Stanovisko SZIF k tiskové zprávě NKÚ ze dne 25. 11. 2013
29.11.2013 | SZIF
Státní zemědělský intervenční fond upřesňuje tiskovou zprávu NKÚ ze dne 25. 11. 2013, která uvádí, že přímé platby za rok 2012 obdržely i subjekty, jejichž hlavním obchodním cílem nebyla zemědělská činnost, např. golfová centra nebo střední odborné školy. Přímé platby jsou typem nárokových podpor poskytovaných v rámci společné zemědělské politiky EU. V Evropské unii představují hlavní formu zemědělských dotací, které mají za cíl zabezpečit zemědělcům větší stabilitu příjmů. Nicméně není podmínkou, aby zemědělská činnost byla hlavní aktivitou žadatelů o dotace. Splní-li žadatel podmínky pro udělení dotace, která je vždy vázána k zemědělské činnosti, respektive obhospodařované ploše, není primárně obor jeho podnikání rozhodující. Z tohoto důvodu mohou být přímé platby poskytnuty i uvedeným subjektům, které se zabývají také jinou než zemědělskou činností (např. provozováním golfových center nebo střední odborné školy). Přímé platby jsou v ČR vypláceny pouze na půdu, která splňuje podmínky zemědělsky obhospodařované půdy dle zákona o zemědělství. Evidence LPIS neeviduje plochy, které nesplňují podmínku zemědělského využívání. SZIF dodržování této podmínky standardně od roku 2004 ověřuje při prováděných kontrolách na místě a na plochu, např. na golfová hřiště, letiště a sportovní areály dotace v rámci přímých plateb vůbec neposkytuje. Tuto skutečnost ověřil při své kontrole i Nejvyšší kontrolní úřad.
- Vladimíra Nováková
- tisková mluvčí SZIF
Další články v kategorii Zemědělství
- EU začne prozatimně provádět dohodu s Mercosurem, čekat na europoslance nebude (04.03.2026)
- Lidé na jihu Čech častěji hlásí podezření na týrání zvířat, potvrdí se třetina (04.03.2026)
- Bezmála 2,5 miliardy korun poskytne SZIF na ošetřování travních porostů (04.03.2026)
- Třetí týden výběry pokračovaly na OPB Osík (04.03.2026)
- Budoucnost vinic: Restrukturalizace místo expanze. Vinaři se více zaměřují na zvýšení efektivity a udržitelnosti. (03.03.2026)
- K zastropování dotací s předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na CNN Prima NEWS (03.03.2026)
- Zelináři hospodařící ekologicky by mohli nově získat dotaci na pěstování batátů (02.03.2026)
- Agrofert rozšířil představenstvo o pět nových členů na celkových 12 členů (02.03.2026)
- Výroba masa v hradeckém kraji byla loni druhá nejvyšší v historii kraje (02.03.2026)
- Téměř 2 miliardy korun do lesů a zmírnění sankcí za nesplnění administrativních lhůt: 7. kolo podpory na rozvoj venkova přináší zjednodušení (01.03.2026)

Tweet



