Rostliny se očkují samy proti parazitům

HN 18.5.1999

Rostliny se ockují samy proti parazitum

* Válka mezi živocišným a rostlinným svetem probíhá odjakživa. Dnes se ukazuje v novém svetle.

(šv) - Kalifornský výzkumník Anurag A. Agrawal prokázal, že divoké redkvicky požírané housenkami reagují cílene na tento útok tím, že produkují glukosinoláty (cukry), které brání ve vývoji jejich larev. Rostliny mohou takto menit svou anatomii, aby odpudily menší druhy hmyzu jako mšice. Vytvárejí si chloupky, které je odtlacují od tkáne a brání jim v napadání listu.

Jinou strategií rostlin je opadání urcitého poctu listu, což omezuje rostlinný povrch pro množení. Informace o požírání rostliny putuje z napadeného jedince k jeho nejbližším sousedum tak, že rostlina vypouští do vzduchu molekulu etylenoxidu. To vysvetluje, proc rostliny, které dosud nebyly napadeny, zahájí také syntézu toxických substancí. Tento systém komplexní obrany vyžaduje však velké vynaložení energie, protože zapojuje sled chemických reakcí od požíraného listu až po koreny.

Pokusy na jiných dvojicích rostlina-predátor ukazují, že výhody této rostlinné "autovakcíny" ve velké míre kompenzují ztráty energie. Neméne duležité je i to, že tato autovakcinace napomáhá prirozenému výberu rostlin odolných proti parazitum.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info