Předražené Česko: Za jablka až 190 Kč za kilo. A možná bude hůře!
11.07.2013 | eurozpravy.cz
To jsou teda ceny! Částky za ovoce v obchodech hrozivě letí vzhůru. Jablka lze například pořídit i za 190 Kč za jedno kilo, kdežto kilogram banánů přijde "jen" na 30 Kč. A možná bude hůře!
Jak je možné, že exotické ovoce je levnější než jablka a hrušky, které se dají vypěstovat takřka za humny?
"Za takto vysoké ceny může několik faktorů. Za prvé je to poklesající schopností dodávat ovoce z tuzemských sadů. Důvodem je dovoz zahraničního ovoce, čehož zneužívají velké řetězce. My ovocnáři z toho nejsme opravdu nadšení. Za druhé, je to velice nízkou úrodou v sezóně 2012. Což znamená, že ze skladů se prodávají zbytky malé sklizně. A za třetí je to tím, že, lidé například tolik nenakupují banány," říká předseda ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
"Banány jsou spíše energetická plodina, kterou Češi preferují jíst v zimě. Neosvěží tolik, jako například jablka, hrušky nebo sezónní ovoce, jako jsou jahody či třešně. S trendem špatných úrod je ale třeba počítat, tak se může stát, že ceny jablek zůstanou vyšší," dodává Ludvík.
Odborník z ovocnářské unie také doporučuje nakupovat ovoce v lokálních "zeleninách", nejlépe pak na farmách. Tam je jistota, že nakoupíte tuzemské ovoce.
Například v jednom z pražských obchodů s ovocem a zeleninou z Francie se prodávají jablka za cenu 190 Kč za kilo. V obchodních řetězcích se platí za kilo jablek kolem 70 Kč. Ty nejlevnější jablka za 30 Kč jsou z Polska a jejich kvalita bývá horší.
Další články v kategorii Zemědělství
- Burčák z nejranějších odrůd bude na jihu Moravy o druhém srpnovém víkendu (29.07.2026)
- Miliardář Jaromír Tesař získá plnou kontrolu nad Pozemkovým holdingem (29.07.2026)
- Umělá inteligence a senzory pomáhají s kontrolou porodů (28.07.2026)
- Zemědělci sklízí rychleji než loni, obilnin posekali polovinu, řepky dvě třetiny (28.07.2026)
- Nejsme pašeráci, jen přežíváme. Proč chudí Kolumbijci neopouštějí pěstování koky (28.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství začne opět přijímat žádostí na podporu vodárenské infrastruktury. Na projekty přidá dalších 400 milionů korun (28.07.2026)
- Přebytek tlačí cenu mléka dolů, někde je levnější než voda (27.07.2026)
- Petr Richter: Snažíme se zákazníkovi nabízet, co by si přál (27.07.2026)
- Dieselová krize sužuje chudé farmáře v Africe a Asii. Bez nafty vysychají pole (27.07.2026)
- Úroda ovoce bude letos kvůli mrazům a kroupám poloviční. Pojištěná není ani desetina sadů (27.07.2026)

Tweet



