PRODUKCE OSIVA A SADBY V EKOLOGICKÉM ZEMĚDĚLSTVÍ

Ing. Josef Škeřík, CSc.

Česká zemědělská univerzita Praha

1. Legislativa ekologického zemedelství

Od 1. ledna 1993 platí pro země ES nařízení Rady EHS č. 2092/91 ze dne 24. 6. 1991 “O ekologickém zemědělství a odpovídajícím způsobu označování zemědělských výrobků a potravin”. Toto nařízení bylo aktualizované v srpnu 1995 a v lednu 1997, a je koncipováno jako rámcový zákon pro ekologické zemědělství.

V ČR tuto oblast upravuje interní předpis ministerstva zemědělství, a to Metodický pokyn pro ekologické zemědělství č.j. 655/93-340 ze dne 22. 6. 1993, včetně dalších doplňků.

Zatím nejdůraznějším legislativním předpisem o ekologickém zemědělství v České republice je Vyhláška 324 Ministerstva zemědělství ze dne 10. prosince 1997 - O způsobu označování potravin atabákových výrobků. Zde se v oddílu č 1, § 7, písmenof, předepisuje, že - na obalu se nesmí uvádět, charakter nebo původ potraviny je ekologický nebo biologický přidáním předpony “eko” nebo “bio” před název potraviny, nejde-li o potravinu pocházející z těchto systémů produkce nebo výroby.

V současnosti je i u nás připravován Zákon o ekologickém zemědělství.

2. Legislativa ES k používání rozmnožovacího materiálu v ekologickém zemedelství

V nařízení ES, a v závislosti na něm i v našem metodickém pokynu dochází od roku 2000 k poměrně významné změně v používání osiva. Zatím bylo povoleno použití jak vlastního osiva (z certifikovaných ploch), tak i použití osiva konvenčního. Konvenční osivo smělo být v některých případech, např. zelenina i mořené (povolenými mořidly).

Tato praxe však bude končit. Podle nového ustanovení (viz příloha tohoto článku) se bude pro produkci ekologických certifikovaných produktů - bioproduktů a biopotravin bude muset používat již certifikovaného bioosiva. Konvenční osivo se bude moci použít pouze pro produkci tohoto bioosiva. Je to dáno v podstatě tím, že v příslušném paragrafu je uvedeno -cituji (z nařízení ES):

(c) používá se pouze osivo nebo materiál k vegetativnímu množení, které byly vyprodukovány organickou výrobní metodou uvedenou v odstavci 2.

2. U organické výrobní metody se předpokládá, že pro osivo, nebo materiál k vegetativnímu množení, byly mateční rostlina v případě osiva, a výchozí rostlina (rostliny) v případě materiálu k vegetativnímu množení, pěstovány, v souladu s ustanoveními pododstavců (a) a (b) předcházejícího odstavce, alespoň po jednu generaci,

3. (a) Na základě derogace odstavce 1 (c) mohou být osivo a materiál k vegetativnímu množení, které nebyly získány organickou výrobní metodou, používány po dobu přechodného období končícího 31. prosince 2000 a se souhlasem příslušného orgánu členského státu, pokud uživatelé tohoto rozmnožovacího materiálu mohou ke spokojenosti inspekční instituce nebo orgánu členského státu prokázat, že nebyli schopni získat na trhu rozmnožovací materiál vhodné odrůdy příslušného rostlinného druhu, vyhovující požadavkům odstavce 2. V takovém případě musí být použit rozmnožovací materiál, který nebyl ošetřen pomocí produktů, jež nejsou uvedeny v seznamu v příloze II, části B, je-li dostupný na trhu Společenství. Jakékoli povolení vydané podle tohoto odstavce oznámí členské státy ostatním členským státům a Komisi.

Vysvětlení :

2) Do 31.12. 2000 se může v ekologickém zemědělství používat rozmnožovací materiál nepocházející z ekologického zemědělství (konvenční), pokud není k dispozici ekologický. Konvenční materiál nesmí být ošetřen nepovolenými prostředky, např. mořidly, které nejsou uvedeny v přílohách.

3) Po 31.12 2000 platí, že pro nezpracované výrobky rostlinného původu musí být jako rozmnožovací materiál použit produkt ekologického zemědělství..

4) Pro produkci tohoto materiálu se předpokládá, že mateční rostliny byly nejméně jeden rok u jednoletých a dva roky u víceletých, pěstovány ekologicky. Z toho v praxi vyplývají dva možné zdroje. Za prvé vlastní osivo a za druhé konvenční osivo. Konvenční osivo se tedy smí používat jen pro produkci ekologického osiva a sadby, nikoliv pro produkci merkantilu (biopotravin).

5) O případných výjimkách u některých druhů rostlin, nebo některých typů rozmnožovacího materiálu se musí po 31. 12. 2000. jednat.

3. Legislativa k používání rozmnožovacího materiálu v ekologickém zemedelství (výnatek z Metodického pokynu):

Rozmnožovací materiál

3.16 v ekologickém zemědělství se používá pouze rozmnožovací materiál z uznaných, ekologicky vedených ploch. Předpokládá se, že osivo, nebo materiál k vegetativnímu množení byly, mateční rostlina v případě osiva a výchozí rostlina (rostliny) v případě materiálu k vegetativnímu množení, pěstovány v souladu s pravidly ekologického zemědělství alespoň po jednu generaci, anebo v případě víceletých rostlin po dobu dvou vegetačních období.

Pro produkci osiva a sadby z ekologicky vedených ploch lze použít:

1. vlastní rozmnožovací materiál z ekologicky vedených ploch, tyto plochy musí být nahlášeny při přihlašování ke kontrole kontrolnímu orgánu KEZ (kontrola ekologického zemědělství) a použití osiva podléhá schválení kontrolního orgánu KEZ.

2. není-li tento (viz.1) k dispozici, lze do 31. 12. 1999 použít nemořený certifikovaný rozmnožovací materiál z konvenčního zemědělství, jeho použití také podléhá schválení KEZ.

Při produkci osiva obilnin vybraných druhů na prodej, lze v ekologickém zemědělství produkovat pouze stupeň C, který nemusí být mořen.

Při produkci sadby brambor na prodej, lze v ekologickém zemědělství produkovat pouze stupeň C2, u kterého není ze zákona povinné předčasné ukončení vegetace.

KEZ použití vlastního osiva a sadby neschválí pokud použitý rozmnožovací materiál, předplodina, zdravotní stav a zaplevelení porostu neposkytují záruku dostatečné kvality osiva. Produkce osiva a sadby na prodej se řídí zákonem č. 92/1996 Sb., o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin.

Pro účely vývozu zeleniny do zemí EU je třeba respektovat skutečnost, že od 1. 1. 1998 není možné používat sazenice z jiných než ekologicky pěstovaných zdrojů.

Komentář

1) Tato část Metodického pokynu je v podstatě aplikací Nařízení EU na naše podmínky, zvláště s ohledem na Zákon č. 92/1996 Sb. ze dne 15. března 1996 o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin. Tento zákon je Metodickému pokynu nadřazený, a proto by osivo (bioosivo) produkované v ekologickém zemědělství mělo jeho ustanovení plnit.

4. Ocekávané problémy pri produkci osiva a sadby v ekologickém zemedelství

Od roku 1990, kdy u nás vzniklo ekologické zemědělství, se otázka produkce certifikovaného (uznaného) osiva v České republice neřešila. Zemědělci buď obměňovali vlastní materiál, nebo nakupovali nemořený konvenční. Tato situace se ale vzhledem k požadavku a možnostem vývozu nyní mění a nastává potřeba tuto situaci změnit.

Při množení pro vlastní potřebu i pro prodej si ekologičtí zemědělci musí uvědomit, že produkovat kvalitní osivo bez pomoci chemie je podstatně náročnější na vědomosti a agrotechnickou kázeň. Proto si musí uvědomit znát základních požadavků na osivo a množitelský porost. Tj. musí mít zdravý, druhově čistý, nezaplevelený porost, v dobrém výživném stavu, jehož výsledkem je zdravé, čisté a klíčivé osivo (případně sadba) odpovídající normě. Produkci tohoto osiva bude kontrolovat jak ÚKZÚZ, z hlediska norem, tak i KEZ z hlediska dodržování směrnic.

Je nutné se zvláště vyrovnat s těmito faktory:

· zvýšené nároky na zařazení v osevním postupu a agrotechniku

· vzhledem k požadavkům na vlastnosti množitelských porostů při uznávání v porostu lze očekávat zvýšené nároky na ruční práci, při odstraňování jiných druhů rostlin a plevelů.

· zvýšené nároky na použití organických hnojiv a udržování ostatních živin povolenými hnojivy na střední zásobě.

· vysoká úroveň výběru výchozího rozmnožovacího materiálu,

· nutnost použití biologického mořidla Polyversum (Pythium Oligandrum)

Další nutné předpoklady:

· ukončení přechodného období

· velikost podniku

· odborná způsobilost a zkušenost s produkcí osiva a sadby

· znalost příslušných zákonů - zvláště Zákona č. 92/1996 Sb. Ze dne 15. března 1996 o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin

· zaplacení licenčních poplatků majiteli odrůdy a procesu certifikace osiva ÚKZUZ (pokud nemnožíte dohodou pro semenářskou firmu, která tyto úkony hradí za Vás.)

· technické zázemí

Pro množení osiv a sadby bude nutné vybrat pouze podniky, které mají vysokou agrotechnickou a technologickou úroveň, a zároveň možnost další úpravy osiva a sadby (čištění, balení). Produkce ekologického rozmnožovacího materiálu bude jistě náročná, ale na druhou stranu, je zde zaručený odbyt jak doma, tak zřejmě i v zemích EU. Navíc cena tohoto materiálu je podstatně vyšší nežli u osiv konvenčních. Proto by se mohla stát i významným finačním zdrojem ekologických farem.

5. Záver

Máme v podstatě poslední rok na přípravu produkce kvalitního bioosiva podle příslušných směrnic, pokud to nedokážeme, budeme muset tento materiál nakupovat a jistě ne levně v zemích EU, kde se již dnes používá (např. u zeleniny). Pokud to dokážeme, mohlo by se naopak biosivo stát významným vývozním artiklem. Je na nás tuto situaci řešit.

Použitá literatura

Ing. Josef Škeřík, CSc.:Legislativa a semenářství v ekologickém zemědělství, sborník Osivo a sadba, ČZU, Praha, 1999

Ing. Roman ROZSYPAL, CSc.,: Osivo a sadba v ekologickém zemědělství, Bioměsíčník pro trvale udržitelný život, č. 1., 1999

Zákon č. 92/1996 Sb. ze dne 15. března 1996 O odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin

Vyhláška 324 Ministerstva zemědělství ze dne 10. prosince 1997 - O způsobu označování potravin a tabákových výrobků.

Metodický pokyn pro ekologické zemědělství č.j. 655/93-340

Nařízení Rady EHS č. 2092/91 ze dne 24. 6. 1991 “O ekologickém zemědělství a odpovídajícím způsobu označování zemědělských výrobků a potravin”.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info