Ovocnáři dostanou za letošní zmrzlou úrodu odškodné od státu i od EU. Vyplacena bude do konce ledna příštího roku

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) vypracovalo nařízení vlády, podle kterého dostanou ovocnáři postižení letos neobyčejně tuhými jarními mrazy finanční kompenzaci. Přibližně 376 miliónů korun poskytne České republice EU, peníze z národních zdrojů budou z rozpočtu MZe. O další podporu zažádalo MZe ministerstvo financí. Nařízení vlády o poskytnutí mimořádné podpory dnes schválila vláda.

„Cílem tohoto nařízení je mimo jiné i udržení konkurenceschopnosti českých ovocnářů při využití mimořádné dotace poskytované Evropskou unií. Mimořádná finanční podpora pomůže aspoň částečně kompenzovat škody ovocnářům způsobené mrazy nebývalého rozsahu, které zasáhly velkou část území České republiky letos v dubnu a způsobily obrovské škody v sadech,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Prováděcím nařízením Evropské komise obdržela Česká republika prostředky na opatření, jejichž cílem je kompenzovat nejvíce postižené zemědělce v ovocnářském sektoru. K dispozici tak máme podporu EU v celkové výši 15 milionů eur, tedy zhruba 376 milionů korun. Aktuálně se předpokládá kofinancování ve výši 100 milionů korun, přičemž 50 milionů bude získáno z vnitřních zdrojů ministerstva zemědělství a o dalších 50 milionů bylo požádáno ministerstvo financí ze zdrojů národního rozpočtu. Z požadovaných 100 milionů bude část použita na kofinancování mimořádné podpory směřující do ovocnářského sektoru a část prostředků půjde na národní dotační program určený ke zmírnění dopadů letošních jarních mrazů v ovocnářských školkách, který bude vyplácen prostřednictvím Rámcového programu pro řešení rizik a krizí.

Podporu mohou získat pěstitelé ovoce, kteří mimo jiné prokáží poškození jarními mrazy u konkrétního druhu ovoce vyšší než 50 %, a to na základě dat ze škodních protokolů. Žadatelé musí také doložit doklad o pojištění nebo prokázat, že využívají na svých pěstebních plochách protikroupové a protidešťové systémy. Pokud žadatel nesplní podmínku pojištění, bude mu podpora přiznána v poloviční výši.

Státní zemědělský intervenční fond, jako akreditovaná platební agentura, bude podle předpokladu přijímat žádosti o podporu do 31. října 2024 a finanční podpora by měla být vyplacena nejpozději do 31. ledna 2025.

V letošním roce bude podle odhadu sklizně hlavních ovocných druhů pěstovaných v produkčních sadech v České republice snížení úrody oproti roku 2023 až o 74 %. Propad tržeb ovocnářů bude mít velmi dramatický dopad na ekonomickou situaci ovocnářských podniků, protože velká část pěstitelů letos žádné ovoce nesklidí. Kromě České republiky přiznala EU mimořádnou pomoc rovněž zemědělcům v Rakousku a v Polsku.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics

Čtvrtek
Sníh s deštěm
3 °C
Pátek
Oblačno
5 °C
Sobota
Oblačno
7 °C

Počasí


Kalendář

poútstčtsone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Podporujeme utipa.info