spolupráce. Agenda pokrývá období do roku 2005, v roce 2003 se plánuje její posouzení za účelem přípravy dalších konkrétních opatření.

Dohoda o omezení znečištění ovzduší

Dne 22. června se ministři pro životní prostředí dohodli na omezeních znečištění ovzduší ze zdrojů elektrické energie a stanovení horních limitů na čtyři nejvýznamnější látky, které znečišťují ovzduší. Emise oxidu siřičitého ze stávajících elektráren budou sníženy více než o polovinu. Do roku 2010 se celkové emise oxidu siřičitého sníží o 77 %, oxidy dusíku o 51 %, emise těkavých organických látek (VOC) o 54 % a čpavku o 14 % ve srovnání s úrovní roku 1990. Tím Společenství postoupí o dvě třetiny na cestě ke splnění svého záměru v oblasti boje proti okyselování životního prostředí a o více než polovinu směrem ke svému cílovému stavu úrovně ozónu v oblasti zdravotnictví. Komisařka Margot Wallstrom tuto dohodu přivítala a prohlásila, že dokazuje odhodlání EU klást si a plnit ambiciózní cíle v oblasti ochrany životního prostředí. Oba návrhy budou nyní předloženy Evropskému parlamentu ke druhému čtení.

· Rada pro životní prostředí také dosáhla pokroku v souvislosti se strategií Společenství v oblasti klimatické změny. Komisařka Margot Wallstrom prohlásila, že v období před šestou Konferencí účastníků (CoP6), která se bude konat v listopadu 2000 v Haagu, je pevné a jednoznačné, Radou schválené stanovisko EU zásadní při zajišťování vedení. Ministři se také zabývali úlohou ekologických organizací při normalizaci v Evropě, návrhy Komise týkající se zelené elektřiny, odpadem z elektrotechnických a elektronických zařízení, zadáváním veřejných zakázek, novou strategií v oblasti chemikálií a revizí směrnic týkajících se státní pomoci v ochraně životního prostředí.

Charta práv cestujících

Dne 23. června byla zahájena osvětová kampaň pro zvýšení povědomí cestujících o právech, které pro ně vytvořilo Evropské společenství. Komisařka pro dopravu Loyola de Palacio prohlásila, že vytvoření těchto práv je jedna věc, jiná však je zajistit povědomí, pochopení a uplatňování těchto práv cestujícími. Charta práv cestujících zveřejněná Komisí bude vystavena na všech letištích v EU a později také v expoziturách leteckých společností a cestovních kanceláří. Charta stanoví práva ve čtyřech hlavních oblastech: informace o letech a rezervacích, overbooking (rezervace většího počtu míst, než je kapacita letu), náhrady v případě nehody a letecká doprava v rámci leteckých dovolených. Účelem kampaně je uvědomit cestující o jejich právech, ale Komise se domnívá, že k ochraně zájmů cestujících je třeba udělat ještě více. Proto minulý týden navrhla nové zákonné a dobrovolné závazky leteckých společností a letišť ke zkvalitnění služeb, v oblasti přístupu k cestujícím, jejichž let byl zpožděn, řešení a vypořádání stížností a zpráv spotřebitelů o úrovni služeb různých leteckých společností.

Odsouzení stávky v letecké dopravě

Komisařka pro dopravu Loyola de Palacio odsoudila desinformace a pokroucení faktů v souvislosti se stávkou francouzských řídících leteckého provozu dne 26. června. Prohlásila, že tato akce je pro ni nepochopitelná vzhledem k jednomyslné podpoře iniciativy "jednotné nebe" ze strany hlav států a vlád, jejímž cílem je vyřešit závažný problém zpoždění v letecké dopravě v Evropě. Tato stávka situaci pouze zhorší a cestujícím způsobí vážné potíže. Zopakovala hlavní cíle iniciativy Komise, "jednotné nebe", která je schopna řešit zpoždění, zavést pružnost ve využívání vzdušného prostoru civilním i vojenským letectvím, konzultovat se sociálními partnery, zajistit bezpečnost jako prioritu a definovat úlohu regulátora a uživatele služeb.

Finanční prostředky pro regiony ve Velké Británii

Komise dne 26. června schválila sedmiletý program regionálního rozvoje ve Velké Británii, podpořený částkou 4 857 mil. eur ze zdrojů EU. Tyto strukturální fondy budou vynaloženy ve čtyřech oblastech zařazených do Cíle 1: Merseyside; Cornwall a Isles of Scilly; South Yorkshire; West Wales a Valleys. Toto financování zajistí investice ve výši 11 454 mil. eur, z čehož asi 20 % bude spolufinancováno ze soukromého sektoru. Programy podle odhadu zajistí vytvoření asi 154 tisíc nových pracovních míst a přeškolení a rekvalifikaci pro 420 tisíc lidí. Fondy podpoří konkurenceschopnost těchto regionů modernizací průmyslové základny, povzbuzením sektorů s vysokou rychlostí růstu, zvýšením kvalifikace a prosazováním informační společnosti. O programech pro další regiony ve Velké Británii se rozhodne v dalších týdnech.

EU a Turecko zahájily vzájemné kontakty

Proces analytického posouzení acquis communautaire EU, tj. legislativy ES, byl s Tureckem již zahájen. Turecko bylo ke konci roku 1999 uznáno jako kandidát na přistoupení k EU. Nyní bude sledován pokrok při slaďování turecké legislativy s pravidly a legislativou EU a jeho uplatnění v praxi. Prvními oblastmi, které jsou předmětem zkoumání, jsou zemědělství a rybolov, které dohromady představují přes polovinu objemu acquis. Následovat bude energetika, doprava, životní prostředí a vnitřní trh.

Konec korkovým zátkám

Víno zkažené působením chemického popř. mikrobiálního znečištění z korkových zátek by se mohlo stát minulostí díky výzkumu finančně zabezpečeného Evropskou unií. Konsorcium malých firem z Německa, Portugalska a Španělska a jednoho německého výzkumného ústavu vynalezlo metodu, při níž mikrovlny pronikají do korku a zabraňují tak jeho chemické reakci s obsahem láhve. Finanční prostředky na realizaci tohoto projektu pocházejí z programu Komise CRAFT, který malým firmám nedisponujícím dostatečnou vlastní výzkumnou kapacitou pomáhá získat přístup k nejmodernější technice spoluprací s výzkumnými ústavy. Evropských výzkumných úkolů se zúčastňuje stále větší počet malých a středních podniků - více než 14500 v období 1994 až 1998, přičemž v roce 1999 se jejich počet zvýšil o 20 %.

Budoucnost rybolovu

Komisař Franz Fischler zahájil diskusi o Společné politice v oblasti rybolovu, která předchází vydání Zelené knihy, které se plánuje na začátek roku 2001. Ve svém projevu na semináři o trvale udržitelném rybolovu Fischler prohlásil, že je třeba zaujmout nový přístup k řešení některých dlouhodobých problémů, jako je např. pokračující vyčerpávání zásob ryb v rybolovných revírech a vážné hospodářské potíže, které to způsobuje rybářům a celému odvětví. Hlavním viníkem zůstává nadměrný objem rybolovu na příliš malém počtu revírů. Komise má v úmyslu vypracovat návrhy na novelizaci Společné politiky v oblasti rybolovu do konce roku 2001 a ponechá tak k veřejné a politické diskusi celý jeden rok.

Revize předpisů o fůzích

Ze zprávy Komise, přijaté dne 28. června, vyplývá, že prahovou hodnotu obratu stále ještě nesplňuje příliš mnoho fúzí s přeshraničním vlivem. Regulace fúzí prošla poslední revizí v roce 1997 a zpráva se zabývá obdobím od března 1998, kdy revidované předpisy vstoupily v platnost, do konce roku 1999. Ze zprávy vyplývá, že na základě pravidel Společenství by se měl řešit větší počet případů fúze. Bude provedeno podrobnější šetření s cílem zjistit, zda by měly být navrženy další změny. Komise také schválila zjednodušený postup provádění těch fúzí a akvizic a zakládání společných podniků, které nepředstavují z hlediska hospodářské soutěže problém, aby tak své zdroje mohla soustředit na složitější a problematičtější transakce.

Francie přebírá předsednictví EU

Dnem 1. července 2000 převezme Francie předsednictví Rady Evropské unie od Portugalska. Bude je zastávat po dobu šesti měsíců, pak předsednictví převezme Švédsko. Práce předsednictví bude sledovat tři hlavní cíle: dosažení souladu mezi modernizací hospodářství a posilováním evropského sociálního modelu, vytváření užších vztahů mezi Evropou a jejími občany a příprava na rozšíření EU a posilování postavení Evropy ve světě. Prezident Jacques Chirac prohlásil, že reformované instituce, aktivní zahraniční a obranná politika a pokrok ve vyjednávání o rozšíření Evropu dále posílí a zajistí prostředky ke splnění aspirací jejích občanů ve smyslu hospodářského růstu a zaměstnanosti, bezpečnosti a spravedlnosti, životního prostředí a vzdělání.

Informační centrum EU 3. 7. 2000

evropská u

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info