Rada ASZ ČR přijala nový region ASZ Západ a nasměrovala aktivity Asociace pro letošní rok

Letošní jarní zasedání Rady Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) proběhlo v první půlce března v nádherných lázeňských prostorách v centru Mariánských Lázní. Program Rady byl tradičně velmi nabitý diskusemi jak k dlouhodobějším tématům ASZ ČR - nová SZP, novela zákona o myslivosti, tak k novinkám - o systému AMS, jímž bude SZIF od letoška monitorovat zemědělské plochy pomocí družic, nebo o regenerativním zemědělství, které rapidně nabírá na popularitě. Rada byla navíc obohacena přijetím nové regionální organizace ASZ Západ. V rámci ASZ ČR je tak již sdruženo 41 regionů a celkem 51 organizací, což pochopitelně dále posiluje vliv celé organizace při obhajobě selských zájmů.

Právě přijetí nového regionu bylo důvodem volby místa konání Rady, proto byla součástí programu i návštěva místních farem a prezentace ASZ Západ.

Úvod k sérii diskusí na této akci obstaralo vystoupení odborného garanta zemědělského programu STAN Pavla Čížka, který se vyslovil pro širší spolupráci hospodařících zemědělců s vedením obcí, a jenž mimo jiné apeloval na k přírodě bližší hospodaření a důležitost krajinných prvků. ASZ ČR si dala za úkol řešit problematiku pozemků nejasných vlastníků a podporovat jejich přesun do státní rezervy pro podporu začínajících zemědělců, řešení krajinných prvků, cest apod.

Intenzivní diskuse proběhla k zavedení monitoringu prostřednictvím družicového systému AMS, jehož principy a cíle prezentoval ředitel Sekce přímých plateb SZIF Vítězslav Vopava. Systém AMS bude spuštěn do „ostrého“ provozu již v letošním roce umožní SZIF sledovat jednotlivé zemědělské činnosti a zásadně tak snížit fyzické kontroly úřadníků SZIF. Se systémem AMS bude také spuštěna mobilní aplikace pro zemědělce. SZIF v průběhu roku k novému systému připraví informační kampaň.

Hlavní náplní březnové Rady byly nicméně aktuální problémy vyplývající z aktualizované podoby Strategického plánu SZP, který vejde v platnost již za pár týdnů. Ředitel Sekce pro fondy EU ministerstva zemědělství (MZe) Pavel Sekáč poděkoval Asociaci za konstruktivní debaty a korektní jednání na pracovních skupinách. Zmínil, že MZe momentálně schvaluje konečné parametry Strategického plánu SZP, avšak už nyní je jisté, že plán čekají již v letošním roce některé zásadní modifikace. Jednou z nich bude téma eroze, u něhož bude ASZ ČR nadále prosazovat možnosti jednoduchého plošného řešení eroze na ohrožených pozemcích. Aktuálně MZe také projednává návrhy k opatření na investice a zpracování. Rada ASZ ČR se shodla, že v rámci návrhu podmínek investičních opatření bude požadovat snížení velikosti projektů, zachování maximální souhrnné výše investiční dotace u propojeného podniku na úrovni 150 mil. Kč za období, a co největší podporu zpracování zemědělské produkce. Stát by tímto krokem zásadně pomohl řešit postupující koncentraci zemědělské výroby a půdy.

ASZ ČR se za poslední měsíce podařilo ve prospěch sedláků prosadit několik zásadních změn. Například zrušení evidence hnojení pro letošní rok, snížení požadavků pro statut aktivního zemědělce, ale také zásadně připomínkovat problematiku neprodukčních ploch, precizního zemědělství a řadu dalších aktivit, jak zmínil ve svém projevu předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek.

Na Radě také vystoupil nový náměstek na MZe Miroslav Skřivánek (KDU-ČSL), který je sice ve funkci od února letošního roku, ale aktivně se již na ministerstvu angažuje v řadě témat. Na akci také přijali načerpat atmosféru ze života sedláků dva místopředsedové zemědělského výboru Karel Smetana (KDU-ČSL) a Petr Bendl (ODS). V neposlední řadě byl součástí programu blok k novele zákona o myslivosti, na kterém za MZe vystoupil vrchní ředitel Sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář. Zmínil, že připravovaná novela musí skutečně snížit škody zvěří a aktuálně je navrženo, aby státní správa mohla nastavovat a kontrolovat plán lovu. Členové Rady znovu apelovali zejména na snížení minimální velikosti honiteb a umožnění lovu vlastníkům a uživatelům pozemků. Toto stanovisko bude Asociace i nadále vyjednávat ve spolupráci s platformou NNO, viz také nedávná tisková zpráva.  

Otevřenost novým (staronovým) zemědělským postupům a technologiím ku prospěchu zefektivnění produkce a přizpůsobení se změnám klimatu je pro členy ASZ ČR velmi důležitá. Na Radě proto také vystoupil Petr Sýs (ASZ Benešov), který před pár lety začal s regenerativním zemědělstvím a seznámil s ním i přítomné sedláky. Před samotným začátkem jednání proběhla k regenerativnímu zemědělství také pracovní skupina, o které vás budeme informovat v samostatném článku.

Je zřejmé, že ani přijetím žádoucích změn ve Strategickém plánu SZP problémy a výzvy, které čekají na naše zemědělství a sedláky na rodinných farmách, nekončí. ASZ ČR bude proto nadále pokračovat ve vyjednávání co nejméně byrokraticky náročných dotačních podmínek na následující období na všech politických úrovních, ale i požadovat sledování majetkové propojenosti podniků i u dotací v rámci I. pilíře, aby co nejméně docházelo ke zneužívání dotačních podpor velkými agroholdingy. ASZ ČR také odmítá návrhy ministerstva práce a sociálních věcí na změny v zákoníku práce u zaměstnávání na dohodu a stejně tak zásadně odmítá snahy o zavedení slev na sociálním a zdravotním pojištění, které by zvýhodňovaly pouze velké zemědělské podniky. Naopak budeme požadovat, aby se v rámci vládních úspor nenavyšovala daňová zátěž pro OSVČ.

Děkujeme všem hostům a obchodním partnerům (Česká spořitelna, Juta, BioAktiv) za aktivní účast na jarním zasedání Rady ASZ ČR. Kompletní zápis ze zasedání, stejně tak jako prezentace, které na Radě proběhly, budou pro členy k dispozici v interní sekci webu www.asz.cz.

Za hlavní kancelář ASZ ČR Anna Chládová

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info