SVAZ PRODUCENTŮ A ZPRACOVATELŮ BIOPOTRAVIN

Pro-Bio ŠUmperk

Kolektiv autorů

Svaz Probio Šumperk

Svaz producentů a zpracovatelů biopotravin PRO-BIO zanedlouho oslaví deset let své činnosti. Sdružuje rolníky, zpracovatele , obchodníky, zástupce škol, nevládních organizací, spotřebitele, přátele přírody cítící zodpovědnost za budoucnost zdravého životního prostředí, jehož jsme všichni součástí. Cílem svazu je trvale udržitelným ekologickým zemědělstvím chránit životní prostředí, přírodu a její zdroje, produkovat kvalitní biopotraviny a spoluvytvářet harmonickou kulturní krajinu. Pečovat o pestrost života, vytvářet slušné životní podmínky pro člověka a chovaná zvířata a tím udržet zemědělství jako tradiční obor lidské činnosti. Výroční valná hromada na počátku tohoto roku konstatovala, že s rozvojem ekologického zemědělství u nás, roste i počet členů svazu a jeho význam.

Clenská základna

Stejně jako v závěru roku 1997 pokračoval i v průběhu roku 1998 zvýšený zájem zemědělců o členství ve svazu. Zájem byl vyvolán nejen pouhou snahou o získání státní podpory, jak je občas na naši adresu poukazováno, ale u řady členů jde o skutečné pochopení podstaty strukturálních změn, kterým se české zemědělství nemůže v Evropském kontextu vyhnout. Členové hledají ve svazu oporu a pomoc při zcela vážně míněné konverzi svého hospodářství k ekologickému zemědělství a produkci biopotravin chápou, mimo jiné, také jako významnou podnikatelskou příležitost.

Tabulka č. 1 Struktura zemědělské půdy členů svazu Pro-bio

Kdatu

Počet ekofarem

Výměra z. p. vha

Z toho orná

ha

TTP

ha

Sady

ha

Vinice

ha

Zelenina

ha

31. 12. 98

243

38 685

5 975

31 630

270

1

19

1.3. 99

287

58 164

6 865

50 741

541

6

26

Tabulka č. 2 Struktura členské základny svazu Pro-bio

Pocet clenu k 1.3 99

ekozemedelec

velkoobchodník

maloobchodník

zpracovatel

cestnýclen

pridruženýclen

398

287

3

28

12

8

60

Rozvoj poradenství

S nárůstem počtu členů vyvstala potřeba řešit organizaci a kvalitu poradenství. Zjednodušený pohled na ekologické zemědělství, jako na pouhé zemědělství bez chemie, je příčinou současných vážných provozních problémů i u dlouholetých členů svazu.

Dotační pravidla Ministerstva zemědělství loni umožnila ucházet se o zařazení do programu Kroužky, jehož cílem je podpora individuálního terénního poradenství a konzultací. Svaz vypracoval projekt a po schválení ministerstvem dostal příležitost zajistit pro své členy finanční prostředky na poradenství pro dalších pět let.

V oblasti skupinového poradenství svaz pořádal řadu odborných seminářů na různá aktuální témata: ekologické zemědělství (pro nové zájemce o EZ), instruktáž řezu ovocných stromů v ekologicky vedeném sadu, biodynamický seminář, pěstování energetických plodin v ekologickém zemědělství.

Posílení a rozvoj marketingu bioprodukce

Životně důležitou podmínkou pro prosperitu členských podniků svazu je dobrý odbyt produkce. V minulých letech svaz velmi aktivně propagoval biopotraviny a bioprodukty mezi spotřebiteli, což přineslo výsledky. Poptávka českých spotřebitelů po biopotravinách v současné bodě převyšuje možnosti nabídky. Zahraniční poptávka po některých druzích bioproduktů, v době kdy konvenční zemědělské produkty jsou téměř neprodejné, je pak přímo výzvou.

Přesto je odbyt a prodej bioproduktů a biopotravin stále nejslabším článkem svazové činnosti. Chybí spotřebitelem žádaná struktura produkce, která je často nabízena v malých množstvích a v místech od sebe příliš vzdálených. Nemáme vhodné zpracovatele, v celém hnutí EZ zoufale chybí peníze. Konvenční obchodníci však již registrovali zvýšený zájem spotřebitelů o bio a dovoz biopotravin ze zahraničí nabírá obrátky.

Svaz uspořádal v roce 1998 řadu akcí, jejichž cílem bylo dále posílit trh s bioprodukty. Prezentoval české ekologické zemědělství na výstavě BIOFACH 98 ve Frankfurtu nad Mohanem v SRN. Na tuto výstavu uspořádal zájezd obchodníků a zpracovatelů, spojený s týdenním seminářem o prodeji biopotravin, jehož součástí byly exkurze u německých podniků, zabývajících se výrobou, zpracováním., velkoobchodním i maloobchodním prodejem biopotravin. Tradici má celostátní setkání prodejců biopotravin. Uskutečnil se mezinárodní seminář Marketing bioprodukce v ĆR, SR, Maďarsku a Polsku. České biopotraviny se představily na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích, kde se současně konal cyklus seminářů o pěstování netradičních plodin a ekologickém zemědělství. Špaldový program PRO-BIO s.r.o. Staré Město pod Sněžníkem byl na Zemi živitelce oceněn Zlatým klasem s kytičkou (za přínos k ekologii).

V propagaci a marketingu nám však chybí to nejdůležitější iniciativa a schopnost vzájemně se podpořit a spolupracovat, vytvářet regionální nebo produkční skupiny, přemýšlet o možnosti společného skladování, zpracování odbytu a prodeje, vzájemně si pomáhat. Další organizační vývoj svazu musí jít cestou regionálních a produkčních skupin.

Prohloubení osvety a propagace ekologického zemedelství

Stále málo členů si uvědomuje spojitost mezi osvětou spotřebitele, propagací ekologického zemědělství a praktickým odbytem a prodejem svých produktů. Pro vedení svazu je obtížné zajišťovat řadu propagačních akcí bez aktivní spolupráce a účasti svých členů. I veřejnost ztrácí zájem , pokud se na akcích setkává se stále stejnými 10 - 15 zemědělci a jejich bioprodukty.

Svaz pořádal řadu obecných propagačních akcí pro veřejnost: den otevřených dveří ve Starém Městě pod Sněžníkem, Biodožínky v Humpolci, Biojarmarky v Praze a v Brně. Vydává propagační materiály například Ročenky ekologického zemědělství. Svaz propaguje a prezentuje ekologické zemědělství a svaz v tisku a ostatních médiích. Význam propagace EZ je tak velký, že vedení svazu rozhodlo zaměstnat pro tuto činnost pracovníka, jehož úkolem je propagaci rozvíjet a koordinovat.

Svaz spolupracuje s vydavatelstvím vh press Hradec Králové při vydávání časopisu BIO, měsíčníku pro trvale udržitelný rozvoj, který svaz předplácí pro všechny členy. V BIO má svaz svou informační stránku a součástí časopisu je i pravidelná biologicko-dynamická příloha Valeriána. Svaz vydal i několik odborných publikací: Energetické plodiny v ekologickém zemědělství, v druhém vydání Zemědělský kurz Rudolfa Steinera a Výsevní dny 1999.

Mezinárodní spolupráce

Důležitou součástí činnosti svazu je mezinárodní spolupráce. Dlouhodobá spolupráce je se švýcarským spolkem SVWO, který léta podporuje činnost svazu nejen v oblasti společných projektů, ale i přímými finančními příspěvky na činnost svazu a konkrétních členů. Společně se spolkem SVWO jsme zajišťovali poradenskou pomoc a stáže i pro bulharské ekologické zemědělce.

Loni se svaz připojil k mezinárodnímu projektu německé nadace Heinricha Bölla Podpora ekologického zemědělství v zemích střední a východní Evropy. Bezesporu nejúspěšnější zahraniční spolupráci roku 1998 byl program praktických kurzů zpracovávání bioprodukce na farmách, organizovaný rakouskou nadací EUPRI: Výroba sýrů, zpracování mléka, chov koz, zpracování ovoce, výroba ovocných moštů, výroba tvrdých sýrů, pečení pečiva, zpracování masa, malé porážky. Kurzy se konaly na farmách v Rakousku. Zúčastnilo se jich 64 členů svazu.

Posílení kontrolního systému ekologického zemedelství v CR

Kontrolní a certifikační systém ekologického zemědělství je garantován Mze a jeho mezinárodní uznání je důležitým předpokladem pro rozvoj mezinárodního obchodu s bioprodukty a biopotravinami. Svaz se stal jedním ze zakladatelů nové právnické osoby KEZ o.p.s., která je pověřena Mze vykonávat kontrolu EZ a ucházet se o akreditaci, jak na národní, tak i mezinárodní úrovni, zejména pak u EU. Tato organizace začala vykonávat kontrolní činnost od l. dubna 1999.

Svaz podává za své členy hromadnou přihlášku ke kontrole EZ a hradí základní sazby za kontrolu.

Príprava a prosazování zákona o ekologickém zemedelství, dotacní podpora EZ

Svaz se významně podílí na přípravě věcného záměru zákona o EZ, jehož předložení a přijetí lze očekávat již v letech 1999 - 2000. V komisích a pracovních skupinách MZe působí řada členů svazu PRO-BIO.

Fondy svazu

Svaz zřídil a spravuje pro podporu svých členů tyto fondy: Svépomocný fond SVWO, Fond na podporu výkupu bioprodukce, Fond na ochranu zvířat, PHARE Rozvoj ekologického zemědělství v Bílých Karpatech.

Svaz do těchto fondů převádí finanční prostředky, které získává z darů a příspěvků na podporu ekologického zemědělství od tuzemských nebo zahraničních dárců, nebo ze získaných grantů. Fondy pomáhají členům řešit problémy s nedostatkem financí při ekologickém hospodaření.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info