SPRÁVA POČÍTAČOVÉ SÍTĚ PEF ČZU

Správa počítačové sítě PEF ČZU

The network management at the faculty of economics CAU

Jiří Vaněk, Edita Šilerová

Adresa autora:

Česká zemědělská univerzita Praha, katedra informačních technologií, PEF, 165 21 Praha 6

E-mail: vanek@pef.czu.cz, silerova@pef.czu.cz

Anotace:

Příspěvek se zabývá koncepcí budování vysokorychlostní počítačové sítě Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze. Projekt a následná realizace technického řešení budou ukončeny ve třetím čtvrtletí roku 1998. V dalším období bude následovat etapa ověřování možností inteligentní správy sítě a její implementace.

Summary:

The paper describes the conception of fast network construction at the faculty of economics CAU Prague. The project and following realisation of fast network presents the key problem solution for faculty communication and her environment communication.

Klíčová slova:

správa sítě, správa stanic, vysokorychlostní síť, rychlý Ethernet

Key words:

network management, desktop managenent, highspeed network, Fast Ethernet

Výstavba vysokorychlostní sítě na PEF ČZU

Provozně ekonomická fakulta ČZU Praha uvede v říjnu tohoto roku do plného provozu novou vysokorychlostní síť založenou na technologii Fast Ethernet 100Mb/s.

Ethernet je dnes bezkonkurenčně vedoucí technologie počítačových sítí (dle odhadu jej využívá přes 70% sítí). Klasická technologie Ethernet 10 Mb/s je doposud nejrozšířenější, ale očekává se, že již během příštího roku bude mít vedoucí pozici Ethernet 100 Mb/s (Fast Ethernet).

Uvedenému vývojovému trendu se včas přizpůsobila i PEF ČZU, která tuto technologii na základě zpracovaného projektu částečně instalovala již v loňském roce. Od října tohoto roku bude zahájen provoz nové sítě v rámci celé hlavní budovy PEF.

V roce 1997 byla realizována nová kabeláž (hvězdicová struktura) v předních částech 1. a 2. patra PEF, která vychází z kanceláře číslo 106, kde jsou umístěny servery sítě. Cílem bylo zajistit 100 Mbitovou technologii přednostně pro provoz LVT, ale souběžně již budovat kabeláž v přilehlých kancelářích. V rámci této etapy byla provedena instalace aktivních síťových prvků. Konkrétně se jedná o špičková zařízení firmy 3COM (switch SuperStack II 10/100 Mb s 12 porty RJ45 s volitelnou rychlostí a optickým FX downlinkem, kartu do routeru NetBuilder II pro optiku, tři 100 Mb a dva 10 Mb SuperStack II huby. Dále byla instalována řada PCI síťových karet 3COM 100 Mb (především laboratoře výpočetní techniky).

Kromě budování 100 Mbitové technologie se podařilo vyměnit další klíčové prvky sítě, a to řídící počítače (servery). Byly nakoupeny 3 výkonné serverové systémy od firmy Compaq (Compaq Proliant 800 v konfiguraci 2 x Pentium Pro 200 MHz, 128 MB RAM, 2 x 4 GB HDD Wide SCSI, CD-ROM, 100BaseTX adapter, včetně SW kompletu SmartSuite).

Pro posílení bezpečnosti provozu byl instalován silný a moderní systém UPS, který zajišťuje servery i další síťové komponenty. Díky využití stávajících diskových kapacit byl realizován plný mirroring diskových systémů na serverech.

Na tuto etapu prací navázaly v roce 1998 další dokončovací práce, které probíhaly především během prázdnin. V rámci výstavby sítě byla provedena instalace nové kabeláže prakticky po celé hlavní budově. Projekt standardně počítá se dvěma přípojnými místy v jednoosé kanceláři, na přání kateder mohly být počty připojení zvýšeny dle potřeby. Vznikla tak dostatečná rezerva i pro další instalace prostředků výpočetní techniky. Zároveň byly instalovány další aktivní síťové prvky, které dovolí připojení všech stávajících stanic na 100 Mbitovou technologii.

Další etapou, která je právě realizována, je oživování sítě s výměnou síťových karet. Byly použity osvědčené značkové síťové karty firmy 3Com (3Com Etherlink XL 100 PCI). Vzhledem k použití síťových technických prostředků, které dovolují též provoz na nižší rychlosti, lze na nové rozvody postupně připojit prakticky všechny počítače, aniž by byl provoz na síti přerušen. Na síť tak mohou navíc být připojeny i technické prostředky, které z různých důvodů nemohou pracovat s rychlostí 100 Mb/s.

V současné době je síť před dokončením. V září bude probíhat zkušební provoz a od počátku zimního semestru by měla být celá síť již v plném provozu.

Implementace správy výpočetního prostředí

Po dokončení základního technického řešení bude následovat další etapa, která se bude týkat především implementace inteligentní správy sítě. Správa sítí (management sítí) dnes stále více nabývá na významu. Správa výpočetního prostředí sítě obecně znamená:

· předcházení fatálním problémům sítě,

· zvýšení produktivity správců sítě,

· zvýšení produktivity uživatelů,

· usnadnění rozšiřování systému.

Vzhledem ke skutečnosti, že v rámci sítě fakulty pracuje například přes 200 PC stanic, které jsou součástí několika podsítí s řadou serverů, je potřeba moderního systému správy sítě zřejmá. V současnosti se zdaleka nejedná již jen o sledování aktivních prvků sítě a provozu na síti. Správa sítě dnes znamená navíc především inventarizaci technického a programového vybavení, distribuci aplikací, ale také kompletní zálohování, instalaci a konfiguraci počítače z libovolného místa sítě. S použitím nových síťových adaptérů je možné “probudit spící počítač” a provést jeho vzdálenou správu prakticky kdykoliv.

Problematika správy sítě je průběžně řešena například grantem “Inteligentní správa sítí PEF” (Vaněk a kolektiv). Tento grant je řešen s ohledem na prostředí hlavního síťového operačního systému na PEF, systému Novell NetWare 4.11, který je instalován na všech serverech fakulty (s výjimkou jednoho systému Windows NT). Proto jsou možnosti správy sítě ověřovány především prostřednictvím systému Novell ManageWise a Novell Z.E.N. works. Novell BorderManager zatím nemáme k dispozici.

Možnosti integrované správy výpočetního prostředí v případě Novell NetWare:

Předmět správy

Nástroje pro správu (Novell)

setvery

ManageWise

síť

ManageWise

desktopy

Z.E.N. works

přístup k Internetu

BorderManager

síťové aplikace

ManageWise

desktop aplikace

Z.E.N. works

Novell ManageWise

Novell ManageWise je nástroj pro správu sítí (integrovaná sada správních služeb, které umožňují komplexní sledování a řízení heterogenního síťového prostředí). Je zajištěna podpora všech běžných operačních systémů stanic (DOS, W3.x/9x/NT, OS/2, Macintosh). Mezi hlavní možnosti systému ManageWise patří:

· správa serverů a síťových aplikací (lze také Windows NT),

· analýza provozu na síti a sledování vývojových trendů,

· vzdálený přístup ke stanicím,

· antivirová ochrana,

· správa aktivních prvků přes SNMP,

· hlášení krizových stavů na konzoli,

· automatická inventarizace zařízení,

· distribuce SW a licencování na stanice.

Novell Z.E.N. works (Zero Effort Networks for users)

Z.E.N. works je nový produkt pro správu stanic v sítích. Tento produkt podporuje adresářové služby NDS (NetWare 4.x, Windows NT, Unix). Dle údajů uváděných společností Novell představují dnes náklady na management sítě až 46 % ročních nákladů na stanici v síti. V našich podmínkách se lze domnívat, že tyto náklady budou tvořit poněkud menší podíl, ale to význam správy sítí obecně nijak nesnižuje. Z.E.N. works obsahuje tři základní komponenty:

· Novell Application Launcher 2.5,

· Secure Remote Console,

· Workstation Manager pro W3.x/9x/NT.

Mezi hlavní možnosti systému Z.E.N. works patří:

· správa a distribuce aplikací (samohojící se aplikace, personalizace),

· správa desktopů (dynamické předpisy a procedury - Distributed Policy Editor, inventarizace HW stanic, dynamická konfigurace tisku),

· údržba desktopů (předpisy pro žádání pomoci, bezpečné dálkové ovládání).

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info