Spor o financování testů na BSE trvá
27.08.2001 | Hospodářské noviny
Spor mezi ministerstvy zemědělství a životního prostředí o tom, kdo by měl financovat testy hovězího dobytka na nemoc šílených krav, dosud nebyl vyřešen. Laboratoře na testování BSE v Jihlavě a Praze přitom tvrdí, že mají nakoupený materiál pouze na následující dva týdny. Další potřebné peníze veterinární správa ve svém rozpočtu již nemá.
Ministr zemědělství Jan Fencl po konzultaci se členy parlamentního zemědělského výboru požaduje, aby část peněz byla uvolněna ze Státního fondu životního prostředí. Proti tomu se však bouří ministr životního prostředí Miloš Kužvart: "Podle našeho právního rozboru není možné, aby peníze šly z financí na životní prostředí." Fencl ale naopak tvrdí, že podle právníků jeho resortu by přerozdělení peněz z Fondu životního prostředí bylo po legislativní stránce v pořádku.
Vláda již v červnu schválila, že testy bude platit fond. Ministr Kužvart však minulou středu požádal kabinet, aby toto rozhodnutí přehodnotil.Testování je podle něj ošetřeno veterinárním zákonem, který říká, že za monitorování je zodpovědný distributor masa.
Fond životního prostředí od počátku srpna již zavedl program, který umožňuje podpořit "výlučně sběr, přepravu a termické zneškodnění poražených nebo utracených těl skotu, který byl prokazatelně nakažen BSE". Za určitých podmínek by podle Kužvarta bylo možné financovat i zpracování rizikových tkání a zničení masokostní moučky. Nikoli však monitoring, dodal ministr životního prostředí.
Další články v kategorii Zemědělství
- Lotyšsko prodloužilo zákaz dovozu obilí z Ruska a Běloruska (02.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství myslí na budoucnost. Letos poskytne na genetické zdroje 90 milionů korun (02.04.2026)
- Agrofert dokončil nákup nizozemské firmy OCI Ammonia Holding (02.04.2026)
- Prastarý trik na bohatší úrodu brambor: Potřebujete na něj jen čas a vhodné místo (02.04.2026)
- Jak rychle a efektivně pomoci zemědělcům v době drahé nafty? Spotřební daní na naftu (02.04.2026)
- ROZMITAL na AgriShow 2026: novinky, prověřená technika i silná nabídka pro sezónu (02.04.2026)
- Hledá se křeček polní (02.04.2026)
- Jak se dařilo českým zemědělcům v roce 2025? S předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na ČT24 (01.04.2026)
- Zemědělství a lesnictví na brněnském výstavišti (01.04.2026)
- Program Junior teamu ČSCHMS na výstavě v Brně (01.04.2026)

Tweet



