Veterináři loni uložili pokuty za 27,2 milionu Kč, meziročně vzrostly o čtvrtinu

Veterináři loni uložili pokuty za 27,2 milionu korun. Meziročně objem vybraných pokut vzrostl o čtvrtinu. Provedli 6764 kontrol životní pohody hospodářských zvířat a zájmových chovů. Závadu zjistili při 19 procentech kontrol hospodářských zvířat a 32 procentech zájmových chovů. Novinářům to dnes řekli zástupci Státní veterinární správy (SVS). Počet kontrol meziročně vzrostl o tři procenta. V pěti nejzávažnějších případech předala SVS podnět pro podezření z trestného činu policii.

Počet závad, které veterináři v chovech zjistili, je zhruba stejný jako v roce 2021. Mezi nejčastější nedostatky patří nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezajištění veterinární péče a nezabezpečení zvířete proti úniku. Ředitel sekce veterinární SVS Petr Šatrán řekl, že nejvyšší pokuta byla 500.000 korun. SVS předala na základě svých zjištění 446 podnětů obcím s rozšířenou působností. V 80 případech podali veterináři návrh na umístění týraného zvířete do náhradní péče.

Veterinární inspektoři provedli 40.200 kontrol hygieny potravin živočišného původu, meziročně o zhruba 700 více než v roce 2021. Zjištěné závady byly podobné jako v předchozích letech. Zhruba pětina zjištěných přestupků spočívala v porušení předpisů správné výrobní a hygienické praxe, 17 procent prohřešků se týkalo označení výrobků.

Dozor na jatkách v loňském roce vykonávalo 400 veterinárních lékařů a techniků. Porážek bylo loni přes 120 milionů.

Veterinární správa minulý rok musela řešit šíření ptačí chřipky, potvrdilo se 20 ohnisek nákazy. Většina byla v malochovech drůbeže, čtyři ohniska byla v komerčních chovech. Nákaza koncem loňského roku zasáhla velkochov na Tachovsku, kde se muselo zlikvidovat 750.000 nosnic.

zaz snm

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info