Sladaři prosazují i český chmel

HN - 11.11.1997

Sladari prosazují i ceský chmel

- Skupina Tchecomalt se rozrostla o další spolecnost

Silná sladarská skupina Tchecomalt Group se v nedávné dobe rozrostla o spolecnost Žatec Hop Co., která obchoduje s chmelem. Cílem tohoto kroku je znovuprosazení ceského chmele na svetových trzích.

Poptávka po kdysi jedné ze základních surovin pri výrobe piva v poslední dobe prudce poklesla, což má za následek i ekonomické potíže pestitelu a nucené rušení chmelnic. Jak pro HN uvedl Dušan Falge, reditel BMC, a.s., která v rámci skupiny Tchecomalt Group zajištuje export sladu, je soucasná nepríznivá situace domácích chmelaru do jisté míry dusledkem chybející koncepce celého chmelarství. "Pro vstup do obchodu s chmelem nás inspirovali naši zákazníci otázkou, proc nezkusíme vybudovat v této komodite podobný systém jako u sladu, tedy silnou firmu schopnou rešit koordinovane všechny problémy. Deláme tak neco, co melo plnit Sdružení pestitelu chmele, které podle mého názoru zcela selhalo," uvedl Falge. Podle nej chybí ve vedení sdružení jakákoliv koncepce. "V dobe, kdy se ve svete koncentruje obchod s chmelem v podstate na dve firmy, v malé CR se prodejem žateckého chmele zabývá minimálne sedm subjektu. Ukázkou preferování individuálních zájmu je podle ne i zpusob, jakým se v soucasné dobe reší projekt žatecký chmel versus známka BUD," dodal.

Propojení obchodování se sladem a chmelem už podle nej prineslo pozitivní výsledky v podobe stálého rustu prodaného množství chmele. "Naše individuální úspechy nás ale neuspokojují. Máme predstavy, jak postupoval ve prospech znovubudování dobré image žateckého aromatického chmele. Nelze toho však dosáhnout bez koordinovaného postupu výzkumu, pestitelu a obchodníku. Tuto aktivitu bychom ocekávali od Svazu pestitelu chmele, která však doposud chybí," tvrdí Falge.

- ar

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info