Kvůli slintavce mohou nákladní vozy ze Slovenska vjet do ČR jen na pěti místech
04.04.2025 | ČTK
Kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky musí od půlnoci všechna nákladní vozidla nad 3,5 tuny jedoucí ze Slovenska vjíždět do České republiky pouze přes pět vybraných hraničních přechodů. Jsou to Mosty u Jablunkova, Bílá-Bumbálka, Starý Hrozenkov, Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota a Hodonín. Na vybraných přechodech se chystají technické úpravy, aby bylo možné dezinfikovat co největší množství projíždějících vozidel.
Přepravci, kteří vezou nebo jsou určeni pro transport zvířat, živočišných produktů či krmiv, budou jako dosud moci použít pouze první čtyři jmenované hraniční přechody na česko-slovenské hranici. Přechod Hodonín bude možné použít pro přepravu veškerého ostatního zboží. Vozidla převážející kontrolované komodity se budou dezinfikovat důkladněji než ostatní kamiony.
Na vybraných přechodech se připravují takové technické úpravy, které umožní dezinfikovat co nejvíc projíždějících vozidel. Například na přechodu u Lanžhota se během víkendu vyfrézuje část vozovky v prostoru celnice, aby vznikla vana, ve které se budou dezinfikovat kola nákladních automobilů. Na jiných přechodech zatím hasiči nainstalují mobilní dezinfekční zařízení.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V případě potvrzení nemoci je třeba utratit všechna zvířata v chovu.
Nákaza se v současnosti šíří na Slovensku a v Maďarsku. Riziko zavlečení do ČR významně vzrostlo poté, co se v neděli potvrdilo páté ohnisko ve slovenském Plaveckém Štvrtku zhruba 50 kilometrů od hranic s Českem. Stát proto zavádí další preventivní opatření, která mají zabránit zavlečení této nebezpečné nemoci do ČR.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Veterináři otestovali všechny sledované jihomoravské farmy, slintavku nezjistili (10.04.2025)
- Zemědělci si loni průměrně vydělali na hektar meziročně o čtvrtinu méně, zvyšuje to závislost na dotacích (10.04.2025)
- Opatření proti slintavce lze zrušit 30 dnů po likvidaci poslední nakažené zvěře (10.04.2025)
- Zákaz používání přípravků obsahujících acetamiprid v některých plodinách (10.04.2025)
- Tisk: Polsko je druhým největším vývozcem vajec v EU, nedostatek mu nehrozí (10.04.2025)
- Hospodaření zemědělcům komplikuje a prodražuje privatizace státních objektů na jejich pozemcích (10.04.2025)
- Nález Ústavního soudu potvrdil, co bylo zřejmé (09.04.2025)
- Nákazu do stáda může přinést lesní zvěř, bojí se slintavky a kulhavky chovatel (09.04.2025)
- Podávání Jednotné žádosti 2025 bude zahájeno 10.4. (09.04.2025)
- V ČR může kvůli zákazu klecových chovů po r. 2027 chybět až 15 pct českých vajec (09.04.2025)