Potravinářská inspekce kontrolovala kvalitu brambor
10.06.2005 | SZPI
Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) provedla rozsáhlou kontrolu jakosti pozdních i raných konzumních brambor, které se v současné době vyskytují na českém trhu. Inspektoři zkontrolovali u výrobců, ve velkoobchodech a především v prodejní síti celkem 394 šarží brambor (363 pozdních a 31 raných), z nichž 69 (17,5%) nevyhovělo jakostním požadavkům. Inspektoři kontrolovali ve vybraných provozovnách všechny brambory, které byly v době kontroly na trhu, a to bez rozdílu, zda šlo o brambory tuzemské nebo importované. Mezi kontrolovanými šaržemi bylo 48 šarží dovezených brambor, z nichž neodpovídaly předpisům 4 šarže (8%) a 346 šarží tuzemských brambor, mezi nimiž nemělo odpovídající kvalitu 65 šarží (19%).
Nejčastějšími nedostatky byl výskyt suché hniloby a vady dužniny, část brambor byla naklíčená, mechanicky poškozená nebo postižena mokrou hnilobou. Pouze v ojedinělých případech (5 šarží) nebyly brambory správně označené: chybělo označení varného typu nebo byly označeny jako rané a měly pevnou slupku (u raných brambor se musí slupka dát volně odloupnout) anebo chybělo označení v češtině.
Při srovnání výsledků porovnatelných kontrol brambor za posledních pět let je patrný příznivější vývoj jejich jakosti. Zatímco v roce 2001 zjistili inspektoři téměř 46% nevyhovujících šarží, v roce 2002 to bylo 23%, o rok později18%. Většina nedostatků se však vyskytovala přímo v prodejní síti, což je pravděpodobně důsledek nesprávného skladování a nakládání s bramborami.
SZPI věnuje kontrolám brambor dlouhodobě systematickou pozornost, proto budou kontroly i nadále pokračovat. Účinnou zbraň proti prodeji nekvalitních brambor však mají také jak samotní dodavatelé brambor do obchodů, kterým by mělo záležet na tom, jak se s jejich zbožím zachází, tak spotřebitelé. Pokud se nesmíří s tím, že je jim prodáváno nekvalitní zboží a budou nakupovat jinde a pokud najdou odvahu důsledně nejakostní brambory reklamovat, mohou vytvořit citelný tržní tlak přímo na prodejce.
Další články v kategorii Zemědělství
- Šebestyán jednal v Srbsku o posílení zemědělské spolupráce, rostla už loni (18.05.2026)
- U předkupního práva na zemědělskou půdu je klíčová otázka, komu nejvíce prospěje (15.05.2026)
- Krize napříč kontinentem. V Evropě se hromadí mléko, které mělo skončit v Číně (15.05.2026)
- Čínský tým s AI chemií proměnil dusičnany z odpadních vod na amoniak (15.05.2026)
- ČR přestává být od poloviny května sezónně prostá katarální horečky ovcí (15.05.2026)
- Ministr Šebestyán na Czech Food Expo: Kvalitní české potraviny nejsou samozřejmostí (15.05.2026)
- Vinaři získali na soutěži Great American dvě platinové a 18 zlatých medailí (14.05.2026)
- Co s vlnou? Chovatelé ovcí hledali odpověď. Česká firma ji proměnila v ekologickou inovaci - vyrábí ekologická hnojiva, která pomáhají půdě udržet vodu i živiny (13.05.2026)
- Šebestyán kvůli mrazům požádá EK o využití všech dostupných nástrojů pomoci (13.05.2026)
- Bluetongue: ukončení období sezónně prostého KHO (13.05.2026)

Tweet



