Pšenice padá na dvacetileté dno

HN 12.7.1999

Americtí farmári si zoufají nad nejnižšími cenami od roku 1977

Pšenice padá na dvacetileté dno

Slabá exportní poptávka na strane jedné a nadmíru bohatá úroda na strane druhé srážejí ceny pšenice i sóji na úroven od sedmdesátých let nevídanou. Nedarí se ani cukru, jehož vývoz do Ruska je zablokován.

Praha (maj) - Nikterak príznivý nebyl záver minulého týdne pro zemedelce ve Spojených státech amerických, kterí se museli smírit s rapidním poklesem ceny hned u dvou z jejich klícových komodit - pšenice a sóji. Nejživeji obchodovaný zárijový kontrakt na pšenici oslabil na chicagské CBOT o 0,9 procenta na 2,4375 USD za bušl, a tatáž zrnina s dodáním v tomto mesíci zlevnila dokonce o procento na 2,33 dolaru, což je nejnižší cena od zárí roku 1977. O nic lépe se nevedlo ani sóji s dodáním v listopadu, která se prodávala za 4,115 USD za bušl, o 0,9 procenta levneji než ve ctvrtek, a behem seance se dokonce na okamžik dotkla i dvaadvacetiletého minima 4,015 USD. "Je to nejhorší medvedí trend, jaký jsem za nekolik desetiletí videl," prohlásil podle agentury Bloomberg Dan Basse z chicagské firmy AgResource.

Snižování cen akcelerovalo zejména poté, co nejnovejší zpráva amerického ministerstva zemedelství USDA ukázala neobvyklý výpadek exportní poptávky mimo teritorium Spojených státu. Vývoz sóji ze zeme je letos zatím o trináct procent nižší než ve stejném období minulého roku, a soude podle 66procentního mezitýdenního propadu se tento neblahý trend ješte prohlubuje. Kupci se podle všeobecného mínení drží stranou, protože sami ješte mají dostatek zásob - predevším v Jižní Americe. Totéž platí i pro pšenici, jejíž exporty se též zpomalily. Na strane nabídky se tak vyvíjí trvalý previs, který ješte zhorší letošní velká sklizen. Vzhledem k výbornému pocasí se v USA predpovídá celková úroda 2,995 miliardy bušlu sóji, vubec nejvyšší císlo v historii, a i sklizen ozimé pšenice zrejme prekrocí vládní odhad 1,612 miliardy bušlu. Pokud nedojde k výrazné zmene v teplotních podmínkách, mohou ceny na sestupné dráze setrvat.

Surový cukr s ríjnovým dodáním zlevnil na newyorské CSCE o 2,1 procenta na 5,52 USc za libru kvuli nízké poptávce. Exportní kanály do Ruska, nejvetšího spotrebitele sladila na svete, totiž od 1. 8. se zvýšením cel vyschnou a podle analytiku se neotevrou až do listopadu. Do té doby mohou zrejme ceny sestoupat až na 4,5 centu za libru.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info