SEMENÁŘSKÉ TECHNOLOGIE

Ing.Václav Racek

AGROMEGA spol.s r.o. Němčice

Nezbytným předpokladem pro výrobu kvalitního osiva je používání semenářské technologie, respektující nejnovější poznatky z oblasti posklizňové úpravy a zpracování osiv a požadavky Státní rostlinolékařské správy.

Významným výrobcem a dodavatelem technologických souborů na výrobu osiv v České republice je firma HMD stojírna s.r.o.Litomyšl a její smluvní obchodní zástupce, firma AGROMEGA s.r.o. Němčice u Litomyšle. Výrobní a obchodní spolupráce těchto firem v plném rozsahu navazuje na letité zkušenosti pracovníků bývalého podniku OSEVA - technický rozvoj v Litomyšli, který v minulosti zajišťoval technické a technologické potřeby semenářského koncernu OSEVA k. p. Trvale je zajišťován vývoj a inovace výrobků, který je založen na respektování podnětů a připomínek přímých uživatelů v praxi.

Hlavním cílem obchodní činnosti není pouze prodej jednotlivých výrobků, ale především nabídka kompletního řešení požadavků zákazníka, zahrnující zpracování technologické studie a projektové dokumentace, dodávku a montáž požadované technologie, zajištění návaznosti na stávající technologii, oživení strojů a zaškolení obsluhy, zajištění záručního a pozáručního servisu a dodávky náhradních dílů.

I. SEMENÁŘSKÉ TECHNOLOGIE

V současné nabídce strojů a zařízení na zpracování a úpravu osiv jsou následující položky: - viz technologické schéma ČSO

1. Čistící linka /PS-2/

1.1. Příjmové vany /1/

jsou nabízeny ve standardním provedení nebo přímo “na míru” dle konkrétních disposic zákazníků, zajišťují plynulý příjem materiálu z různých dopravních prostředků (solo - auta, soupravy, vyklápění zadem, bokem, přejezdové, nepřejezdové, ....).

Všechna provedení jsou opatřena čistícím otvorem pro možnost dokonalého čistění vany a regulační klapkou pro nastavení plynulého vyprazdňování v návaznosti na další technologie.

V případě požadavku zpracování potravinářského obilí jsou vany upravovány tak, že zabraňují možným úkapům olejů a pohonných hmot.

1.2. Dopravní cesty

Skladba strojů v technologickém souboru na úpravu osiv je dle možností navrhována tak, že v maximální možné míře využívá vertikální sestavy tak, že materiál prochází stroji samospádem.

To ovšem vyžaduje dostatek stavební výšky, což bývá hlavně ve starších provozech velký problém.

Hlavním požadavkem na dopravní cesty je maximální šetrnost k dopravovanému materiálu. Ze všech hledisek ideálním zařízením pro řešení problémů aktivní dopravy materiálu na ČSO je vaničkový dopravník /4,21/ o výkonech 5, 10, 15 t/hod.

Výhody tohoto dopravníku jsou nesporné:

· řeší vodorovnou i svislou dopravu materiálu v jedné rovině s libovolným počtem násypných a výsypných míst

· doprava je maximálně šetrná, materiál je ve vaničce v klidu, není namáhán tlaky, rázy, třením

· konstrukce dopravníku je samonosná, odpadají složité a drahé konstrukce pod dopravníky

· vaničky dopravují materiál v uzavřeném tubusu, dopravník je zcela bezprašný s minimální hlučností

· dopravník je samočistitelný, nehrozí nebezpečí příměsí

· podstatně snižuje energetickou náročnost dopravy materiálu a možnost poruch dopravního systému ČSO

· je téměř nezbytný pro dopravu křehkých materiálů (hrachy)

Méně náročné dopravní cesty jsou řešeny korečkovými dopravníky /8,33/ Mezos Olomouc, TMS Pardubice/ a pásovými dopravníky /STS Privat Pacov /2,11/. Šnekové dopravníky /32/ jsou pro dopravu osiv zakázány a používají se pouze pro dopravu odpadů.

1.3. Čistící stroje /6,9,13/

Kvalitní a výkonné čistící stroje jsou základním předpokladem pro výrobu kvalitních osiv. V naší nabídce preferujeme špičkové čistící stroje firmy WESTRUP (Dánsko). Stroje této firmy pracují na mnoha ČSO dlouhé roky zcela bez poruch, s minimálními nároky na údržbu a potřebu náhradních dílů. Dle požadavku zákazníka je možno dodat i čistící stroje firem HEID (Rakousko) nebo PETKUS (SRN).

1.4. Vzorkování osiv /14/

Podle dosud platných norem je vzorkování osiv umístěno za posledním čistícím strojem /triér /9/,pneumat.nebo nárazový stůl /13/. Pro tyto účely dodáváme automatické zařízení na odběr vzorků ze svislého potrubí se zásobníkem odebraných vzorků /14/.

Zařízení je schváleno ÚKZUSem a je používáno k odebírání vzorků pro uznávací řízení.

V současné době probíhá bouřlivá diskuse nad požadavkem Zákona č.92/1996 Sb. a Vyhlášky MZe ČR č.191/96 Sb. o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin, kde v § 4 pís. b je uveden požadavek odběru kontrolního vzorku až po namoření. Tento požadavek s sebou přináší, kromě jiných, řadu technických problémů, jejichž řešení nebude jednoduché:

· dosud není odzkoušeno a schváleno vzorkovadlo na odběr vlhkého namořeného osiva

· případné umístění vzorkovadla přímo za diskontinuelně pracující mořičku ROTOSTAT je technicky problematické vzhledem k přesně naváženým a namořeným vsázkám osiva, které jsou plněny přímo do obalu

· umístění vzorkovadla pro odběr vzorků namořeného osiva za jakoukoliv mořičku bude složité vzhledem k současné výškové skladbě technologických celků na ČSO a v mnoha případech i nemožné, bez podstatných zásahů do technologie a stavebních úprav.

Celou problematiku kolem odběru vzorků namořeného osiva pozorně sledujeme a jsme připraveni problémy s tím spojené řešit.

2. Linka moření, pytlování a paletizace

2.1. Mořičky ROTOSTAT

Nosným výrobním a obchodním programem firem HMD a AGROMEGA je dodávka a montáž mořiček ROTOSTAT COMPACT a ROTOSTAT MINI /25/.

Technické parametry:

-

COMPACT

MINI

Výkon max. (pšenice)

8,5 t/h

4,5 t/h

Váha - váživost

15 - 50 kg

5 - 20 kg

Přesnost vážení

± 0,25 %

± 0,25 %

Váha

tenzometrická

tenzometrická

Celkový příkon

6

3,25

Mořičky ROTOSTAT COMPACT a ROTOSTAT MINI jsou plně automatická zařízení sloužící k moření přesně navážených vsázek osiva a přesně odměřené dávky mořidla kapalného nebo v suspenzi, což zaručuje velmi vysokou kvalitu moření. Stroje lze vybavit aplikátorem práškového přípravku.

Kvalitu práce mořičky ROTOSTAT COMPACT dokazují následující hodnoty:

-

ROTOSTAT

norma

- přesnost dávkování mořidla

+ 0,8 %

+ 5 %

- namořenost osiva

80,5 % ± 0,0 %

75 % ± 15 %

- úroveň detailní distribuce

1 : 4,7

až 1 : 9

Princip a práce mořiček typu ROTOSTAT jsou důvěrně známy, proto se zaměřím na problém zabudování ROTOSTATU a sestavení celé mořící linky.

Dosažení výše uvedených kvalitních výsledků je podmíněno řadou faktorů, které je nutno brát v úvahu při zabudování mořičky ROTOSTAT do technologického celku. V případě výstavby nové technologické linky na úpravu a zpracování osiv se s těmito vlivy počítá již v projektovém zpracování a jejich splnění je samozřejmostí.

V případě rekonstrukcí starších linek moření, kde jsou staré, většinou kontinuálně pracující mořičky nahrazovány ROTOSTATEM, nelze ve většině případů provést prostou výměnu stroje za stroj.

Velkou předností ROTOSTATU COMPACT i MINI je vybavení přesnou tenzometrickou váhou, která umožňuje nastavit vsázku do mořičky tak, že celá namořená vsázka může být vypuštěna přímo do obalu - pytle.

Tato schopnost ROTOSTATU umožňuje výrazným způsobem zkrátit mořící linku a tím podstatně snížit ztráty mořidla v dopravních cestách za mořičkou ze 30 % na 3 - 9 %.

Z hlediska ztrát je tedy způsob sestavení mořící linky důležitější než vlastní mořička a je proto nutno věnovat tomuto problému maximální pozornost.

Dlouhé mořící linky s sebou, kromě ztrát mořidla přinášejí i daleko větší riziko kontaminace prostředí.

2.2. Manipulátor pro plnění otevřených pytlů MOP /27,28,29/

Toto riziko zcela odpadá při spojení mořičky ROTOSTAT a manipulátoru pro plnění otevřených pytlů MOP, jehož výrobcem je také HMD strojírna s.r.o. Litomyšl. Stroj je určen k plnění otevřených, vícevrstvých, papírových pytlů s hmotností jedné vsázky do 50 kg. Výkon manipulátoru MOP je 300 pytlů za hod.. Naplněné pytle jsou uzavírány šitím. Po úpravě lze plnit i plastové pytle a uzavírat je buď šitím nebo tepelným svárem.

MOP je variabilní a umožňuje různé půdorysné uspořádání. Obsluhu MOP zajišťuje jeden pracovník a spočívá pouze v doplňování prázdných pytlů a výměně šicích nití.

2.3 Zařízení pro paletizaci - typ HMD /30/

Technologicky na MOP navazuje zařízení pro paletizaci typ HMD, které je určeno k automatickému ukládání různých druhů obalů na prosté palety EUR. Stroj představuje závěrečnou fázi předcházejícího technologického souboru, který může být pro úplnost doplněn některým způsobem fixace zboží na paletě (průtažná fólie).

Stroj má široké použití neboť lze upravit na širokou škálu různých obalů od rozměru A5 až po rozměr 100 x 40 cm (při přesahu palety EUR do 10 cm na každé straně. Stroj lze upravit na různé druhy obalů - pytle papírové, tkané i síťové, krabice, kartóny nebo hotové výrobky zatavené ve fólii. Různé druhy obalů logicky vyžadují vlastní řídící programy, nastavení, seřízení či doplňková zařízení podle konkrétních požadavků zákazníka a vlastností paletovaného obalu.

Půdorysné uspořádání stroje je variabilní, aby bylo možno řešit přísunové cesty ze všech stran.

Technické parametry:

- jmenovitý výkon / pytle 50 kg /

600 ks / hod

- počet palet v zásobníku

12 ks

- typ palety

EUR 1200x800x150 mm

- celkový příkon

8 kW

- celková hmotnost

3 200 kg

- celkové rozměry /dxšxv/

6330x3200x3350 mm

- obsluha

1 x vysokozdvižný vozík

- veškéré pohony

elektromotory

Jako poslední článek celého technologického souboru doporučujeme zařadit fixaci pytlů na paletě např. samosmrštitelnou průtažnou fólii. Takto fixovaná paleta značně zlepšuje manipulaci při skladování, expedici i vlastní dopravě osiva k zákazníkům.

Všechny uvedené stroje linky moření, pytlování a paletizace jsou vzájemně propojeny a blokovány elektronickou vazbou pro možnost obsluhy linky z jednoho místa a pro případ poruchy.

Součástí dodávky jsou i zařízení pro skladování - sila různých pro vedení a objemů, skladovací dřevěné palety a v případě potřeby i sušící zařízení.

Toto byl stručný přehled nabídky semenářské technologie.

II. ŠLECHTITELSKÁ MECHANIZACE

Pro úplnost je třeba dodat, že firma AGROMEGA s.r.o. je výhradním zástupcem firmy HEGE - výrobce šlechtitelské mechanizace pro Českou a Slovenskou republiku.

1. Secí stroje

1.1. Parcelní bezezbytkový secí stroj - HEGE 80

- je určen pro setí na pokusných parcelách. Se speciální kuželovou hlavou, oběžným pásem a rotačním rozdělovačem Rotoseed je vhodný pro všechny druhy osiva.

1.2. Secí stroj pro výsev z kazet - HEGE 90

- je použitelný téměř pro všechny druhy osiva. Ukládání zrn je blízké optimálnímu rozdělení v řádku, lze dodat kazety s 12,5.4 nebo 1 komorou.

1.3. Pneumatický přesnosecí stroj - HEGE 95 B

- je určen pro výsev jednotlivých zrn v pokusnictví. Velikost osiva je od řepky po bob.

2. Parcelní sklízecí mlátičky

2.1. HEGE 125 C - všestranný, osvědčený a spolehlivý pomocník při sklizni na šlechtitelských a pokusnických parcelách, rychle přestavitelný na různé druhy plodin HEGE 140 víceúčelové sklízecí mlátičky pro sklizeň bez

HEGE 160- příměsí jak na pokusných parcelách, tak i pro

HEGE 180 sklizeň šlechtitelských ploch

2.2.HEGE 212 - parcelní sklízeč zelené píce je samojízdný stroj

určený k sečení, sběru a vážení zelené hmoty při klizni pícninářských parcel. Sklízí všechny druhy travin, jetelovin a pícnin (řepka, hořčice, ev. kukuřice apod.).

Dále jsou v nabídce firmy HEGE speciální nosiče nářadí HEGE 75 a HEGE 92 určené pro agregaci secích strojů HEGE 80, HEGE 90 a HEGE 95 B a parcelních rozmetadel hnojiv HEGE 33 a HEGE 34.

Dále laboratorní zařízení jako prosévadla vzorků, laboratorní mořičky, klasové mlátičky a počítačový monitorovací systém pro záznam vegetačních a růstových podmínek parcelních pokusů.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info