Sladaři stále čekají na vývozní dotace

HN - 16.2.1999

Sladari stále cekají na vývozní dotace

* Bez podpory vývozu sladu se dostanou do existencních potíží zemedelci

* Už od konce lonského roku zvedají domácí výrobci sladu varovný prst. Ceny sladu na svetovém trhu klesají, a pokud ceský slad chce držet své pozice, prodává se s vysokou ztrátou. Tento stav je dlouhodobe neudržitelný a ohrožuje predevším zemedelce.

Nejvetší domácí výrobce sladu, skupina Tchecomalt group, varovala koncem lonského roku, že neschválení dotací na vývoz sladu ješte behem prosince bude znamenat vážné problémy pro obchodní sladarské spolecnosti (vcetne jejich možného zániku) a existencní problémy pro zemedelskou prvovýrobu.

Domácí sladari požadovali na letošní rok v reakci na svetový vývoj cen sladu trojnásobne vyšší vývozní dotace oproti roku 1998, jejichž celková výše se pohybuje na hranici 300 miliónu korun. Podle obchodního reditele TG Dušana Falgeho nutí pokles cen sladu na svetových trzích (výrazne nižší ceny jecmene, ctyrikrát vyšší dotace) skupinu prodávat slad se ztrátou prumerne 2,5 tisíce Kc na tunu. Slad se prodává s približne rocním predstihem, takže kontrakty na letošní rok už jsou uzavreny a jejich nerespektování by znamenalo ztrátu vývozních trhu.

Puvodní krizový scénár v prípade neobdržení dotací pocítal se zastavením nebo razantním omezením exportu sladu a prodejem pouze na domácím trhu, což by znamenalo okamžité zastavení výkupu sladovnického jecmene.

To by byla podle Falgeho malá katastrofa pro zemedelskou prvovýrobu, která je na pravidelném odberu jecmene v celkovém objemu približne 200 tisíc tun rocne a na systému zálohových plateb existencne závislá. "Krizový scénár už je preveden do praxe, ale v ponekud jiné podobe. Nemužeme pripustit zastavení exportu, protože bychom riskovali absolutní ztrátu trhu a zhroucení celého systému pestování sladovnického jecmene a sladovnického prumyslu. Pokud ale nedostaneme dotace, odrazí se to v cenách, které budeme schopni platit pestitelum za jecmen. Jednoduše nemužeme platit více, než kolik realizujeme v exportních cenách. Tato nedorešená situace má za následek opatrnost bank, které vyckávají s potvrzením provozních úveru. To má zase za následek omezenou možnost pokracovat v systému predfinancování výroby jecmene," uvedl Falge.

V minulých letech byla podpora vývozu sladu rešena pres PGRLF formou dotací úroku z provozních úveru. S ohledem na nutnost hledání dalších zdroju lze podle Falgeho uvažovat i o dotacích úroku z investicních úveru, což zapadá do všech vládních prohlášení o podpore vývozu nebo o prímé podpore odbytu jecmene pres prodej sladu prostrednictvím Státního fondu tržní regulace (SFTR).

"Jestliže SFTR vykupuje pšenici za garantované ceny a kryje ztráty z jejího exportu i ve forme mouky a testovin, nevidím duvod, proc by nebylo možné aplikovat stejný systém u jecmene, který je také obilovina. Podle našeho názoru by SFTR nebo podobný systém prímé dotace mohl cást problému odbytu jecmene a sladu vyrešit," uvedl již dríve pro HN Falge. Podle nej našli sladari se svými argumenty pochopení na Ministerstvu zemedelství i v Parlamentu pri sestavování rozpoctu, ale v konecné diskusi se však schválení dotací zadrhlo na zárukách dlouhodobého efektu takového opatrení.

"Chápeme, že výše požadované cástky podobné záruky vyžaduje. Vedení TG systém takových garancí nyní pripravuje a predpokládáme, že po jejich dokoncení bude možné príslušná jednání urychlene dotáhnout do konce. Blíží se doba setí, zemedelci se rozhodují, co a zda zasít, a také cekají na pomoc pri financování jarních prací. Otázka podpory exportu sladu je zcela zásadní pro zajištení pravidelného odbytu sladovnického jecmene," dodal Falge.

Aleš Rihácek

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info