Rajčata v zimě? Jihomoravané mají jasno. Radši si připlatí za domácí

Pochutnávat si i v zimě na rajčatech, která ještě před dvěma dny visela na rostlině ve skleníku, touží Jihomoravané stále častěji. Nevadí jim ani to, že za lokální zeleninu zaplatí o několik desítek korun víc než za dováženou. V kraji kvůli vysoké poptávce do roka vyroste další skleník.

Vedle téměř pětihektarového skleníku ve Velkých Němčicích na Břeclavsku už dělníci kopou základy nového. „Do konce roku snad udělají hrubou stavbu a pak potrvá asi tři měsíce, než spustíme provoz. Fungovat bude stejně jako ten první. Tedy elektřinu obstará bioplynová stanice a vodu použijeme především dešťovou,“ popsala za sdružení Čerstvě utrženo, které skleníky vlastní, Martina Hutařová.

Zájem je také o okurky Za uplynulý rok tam vypěstovali zemědělci přes 1 300 tun rajčat, což je oproti předešlému roku dvacetiprocentní nárůst. „Chceme rozšířit naši nabídku, takže teď zjišťujeme, zda mají lidé zájem i o okurky. Pokud ano, budeme je v novém skleníku pěstovat,“ uvedl vedoucí farmy Josef Karpíšek.

Rajčata z Velkých Němčic lidé pořídí nejen přímo na místě, ale také třeba v obchodech Kaufland či Tesco. Tam je najdou do tří dnů od sběru. „Například z Maroka cestují jedenáct dní. Zákazníci upřednostňují lokální produkty a nevadí jim si připlatit,“ potvrdil mluvčí firmy Tesco Václav Koukolíček.

Na chuti záleží

Za kilogram rajčat ze skleníků lidé dají 120 až 150 korun. Cena těch dovážených se pohybuje okolo sta korun. Spíše na chuti než na ceně však záleží třeba Lence Solničkové. „Ráda navíc podpořím místní výrobek,“ tvrdí.

Podle Alice Kouřilové ze Zelinářské unie Čech a Moravy tuzemští pěstitelé pokryjí zhruba jednu třetinu prodávané zeleniny. „Snažíme se číslo zvýšit, ale není k tomu vhodné podnebí. Vyjma produktů ze skleníku, kterých je málo, můžeme teď nabídnout jen kořenovou zeleninu,“ dodala.

Rozšiřování skleníků má ovšem limity. „Esteticky je to trochu problém. Zakrývají orné plochy, které vypadají na pohled lépe. Ale jsem rád, že se u nás pěstuje zelenina a dosavadní počet skleníků není závažný,“ míní krajinářský architekt Vít Ondráček.

Svítí i přes noc

S tím, že by skleník obyvatelům Velkých Němčic vadil, se jeho provozovatelé nesetkali. „Jsme mimo obec. Co se týče světelného smogu, protože svítíme i přes noc, tak používáme speciální výsuvnou folii, která světlo zadrží,“ doplnil Karpíšek.

Rajčata na jedenácti hektarech pěstují také zemědělci ze společnosti Čeroz v Tvrdonicích na Břeclavsku. „Poptávka roste, ale rozšíření zatím neplánujeme,“ uvedl předseda představenstva Libor Dubovský.

Skleníky se zeleninou na jižní Moravě* Velké Němčice – skleník o velikosti 4,6 hektarů. Loni tam pěstitelé sklidili přes 1 300 tun rajčat. Lidé je koupí přímo tam, kdy jsou nejčerstvější, nebo třeba v obchodech Kaufland, Tesco, Albert i Globus. Další vznikne do roka, bude mít rozlohu čtyři hektary a budou v něm buď rajčata, nebo okurky.* Mutěnice – skleník o velikosti 2,4 hektary s rajčaty.* Tvrdonice – skleník o velikosti jedenáct hektarů s rajčaty.

 

Autor: Klára Vašíčková

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info