PRASATA, VEPŘOVÉ MASO, 14.8.1998
14.08.1998 | ČZU
PRASATA, VEPROVÉ MASO, 14.8.1998
Vývoj na trhu veprového masa - aktuální ceny
V cervenci proti cervnu prumerné farmárské ceny jatecných prasat za 1 kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde se zvýšily jen o 0,38 Kc. V první srpnové dekáde prumerné republikové nákupní ceny jatecných prasat se pohybovaly nejcasteji na úrovni mezi 38,10 až 38,50 Kc/kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde.
Vzhledem k oživení poptávky po veprovém mase a ocekávanému vyššímu vývozu našeho veprového masa do zahranicí lze ocekávat zvýšení farmárských cen jatecných prasat v druhé polovine srpna a hlavne v zárí.
Aktuální informace z trhu veprového masa
V Ceské republice je soucasná vysoká porážková kapacita zpracovatelského masného prumyslu využita u jatecných prasat v prumeru pouze na 50 až 60%. To prináší problémy jak producentum, tak i zpracovatelum jatecných prasat. Zpracovatelé a producenti se tímto dostávají do znacných financních potíží, které ješte více umocnují soucasné nedostatky platebního režimu, kde maloobchodní retezce zejména se zahranicní majetkovou úcastí neúmerne prodlužují termíny placení za dodané maso a masné výrobky. Producenti a zpracovatelé jatecných prasat tak neprímo úverují obchodníky a tím se dostávají do nerešitelných financních potíží. V letošním roce lze proto ocekávat další bankroty našich zpracovatelských, ale i nekterých producentských podniku jatecných prasat. Vzhledem k této situaci lze jenom uvítat, že vláda hodlá navrhnout legislativní opatrení, která by napravila nedostatky platebního režimu za zemedelské produkty a potravinárské zboží.
Informace ze zahranicí
V rámci reformy Spolecné zemedelské politiky EU podle vyjádrení odborníku Evropské komise lze ocekávat radikální reformu systému klasifikace, identifikace a registrace jatecných zvírat. Pro všechny clenské zeme EU tento systém bude muset být naprosto jednotný bez možnosti poskytnutí jakýchkoliv výjimek.
Další články v kategorii Zemědělství
- Veterinář Dušan Usvald: Přál bych si, aby bylo více veterinářů pro hospodářská zvířata (24.06.2026)
- Úspěšné letní výběry býků v Osíku (24.06.2026)
- Slábnoucí spotřeba alkoholu vídeňské vinaře netrápí. Zažívají zlaté časy (24.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Mexiku vyrůstá konkurence. Agáve otevírá Indii cestu k novému byznysu (22.06.2026)
- Pesticidy vědci poprvé spojili s rakovinou. Pro Česko mají ale nečekanou zprávu (22.06.2026)
- Agronom: Jarní sucho přinese snížení výnosů až o desítky procent (22.06.2026)
- Vodárenská nádrž Švihov jako klíčový zdroj pitné vody: ministr zemědělství ocenil spolupráci Povodí Vltavy se zemědělskými subjekty a dlouhodobou ochranu vodních zdrojů (21.06.2026)
- Mendelova univerzita posiluje spolupráci v Gruzii. Podporuje farmáře, vinaře i rozvoj regionů (19.06.2026)

Tweet



