PŘÍNOS SPOLEČNOSTI MONSANTO PRO PŮDOOCHRANNÉ TECHNOLOGIE PĚSTOVÁNÍ PLODIN

Přínos společnosti MONSANTO pro půdoochranné technologie pěstování plodin

Ing. František Václavík,

MONSATO ČR Brno

Společnost MONSANTO se v rámci procesu globalizace transformovala do společnosti typu "Life sciences", jejímž posláním je výrazně se podílet na zabezpečení dostatečného množství potravin ve zdravém životním prostředí při dosažení vysoké kvality života jedince.

Světová populace vzroste každoročně o více než 85 miliónů lidí, počínaje přelomem století. V roce 2035 dosáhne populace na této planetě dvojnásobného počtu než dnes, tj. 10 biliónů lidí. Výzvou pro rostoucí odvětví industrializovaných věd o životě, v jehož čele stojí společnost MONSANTO, je zajistit pro dnešní i budoucí populaci smysluplný život na této planetě.

Klíčovým faktorem podmiňujícím růst efektivnosati průmyslu zemědělství a výživy je vytvoření komplexu technologií v oblasti:

· výroby osiv s vysokou produkční schopností a kvalitou

· způsobu podnikání v zemědělství, kdy rozhodujícím faktorem je efektivnost a ekologie.

V rámci naplnění tohoto poslání volí MONSANTO v České republice a na Slovensku cíle svého úsilí v těchto oblastech podnikání:

výroba a distribuce kvalitních pesticidů

šlechtění a výroba osiv s vysokými produkčními a nutričními vlastnostmi

tvorba, zavádění a praktické uplatňování ekonomicky odůvodněných a efektivních techonologií pěstování zemědělských plodin

komplexní služby a dodávky vstupů do zemědělské prvovýroby

zabezpečování výstupů kvalitních surovin pro zpracovatelský průmysl.

Z dlouhodobého pohledu se očekává stagnace až snížení světových cen zemědělských produktů. Při očekávaném nedostatku či úplné absenci dotací do zemědělství jak v EU, tak i v centrální Evropě, je jedinou možnou cestou zajištění efektivnosti zemědělské výroby snížení nákladů na jednotku produkce.

Toho lze dosáhnout pouze uplatňováním efektivních technologií pěstování zemědělských plodin při zachování náročnosti na kvalitu vstupů především osiv, pesticidů a hnojiv.

Podnikání v zemědělství je možné jedině za předpokladu, že zemědělec se stane manažerem, který vidí a realizuje možnosti tvorby zisku ze své činnosti.

MONSANTO si klade za dlouhodobý cíl přivést zemědělství v ČR a SR na takovou podnikatelskou úroveň, která zabezpečí pěstiteli trvalou tvorbu zisku při výrobě plodin pro zpracovatelský průmysl bez výrazné účasti ekonomické podpory státu.

V zájmu naplnění tohoto svého dlouhodobého cíle, zaměřuje společnost MONSANTO svou pozornost na tyto hlavní oblasti:

1. Likvidace vytrvalých plevelů na orné půdě, které při stejných vstupech způsobují ročně ztrátu ČR cca 1 milión 200 tisíc tun zrna pšenice, což je téměř 3 miliardy Kč.

2. V návaznosti na likvidaci vytrvalých plevelů rozšiřovat půdoochranné technologie pěstování zemědělských plodin s uplatněním metod minimalizace zpracování půdy, které vykazují vůči standardním technologiím úsporu v průměru 1000 Kč na 1 ha, což při uplatnění na 30 % orné půdy v ČR může přinést úsporu nákladů okolo 1 mld. Kč.

3. Vytvořit pěstiteli zdroje na zabezpečení osiv, pesticidů a hnojiv poskytováním výhodných úvěrů na tyto vstupy v rámci své nabídky.

4. Obchodem se zemědělskými komoditami, jejichž kvalita determinuje úspěšnost umístění na trhu, zabezpečit realizaci zemědělské produkce na tuzemském trhu i do zahraničí.

5. Strategickým partnerstvím s významnými dodavateli vstupů do prvovýroby a realizátory výstupů zvyšovat efektivnost distribučních cest a zabezpečovat komplex služeb i vstupů pro výrobce.

K dosažení tohoto cíle společnost MONSANTO navazuje spolupráci s dalšími organizacemi v oblasti prvovýroby i nadstavby, které vidí zemědělství jako oblast vhodnou pro naplnění svých podnikatelských záměrů.

Na počátku osmdesátých let herbicid ROUNDUP vstupuje v celosvětovém měřítku do další fáze svého růstu. MONSANTO spolupracuje s pěstiteli, kteří využívají různé technologie redukovaného zpracování půdy, jakož i výrobci strojů, univerzitami a výzkumnými ústavy, s cílem rozšířit tyto technologie v zemědělské praxi.

Tyto systémy byly v osmdesátých letech adoptovány v rámci vznikajícího trendu v ochraně životního prostředí se zaměřením na eliminaci eroze půdy. V návaznosti na poznatky získávané při těchto adopcích MONSANTO rozšiřuje tyto technologie v podnikatelských záměrech, neboť jejich využití způsobuje výrazné snížení nákladů na práci, energii a strojní zařízení.

Herbicid ROUNDUP je správnou volbou v těchto technologiích díky jeho účinnosti a efektivnosti vynaložených nákladů. Více než 40 % celosvětové spotřeby herbicidu ROUNDUP pochází právě z expanze těchto technologií.

Společnost MONSANTO začala v České republice ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a Výzkumným ústavem Hrušovany rozvíjet moderní technologie minimalizace zpracování půdy už v roce 1986. Tyto technologie byly zaměřené mimo jiné, hlavně na eliminaci eroze půdy při pěstování kukuřice a cukrovky a v různých modifikacích přetrvávají u některých pěstitelů dodnes. V té době se MONSANTO významně podílelo i na dovozu potřebných strojů a vývozem zemědělských komodit vytvářelo zdroje na úhradu těchto strojů i rostoucí potřeby herbicidu Roundup .

Současně s rozšiřováním aktivit v oblasti využívání efektivních technologií pěstování zemědělských plodin společnost MONSANTO zvyšovala i počet svých odborných technických poradců a vybudovala síť pracovníků technicko-komerčního servisu, která komplexně pokrývá území celé České republiky.

Hlavní činností těchto pracovníků je soustavné a systematické poradenství v oblasti použití výrobků společnosti MONSANTO, jakož i pomoc při zavádění efektivních technologií výroby zemědělských produktů, včetně pomoci při jejich odbytování.

Z iniciativy společnosti MONSANTO vznikl systém EKOTECH, který navazuje na pozitivní výsledky a zkušenosti s minimalizacemi zpracování půdy v naší republice. Tento systém v sobě zahrnuje všechny hlavní prvky technologií conservation tillage a je v různých modifikacích uplatnitelný ve všech výrobních oblastech České republiky.

EKOTECH je systém využívající ekonomické a ekologické technologie pěstování zemědělských plodin za účelem šetření půdy jako nenahraditelného základního výrobního prostředku s cílem jejího zachování i pro další generace. Jedná se o management posklizňových zbytků předplodiny a plevelných společenstev za účelem dosažení optimální úrodnosti půdy.

Systém pěstování plodin EKOTECH, který vznikl za spolupráce společnosti MONSANTO a firmy STROM Praha zcela naplňuje základní atributy úspěšného využívání technologií minimalizace zpracování půdy s respektováním ekologických a ekonomických požadavků uživatelů i celé veřejnosti.

EKOTECH je systém, jehož základními prvky je plánování, disciplína a preciznost. Tyto jsou využívané s cílem maximálně využít výnosový potenciál pěstovaných plodin, docílit vysokou kvalitu produkce a co možná nejvíce efektivně snížit náklady na jednotku produkce v zájmu zabezpečení ziskovosti výroby tržních plodin a konkurence-schopnosti na trhu .

Co od těchto technologií očekává praxe?

Především, že zabezpečí založení porostů plodin jak v optimálních, tak i v extrémních půdních a klimatických podmínkách, jako je sucho nebo naopak mokro, na písčitých nebo naopak těžkých půdách.

Dalším požadavkem je snížení nákladů oproti standardním technologiím.

Při uplatňování těchto technologií je ovšem nutné si uvědomit, že to není jen setí, nýbrž ucelený systém , jehož úspěšné využití vyžaduje dodžování určitých principů:

1. SKLIZEŇ PŘEDPLODINY

Kvalitní a včasná sklizeň předplodiny je základním předpokladem pro úspěch následných operací.

Výška strniště je nepřímo úměrná výnosu plodiny, tedy čím vyšší výnos, tím nižší strniště. Slámu je nutné co nejdříve sklidit z pozemku nebo rozdrtit a rovnoměrně rozmetat po pozemku, nejlépe okamžitě při sklizni společně s plevami.

Pokud se na vybraných pozemcích vyskytují vytrvalé plevele (pýr, pcháče, rákos) je ideální zlikvidovat je předsklizňovou aplikací herbicidu Roundup.

2. ÚPRAVA POZEMKŮ PO SKLIZNI

Co nejrychleji po sklizni je potřeba provést mělkou podmítku a její ošetření (vláčení, válení), aby se vytvořily podmínky pro vzejití výdrolu a plevelů. Tyto jsou následně likvidovány aplikací herbicidu Roundup, nejlépe už při výšce okolo 5cm. Takto se úspěšně dá využít nízká dávka přípravku (1 - 1,5 L / ha) a v dostatečném časovém odstupu od setí následné plodiny se zlikviduje "zelený most" přenosu chorob a škůdců.

Roundup se takto stává nedílnou součástí technologie a diskuse na téma náhrady jeho použití druhou podmítkou jsou ryze spekulativní.

Proč?

Machanická kultivace - druhá podmítka nelikviduje jejich kořenový systém. Celá řada patogenů převážně z oblasti houbových chorob přežívá na kořenovém systému trav a výdrolu a tímto "zeleným mostem" se přenášejí na následnou obilninu. Samozřejmě pak snižují výnos.

Stejně pozitivně se aplikace herbicidu Roundup projevuje i na eliminaci hrabošů a slimáčků, neboť komplexní likvidací vzešlých plevelů se na pozemcích vytváří "hladové období", kdy se tito škůdci stěhují za potravou a neškodí pak v následné plodině. Navíc nízké strniště a zlikvidované plevele jim neposkytují přirozený výskyt, takže hlavně hraboši na základě přirozeného reflexu tyto pozemky nevyhledávají.

Přímé výsevy pouze s chemickou likvidací plevelů v našich podmínkách lze úspěšně využívat pouze v ojedinělých případech, kdy povrch pozemku, struktura půdy, množství posklizňových zbytků a půdní vláha jsou v optimálním stavu a nebudou překážkou jak pro práci bezorebných secích strojů, tak pro následné klíčení a vzcházení plodin.

3. SETÍ PLODIN

Setí je klíčovou operací v technologiích minimalizace zpracování půdy. Stejně tak použití kvalitního secího stroje v závislosti na vysévané plodině a zvolené technologii je určujícím faktorem u těchto technologií.

Základními požadavky na secí stroje jsou především dodržení hloubky setí, vysoký výkon, provozní spolehlivost, dále pak nízká energetická náročnost a schopnost kvalitní práce i v extrémních vláhových a půdních podmínkách.

Použití kvalitního certifikovaného osiva je samozřejmostí.

Kontaktní adresa: Ing. František Václavík; Monsanto ČR; Rybkova 1; 657 06 Brno

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info