Spolupráce nizozemských farmářů může inspirovat i za hranicemi

Příklady z praxe, obzvláště ty úspěšné a fungující, jsou vždy nejzajímavější. Jeden takový projekt nizozemských farmářů prezentoval na Pracovní skupině pro rozvoj venkova Copa-Cogeca, jíž se Asociace soukromého zemědělství ČR pravidelně účastní, předseda tamní organizace Farmers Nature Alex Datema. Jde o ukázku spolupráce farmářů, které spojuje nejen produkce zemědělských komodit, ale také zájem o životní prostředí, v němž hospodaří.

Spolupráce zemědělců je v tomto případě zaměřena na ochranu biodiverzity a přímo cílí na ohrožené druhy ptáků, kteří hnízdí na loukách a pastvinách, jež farmáři obhospodařují. Alex Datema je sám aktivním zemědělcem, hospodaří na 70 ha pastvin a 15 ha luk, chová 120 krav s tržní produkcí mléka. Organizace Farmers Nature je zastřešujícím sdružením pro 40 zemědělských družstev. Ta mají v Nizozemí velmi dlouhou a osvědčenou tradici, vznikala na základě dobrovolné a společné vize podnikání zemědělců, tedy za naprosto jiných okolností, než jak tomu bylo v české historii padesátých let.

Vlastní a smysluplný systém dotací

Pojítkem této skupiny farmářů byla dlouhodobá nespokojenost s principem greeningu, který je v Nizozemí praktikován více jak 25 let a často byl z pohledu zemědělců kritizován jako nedostatečně flexibilní a finanční prostředky pro podporu farmářů byly, dle jejich názoru, cíleny velmi neefektivně. V rámci greeningu dostávali zemědělci kontrakt pouze na šest let, ale jejich znalosti a možnosti rozvíjet biodiverzitu na vlastních pozemcích potřebují mnohem delší časový horizont, aby byl přínos těchto ekologicky příznivých postupů skutečně efektivní pro životní prostředí, a ne pouze prostředek pro příjem dotací. „Měli jsme systém, kdy každý farmář uzavíral vlastní kontrakt s vládními organizacemi, ale pokud chcete dělat něco jako ochranu ohrožených druhů ptáků na farmě, nemůžete to dělat odděleně, pouze na jedné farmě - potřebuje to změnu přístupu ke krajině a hospodaření jako celku. Touto spoluprací farmáři cítí odpovědnost za společné cíle, vzájemně se motivují a podporují se. Proto jsme se rozhodli vytvořit vlastní systém dotací pro nizozemské farmáře, iniciovat ho z vlastních řad, tedy zespodu směrem ke státním orgánům,“ řekl předseda Farmers Nature Alex Datema.

Efektivita toku peněz na prvním místě

Na přelomu roku 2014/15 založili zemědělci družstvo Farmers Nature, jehož cílem je ochrana ohrožených i běžných druhů ptáků, kteří potřebují ke hnízdění a zdárnému vyvedení mláďat nesečené travní porosty, louky a pastviny. Současně projekt podporuje zadržování vody v krajině formou budování malých rybníků a tůní, které souběžně zajišťují i dobré životní podmínky pro vývoj ptačích druhů. Farmers Nature zastřešuje jak malé, tak i velké skupiny farmářů, jsou sdruženi do skupin v rozmezí od 26 až po tisíc členů po celém území Nizozemí. Farmářů je celkem devět tisíc a hospodaří na ploše 90 000 hektarů. Výsledkem jejich společného úsilí je projekt financovaný z 50 % z národních prostředků a z 50 % z evropských fondů. Předcházela tomu ale velmi intenzivní práce zahrnující jednání s nizozemskými dozorovými orgány i jednání v Bruselu. Ta se zpětně jeví jako nejvíce komplikovaná a zdlouhavá, a to především ustanovení nové farmářské organizace, která je příjemcem národních a evropských dotací dle vlastních pravidel. Představenstvo družstva Farmers Nature vyjednalo metodiku a podmínky příjmu dotací, kterou samo vypracovalo a pouze přizpůsobilo požadavkům dozorujících orgánů. Farmáři tak využili svých znalostí z praxe a jejich co nejefektivnější využití v obhospodařování zemědělských ploch.

Jak to všechno funguje v praxi?

Regionální organizace pracují samostatně, na základě celostátní metodiky. Na administrativní záležitosti mají placené zaměstnance, které financují z členských příspěvků. Družstvo samo rozhoduje o přijetí farmářů, kteří budou do systému zapojeni, provádí vlastní kontroly na místě i kontroly křížové v rámci regionů tak, aby se zabránilo případné provázanosti farmářů. Farmers Nature také zajišťuje součinnost při kontrolách státních i evropských dozorových orgánů, jsou nápomocni členům s aplikací nařízení jak po administrativní, tak po praktické stránce. Státní orgány stanovují a kontrolují efektivnost využití financí, plnění podmínek projektu - plochy, termíny seče, dále informují farmáře o nedostatcích a kontrolují nápravu. Farmers Nature tedy nejen vybírá, kdo bude do projektu zapojen a bude moci využít systému dotací, ale aktuálně upravuje podmínky podle požadavků státních orgánů a převádí všechna data do centralizované digitální evidence, kde jsou dostupná všem členům v aktuální verzi. Rozmezí finanční podpory, kterou může farmář obdržet v rámci projektu je od 100 eur na hektar až po 1 500 eur na hektar, záleží pouze na něm, jak dalece aplikuje všechna dostupná opatření na svých pozemcích.

Cílem tohoto projektu farmářské spolupráce je nejen ochrana ptačích druhů, zadržování vody v krajině a podpora biodiverzity, ale také propagace farmářů směrem k veřejnosti tak, aby vnímali zemědělce jako osoby pečující o krajinu, jako ty, kteří v rámci zemědělského podnikání zohledňují přírodu a biodiverzitu, což je nizozemskou veřejností vnímáno velmi pozitivně. Nevidí farmáře pouze jako podnikatele zaměřené na zisk a využívající dotace z veřejných zdrojů pro svůj prospěch, ale jako zemědělce, kteří svému podnikání dávají další přidanou hodnotu. „Půdu jsme totiž nezdědili od svých předků, ale vypůjčili jsme si ji od svých potomků,“ dodal na závěr Alex Datema, předseda Farmers Nature.

Radka Švecová, hlavní kancelář ASZ

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info