Souhrn událostí uplynulých dní – 11. – 13. 1. 2005
13.02.2005 | Agris
Farmáři: renta útěky ze vsí neřeší
Pokud si pětapadesátiletý zemědělec najde za sebe náhradu, dostane rentu. Od svého nařízení si vláda slibuje, že když mladší lidé převezmou hospodářství, nebudou chtít z venkova odejít. Rolnící si to však nemyslí. Ukončit zemědělskou činnost a předat hospodářství mladšímu následníkovi mohou od letošního roku farmáři, kteří dosáhnou věku pětapadesát let. Budou za to dvacet roků pobírat dávky financované státem a Evropskou unií, a pak jim vznikne nárok na starobní důchod.
Výroba piva je dražší než v zahraničí
V Česku se pivo vyrábí nákladněji než v cizině. Pro tuzemská piva se používá kvalitnější a tím i dražší slad a chmel, na hektolitr je potřeba o dvacet až šedesát procent více energie než v zahraničí. "Způsob výroby českého piva má své nezaměnitelné technologické zákonitosti, které řada zahraničních pivovarů už opustila, ale které musíme udržet i za cenu vyšších energetických nároků. S tím je spojené i používání vysoce kvalitních surovin, pocházejících z přesně vymezených oblastí. Kvalita piva je určující a nelze brát ohled na to, že jinde vyprodukované suroviny mohou být levnější," říká Karel Kosař, ředitel Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (VÚPS).
Zisk Danone loni po odpisech prudce klesl,základní výsledky dobré
Čistá ziskovost přední francouzské potravinářské skupiny Danone, která působí také v Česku, loni prudce klesla kvůli vysokým odpisům u společných podniků v prodeji balené vody. Základní ziskovost však podle očekávání rostla a firma dnes potvrdila výsledkové cíle pro letošní rok. Čistý zisk klesl na 317 milionů eur z 839 milionů v roce 2003 a byl o zhruba 50 milionů nižší, než čekali analytici. Provozní zisk však podle očekávání vzrostl o 6,3 procenta na 1,71 miliardy eur. Tržby skupiny se zvýšily o 4,3 procenta na 13,7 miliardy eur.
Čip pro diagnózu chorob brambor
CSL (Central Science Laboratory - výkonná agentura britského ministerstva DEFRA) vyvíjí diagnostický čip, který by zjišťoval všechny karanténní choroby brambor v jediném testu. CSL již využívala novou DNA mikroarray technologii, aby vyvinula jediný test pro detekci 15 virů brambor - individuálně a při smíšených infekcích. Některé zatím dostupné metody, které mohou zjistit přítomnost různých virů ve vzorku, mohou být nespolehlivé a pro některé choroby jednoduše nefungují vůbec.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii Zemědělství
- U předkupního práva na zemědělskou půdu je klíčová otázka, komu nejvíce prospěje (15.05.2026)
- Krize napříč kontinentem. V Evropě se hromadí mléko, které mělo skončit v Číně (15.05.2026)
- Čínský tým s AI chemií proměnil dusičnany z odpadních vod na amoniak (15.05.2026)
- ČR přestává být od poloviny května sezónně prostá katarální horečky ovcí (15.05.2026)
- Ministr Šebestyán na Czech Food Expo: Kvalitní české potraviny nejsou samozřejmostí (15.05.2026)
- Vinaři získali na soutěži Great American dvě platinové a 18 zlatých medailí (14.05.2026)
- Co s vlnou? Chovatelé ovcí hledali odpověď. Česká firma ji proměnila v ekologickou inovaci - vyrábí ekologická hnojiva, která pomáhají půdě udržet vodu i živiny (13.05.2026)
- Šebestyán kvůli mrazům požádá EK o využití všech dostupných nástrojů pomoci (13.05.2026)
- Bluetongue: ukončení období sezónně prostého KHO (13.05.2026)
- Unikátní robotizovanou halu na výkrm prasat otevřela společnost SPV Pelhřimov (13.05.2026)

Tweet



