SVS nabádá: Nezapomeňte na deratizaci
18.10.2007 | Agris
Po loňské teplé zimě a v podstatě hlodavcům příznivém létě je jasné, že se budou muset zemědělci i zpracovatelé ve vyšší míře věnovat deratizaci. Připomněl to mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben. „Na tom, že by zemědělci či zejména výrobci potravin opominuli pravidelnou deratizaci, neušetří. Jakmile se pravidelnou deratizací nenaruší rozmnožovací cyklus hlodavců, problémy narůstají,“ konstatoval Duben. . Pracovníci státního veterinárního dozoru věnují při svých kontrolách pozornost i případnému výskytu hlodavců. Zjistí-li veterinární inspektor takovou skutečnost, nařídí přijmout odpovídající opatření.
Deratizaci nelze provádět amatérsky, a proto je nutné se obrátit na specializovanou firmu. Deratizovat smějí jen firmy autorizované, přičemž podmínkou autorizace je oprávnění k nakládání s jedy. Při kladení otrávených návnad je pak nutné dbát na to, aby taková místa byla řádně označena a návnady nakladeny tak, aby se k nim nemohly dostat děti a také chovaná zvířata, ať již hospodářská nebo domácí kočky či psi.
„Je třeba také připomenout, že hlodavci mohou přenášet některé nemoci, například leptospirózu, pro člověka nepříjemné horečnaté onemocnění. Mohou být i pasivními přenašeči infekčních onemocnění lidí a zvířat. I proto je nutné zejména v letošním podzimu nezapomenout na deratizaci - hubení hlodavců,“ varuje Duben.
Další články v kategorii Zemědělství
- Řecké vinařství upadá. Pomoci má modernizace a turismus (01.06.2026)
- Poslanci chtějí ztížit odnímání kvalitní půdy podél dopravních staveb (31.05.2026)
- Kvůli suchu hrozí nedostatek krmení pro zvířata, řešením je nižší povinné zatížení pastevních ploch (29.05.2026)
- Pomsta za sbližování s EU: Rusko zakázalo dovoz rajčat, okurek a jahod z Arménie (29.05.2026)
- Martin Nejdl: stříbrná medaile v soutěži Pestrá krajina (29.05.2026)
- Samosběry jahod začínají. Farmáři lákají i na vychytávku, která šetří záda. (29.05.2026)
- Sucho způsobí nižší výnosy zemědělcům (29.05.2026)
- Tragédie na pastvě na Slovensku: Muže zabila kráva (28.05.2026)
- Resort zemědělství nadále vyplácí dotace Agrofertu. Stopka se jich netýká, tvrdí ministr (28.05.2026)
- Německo a další státy odmítly navýšení rozpočtu na zemědělství a kohezi (28.05.2026)

Tweet



