Role elektronických médií poroste

V rámci koncepce zemědělského poradenství by bylo v ČR třeba vybudovat agrární webový portál jako systémové zastřešení elektronických informačních produktů. Uvedl to v průběhu pracovního semináře v rámci projektu PHARE, který proběhl ve středu 3. května v prostorách České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, ředitel sekce výzkumu INEA Guido Bonati z Itálie. Tématem semináře byla "Pomoc při rozvoji národní zemědělské poradenské služby".

Diskuse za účasti představitelů MZe, ČZU, Ústavu zemědělských a potravinářských informací (ÚZPI), výzkumných ústavů a zahraničních expertů by se měla stát podkladem pro zprávu ke koncepci zemědělského poradenství, která byla MZe přijata koncem minulého roku. Gestorem této koncepce by se přitom měl stát ÚZPI.

Členové komise MZe na uvedeném jednání vesměs konstatovali perspektivu elektronických informačních systémů, jako zásadní problém se ale ukazuje jejich struktura, respektive, jak se která instituce bude na jejich tvorbě podílet. Podle Bonatiho je v současné době na tuzemském trhu nejdále zemědělský informační systém AGRIS vytvářený na Provozně ekonomické fakultě ČZU - podle jeho slov tento systém v mnohém předčí obdobné produkty v Itálii.

Poptávka po informacích v elektronické formě stoupá i v ČR. Zatímco však v zemích EU tvoří 70 procent požadavků ekonomické a daňové poradenství a pouze 30 procent výrobně - technologické poradenství, je tomu v ČR právě naopak. Evropské trendy však dokazují, že k odborným informacím zemědělci obvykle rychlá elektronická média nepotřebují. Jejich znalost totiž vychází z praxe.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info