Prohlášení Ministerstva zemědělství
29.05.2013 | MZe ČR
Bez externích právních služeb se dosud neobešel žádný ministr zemědělství. Smlouvy na tyto služby byly uzavřeny jak v roce 2006 za vlády ČSSD, tak v roce 2009 za úřednické vlády i v loňském roce.
Na základě vládní strategie zadalo letos Ministerstvo zemědělství veřejné zakázky na právní služby, které by měly přispět k jejich centralizaci a efektivnějšímu zadávání. Dosud totiž byly tyto služby zadávány jednotlivými útvary Ministerstva, ale i čtyřmi desítkami organizačních složek a podřízených organizací.
Nová smlouva bude na dva roky a předpokládaná hodnota je 40 milionů korun, s tím, že konkrétní služby budou objednávány podle aktuálních potřeb. Skutečné čerpání nemusí dosáhnout této předpokládané částky.
Externích právních služeb Ministerstvo využívá proto, že jeho agenda je velmi obsáhlá a přibývají k ní nové úkoly, například církevní restituce apod. Právníci Ministerstva zemědělství ročně zpracovávají a předkládají do legislativního procesu zhruba 40 až 50 vlastních návrhů právních předpisů, posuzují asi 400 legislativních návrhů ostatních rezortů a přibližně 100 legislativních návrhů poslanců, senátorů nebo krajských zastupitelstev.
Dále řeší ročně zhruba 100 občanskoprávních soudních sporů za asi 2,8 miliardy korun. Řeší zhruba 240 správních žalob, 150 správních případů v rámci rozkladové komise ministra a zvláštní námitkové komise ministra. Posuzují asi 500 smluv uzavíraných Ministerstvem.
Další články v kategorii Zemědělství
- Jakub Helma z Rodinné farmy Helmovi: Lásku k venkovu mám zkrátka v sobě (25.05.2026)
- Začíná další ročník akce Poznej svého farmáře. Zájemcům se otevře 11 farem (25.05.2026)
- Začal samosběr jahod (25.05.2026)
- EU pozastavila na rok dovozní cla na hnojiva, netýká se to Ruska a Běloruska (22.05.2026)
- Prezident Agrární komory Doležal obhájil na volebním sněmu v Olomouci funkci (22.05.2026)
- Válka USA s Íránem má výrazný dopad na srílanský čajový průmysl (22.05.2026)
- Nová Řada 5: univerzální pracovní traktor pro každodenní provoz (22.05.2026)
- Zemědělský fond spouští příjem hlášení škod u ovocnářů po jarních mrazech (22.05.2026)
- Setkání chovatelů plemene limousine ve Vilémovicích (22.05.2026)
- Samosběry jahod u Olomouce se blíží. Pěstitelé lákají na zajímavé odrůdy (21.05.2026)

Tweet



