Povinnost značení hovězího bude asi urychlena

Ministři zemědělství členských zemí EU hodlají co nejvíce urychlit povinnost označovat hovězí maso. Vyplynulo to totiž, jak AGRIS informoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben, i z posledního zasedání Rady ministrů zemědělství zemí EU, které proběhlo 17. dubna. K problematice zaujala stanovisko také SVS.

Podle SVS navrhla na uvedeném zasedání Rada ministrů zachovat dvě dosud předpokládané etapy, ale zrychlit termíny jejích aplikací. Původní návrh z prosince 1999 předpokládal termín první od konce roku 2000 a druhé od ledna 2003. Jde o budoucí systém povinného značení hovězího masa. Jak navrhla Evropská Komise, bude povinnost značení uskutečněna ve dvou fázích, ale podle ministrů zemědělství by měla být rychlejší.

Rada ministrů zemědělství navrhuje, že od 1. září 2000 by ze značení mělo být zjevné - číslo nebo kód zajišťující souvztažnost masa ke zvířeti nebo ke skupině zvířat; číslo odsouhlasení porážky a místo porážení, to znamená číslo jatek, kde se nacházejí a v závorce kód členské země nebo třetí země; dále číslo odsouhlasení nebo schválení bourárny a opět kód země, kde se bourárna nachází a naposled kategorie zvířat. Komise pro to ustanovená by měla definovat, co se pod pojmem kategorie rozumí.

K tomu řekl Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR: " Dá se předpokládat, že EU bude stejný systém uplatňovat při dovozu ze třetích zemí. To znamená, aby byla zajištěna identita masa a zvířete (popřípadě chovu), dále pochopitelně číslo porážky nebo schváleného závodu. Označit porážku či bourárnu, to již povinné je, ale nově budou po nás, jako po třetí zemi požadovat značení masa, ze kterého bude muset být jasné, z kterého zvířete, nebo ze které skupiny zvířat (chovu) maso pochází. A to budou možná chtít od prvního září 2000."

Ve druhé, zkrácené etapě, Rada ministrů navrhuje, že od prvního ledna 2002 (proti loňskému návrhu od 2003) by značení mělo být doplněno o členský stát, kde se zvíře narodilo, název členského státu, kde bylo odchováno, popřípadě vykrmeno. Jestliže se zvíře narodilo a bylo vykrmeno a poraženo v jednom členském státu bude figurovat na etiketě název jenom pouze tohoto členského státu . Pokud se tohoto procesu zúčastní dva nebo tři členské státy, budou zmíněny všechny. Označení "původ z EU" bylo opuštěno. Pokud jde o importované maso ze třetích zemí, bude možné volit označení "původ mimo EU" nebo uvést místo narození a vykrmení a poražení pokud se bude jednat o různé země. Pokud se bude jednat o jednu třetí zemi, kde se zvíře narodilo bylo odchováno, vykrmeno a poraženo, bude na etiketě název jedné země. Ministři se také shodli na označování mletého masa. Etiketa by měla zmiňovat od první fáze číslo nebo kód země zajišťující dohledání místa poražení místa zpracování, čili umletí masa a samozřejmě v obou případech uvedení země v níž k tomuto došlo. Další údaje tam mohou být uvedeny, pokud to budou dovozci požadovat.

Konečné řešení by mělo být přijato ve formě společného názoru Rady ministrů zemědělství členských zemí EU v průběhu května. Do té doby se očekávají neformální diskuse s Evropským Parlamentem, který má v této věci právo spolurozhodovat. Jedná se o upravení problémů na právním podkladě. Rada by dávala přednost dvojitému právnímu podkladu, pokud s tím Evropská Komise i Evropský Parlament budou souhlasit. Jen tak bude moci Evropský Parlament přistoupit už v červnu ke druhému čtení, aniž by došlo ještě k dalšímu slaďování názorů, které by mohlo ohrozit definitivní přijetí této úpravy, čímž by se ohrozila první fáze, která by měla podle návrhu začít již 1. září 2000.

Holejšovský zdůrazňuje, že je potřeba se připravit na možnost, že EU na třetích zemích (tedy i na naší republice) bude požadovat značení masa tak, aby z něj bylo možné zjistit původ zvířete a od toho ledna 2002, nejen to, ale i kterými chovy a zeměmi prošla, v průběhu odchovu a výkrmu, kde byla poražena a kde byla bourána. "To vše bude problematické zajistit, pokud nebude existovat pas zvířat. To znamená, že zvíře by mělo kromě ušní značky ještě pas. Jak lze se jinak dohledat, kudy zvíře prošlo? Vystopování pohybu zvířete od místa narození až po místo porážky by předpokládalo pravděpodobně velmi dobrou evidenci počítačovou a asi nejjednoznačnější by bylo zavedení zvířecího pasu. To vše se týká skotu. Podobně, jako je tomu ve Velké Británii, tam mají pasy a nikdo se tomu nepodivuje," poznamenal Holejšovský.

Úmysl Rady ministrů zemědělství členských zemí EU zrychlit zavedení nového značení masa si podle účastníků jednání vynucují především tlaky vyvolané spotřebiteli.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info