Šílenství kolem krav končí, radují se lidé v Británii

MF dnes - 27.11.1998

Šílenství kolem krav koncí, radují se lidé v Británii

L o n d ý n (Od našeho spolupracovníka) - Bitva o povest britských krav koncí. Po dvou a pul roce zrušila v pondelí Evropská unie zákaz exportu britského hovezího. Rozruch kolem "nemoci šílených krav" postupne utichne, jeho následky však zustanou možná navždy - treba v prístupu Britu k unii ci k tomu, jak vypadá jejich jídelnícek. Byl to kolotoc od samého zacátku. Britská kuchyne sice po kulinárské stránce nikdy príliš nevynikala, presto dala svetu lahodne upravené hovezí steaky všeho druhu - od klasických bifteku až po rumpsteaky. A toho všeho se meli biftekomilní Britové najednou vzdát? A navíc na popud "nikým nevolených byrokratu z Bruselu"? Britové se tehdy rozdelili na dva tábory. Ti opatrnejší zacali panikarit a obvinovat vládu z podcenení nebezpecí a kategoricky odmítali jíst hovezí v jakékoliv forme. Prodej hovezího v prvních mesících opravdu výrazne poklesl - navzdory propagacní kampani rezníku pod heslem "Britské hovezí je bezpecné". U druhé, evidentne pocetnejší skupiny obyvatel naopak embargo Evropské unie vyvolalo vlastenecké cítení, možná i trochu "furiantství" a podporilo vrozený odpor vuci zákazum "shora". Konzervativní vláda se tehdy do urcité míry pokoušela problém bagatelizovat. Televize napríklad vysílala zábery ministra zemedelství Johna Gummera, který nejen sám s velkým gustem pojídal hamburger z britského hovezího masa, ale aby dokázal, že je naprosto neškodný a bezpecný, primel i svou dceru, aby ho následovala. Nová labouristická vláda po svém nástupu k moci chtela ukázat, že má situaci pevne pod kontrolou. Lec svým prehnane opatrnickým zákazem prodeje masa od kosti z prosince lonského roku Brity notne popudila. Našel se i hrdinný hostinský, který na Vánoce usporádal ve své venkovské hospode jakési "hovezí hody", kde se podávalo výhradne maso od kosti. Hostinský prohlásil, že zákaz porušil vedome v nadeji, že se dostane pred soud, kde dokáže naprostou nesmyslnost a stupiditu tohoto opatrení.

Podporily ho tisíce podobne pobourených obcanu. Hostinský dodnes nebyl postaven pred soud. K podpore britského hovezího se postupne krome jednotlivcu pridávaly i další instituce.

Pred nekolika týdny oznámilo napríklad ministerstvo obrany vlastenecké rozhodnutí, že armáda bude nakupovat a používat výhradne britské hovezí maso. Na televizních obrazovkách se tedy objevili vojenští kuchari, kterí v armádních kantýnách nakládali vojákum na talíre vydatné porce bifteku - výhradne z britského masa. Pozadu nezustaly ani prední supermarkety.

Nekteré z nich zavedly již pred dvema lety jakési truc-embargo na prodej hovezího masa z dovozu a zacaly prodávat výlucne britské maso. A toto úterý supermarketová sít Asda oznámila, že navzdory kladnému rozhodnutí EU svuj zákaz prodeje importovaného masa nezruší, a že naopak snižuje cenu britského hovezího až o 3 libry na kilogram.

JAN EDLMAN

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info