POROVNÁNÍ VÝSKYTU NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ŠKŮDCŮ

a původců chorob ozimé pšenice v systému konvenčního a ekologického pěstování

Comparison of the most important pests and diseases originators occurence in winter wheat in the sistem of convencial and ecological growing

Ing. Kazda Jan CSc., Ing. Prokinová Evženie CSc.

Katedra ochrany rostlin, ČZU v Praze

Summary

The field plot trials were done throughout 1997 - 1999. The aim of work was to compare the occurence of pests and diseases of winter wheat at two different growht systems: convenial and ecological. At the convenial growth system two levels were tested: a) only anorganic fertilizers and herbicides were used, b) according requirement the full control (herbicides, insecticides and fungicides) and anorganic fertilizers were used.

Five varieties of winter wheat were observed: Estica, Hana, Ilona, Siria, Mona. Var. Samanta replaced var. Mona in 1998, in 1999 was not occured var. Hana, but Astella.

None of observed varieties had worse health in ecological growing system in comparison with the convenial one. Even in some cases the occurence of pests and diseases was lower in ecological than in convenial growing system. All observed varieties can be used for ecological system of growing. The most resistant of observed varieties was var. Estica, var. Hana showed the lowest reistance to diseases. This result corresponds with the characterization of varieties.

diseases, pests, ecological farming

ÚVOD

V letech 1997 - 1999 byly provedeny polní maloparcelkové pokusy s vybranými

odrůdami ozimé pšenice pěstovanými konvenčním a ekologickým způsobem . Cílem bylo zhodnotit intenzitu výskytu škodlivých organismů a porovnat zdravotní stav rostlin v obou pěstebních systémech. U konvenčního zemědělství byly hodnoceny odděleně varianty s omezeným chemickým ošetřením - použita pouze průmyslová hnojiva a herbicidy - a s úplným chemickým ošetřením - hnojení a ochrana proti chorobám, škůdcům a plevelům podle aktuální potřeby.

Pro hodnocení bylo vybráno pět odrůd ozimé pšenice: Estica, Hana, Ilona, Siria, Mona a Samanta, která v r. 1998 nahradila ve sledování odrůdu Mona. V roce 1999 byla nahrazena Hana odrůdou Astella.

Ani jedna z hodnocených odrůd nevykazovala celkově horší zdravotní stav při ekologickém způsobu hospodaření ve srovnání se způsobem konvenčním. V některých případech byl zdravotní stav při ekologickém hospodaření lepší než při intenzivní hospodaření. Všechny sledované odrůdy je možno využít pro ekologické formy hospodaření. Jako nejodolnější se jevila odrůda Estica, nejméně odolná byla odrůda Hana, což odpovídá i charakteristikám odrůd.

Materiál a metoda

Pokusy byly prováděny v rámci odrůdových pokusů na pokusné stanici České zemědělské univerzity v Praze - Uhříněvsi, kde je pěstován soubor odrůd v ekologických podmínkách, bez použití průmyslových hnojiv a pesticidů a podle zásad IFOAM (International Federation of Organic Agriculture Movements) a Metodického pokynu pro ekologické zemědělství Mze ČR čj.655/93 - 340 a doplňků. Podle těchto pokynů je pokusná stanice certifikována k vedení těchto experimentů. Hodnocení výskytu škodlivých organismů u souboru vybraných odrůd ozimé pšenice pěstované konvenčním způsobem bylo provedeno na šlechtitelské stanici ve Stupicích, kde jsou tyto odrůdy pěstovány v rámci státních odrůdových pokusů.

Stanice Uhříněves leží v úrodné řepařské oblasti v nadmořské výšce 295 m, s hnědozemními jílovitými půdami. Půdy byly podle poskytnutých údajů dobře zásobeny živinami. Průměrná roční teplota je 8,3 oC a 575 mm úhrn ročních srážek.

V roce 1996-1997 byla předplodina pohanka a pokus byl zaset 15. 10. 1996. V roce 1997- 1998 byl předplodinou hrách a pokus byl zaset 8. 10. 1997.

Prakticky ve stejných podmínkách, na Šlechtitelské stanici Stupice vzdálené asi 2 km, byl veden pokus se stejnými odrůdami a stejným osivem, na dvou úrovních intenzity pěstování. Půda je zde také hnědozem, jílovitohlinitá.

V roce 1997 byl předplodinou jetel. Na podzim bylo aplikováno 55 kg N, 60 kg P2O5 a 60 kg K2O na ha, na jaře byly rostliny ošetřeny přípravkem Retacel (regulátor růstu, účinná látka chlormequat-chlorid), dávka 2l/ha a 29. 5. 1997 přípravkem Tango (fungicid, účinná látka epoxiconazol + tridemorph), dávka 0,6 l/ha.

V roce 1998 bylo aplikováno na podzim 58 kg N, 63 kg P2O5 a 63 kg K2O na ha, v jarních měsících přihnojení 37 kg N v ledku amonném. 17. 4. 1998 byl porost ošetřen Retacelem v dávce 2 l/ha a 10. 5. 1998 byl aplikován Tilt 250 EC (fungicid, účinná látka propiconazole) v dávce 0,8 l/ha.

V roce 1999 byl předplodinou hrách. Základní hnojení bylo aplikováno na podzim NPK(15,15,15) v dávce 495 kg/ha. Na jaře přihnojeno 46 kg N/ha 25.3. 1999 v ledku amonném. 19.4. 1999 byl aplikován Retacel v dávce 2 l/ha a 27.4. Folicur BT 225 EC (fungicid, účinná látka tebuconazole, triadimefon)v dávce 1 l/ha.

Pro hodnocení bylo vybráno pět odrůd ozimé pšenice: Estica, Hana, Ilona, Siria, Mona a Samanta, která v r. 1998 nahradila ve sledování odrůdu Mona. V roce 1999 byla nahrazena Hana odrůdou Astella.

Hodnocení zdravotního stavu bylo prováděno ve všech sledovaných letech 1997 - 1999. Výchozí metoda symptomatická, v případě potřeby byla doplněna metodou kultivační (izolace a kultivace na agarových plotnách, Sabouraudova živná půda, inkubace 7 - 14 dní, ve tmě, při teplotě 24 oC). Stejná metoda byla používána při izolaci mikromycetů ze zrn. Pro výchozí hodnoty byly používány prosté odpočty (jedna varianta = jedna odrůda, vždy čtyři opakování).

Výskyt mšic a kohoutků byl hodnocen na třech náhodně vybraných místech v každé variantě a vyjádřen koeficientem.

Choroby byly hodnoceny běžně používanými stupnicemi nebo procenty napadené listové plochy, podle charakteru příznaku a intenzity výskytu.

Termíny odpočtů a hodnocení porostů

Rok

Termín hodnocení

1997

14.4.,5.5., 14.5,28.5., 10.6. a 23.6.

1998

2.7.

1999

25.5.,10.6,22.6.,30.6.

Hodnocení a odpočty byly prováděny na lokalitách Uhříněves a Stupice ve stejný den. Od dubna do července byly obě lokality pravidelně sledovány, výsledky hodnocení byly evidovány pouze v případě většího než náhodného (ojedinělého) výskytu škodlivých organismů V jednotlivých letech se měnila četnost hodnocení podle intenzity výskytu.

Hodnocení v roce 1997

VÝSKYT CHOROB

Z výsledků hodnocení zaměřeného na napadení chorobami pat stébel bylo zjištěno, že ani na jedné z obou sledovaných lokalit se onemocnění nevyskytovalo ani u jedné odrůdy.

Padlí travní (Erysiphe graminis) se vyskytlo pouze na lokalitě Stupice, tj. při klasickém způsobu pěstování. Ani zde však nebyla intenzita napadení příliš vysoká, resp. významnější poškození listové plochy bylo zaznamenáno pouze na 3. listu shora. Na praporcový list se onemocnění nerozšířilo ani na neošetřených parcelách. V období konec května až první dekáda června byl zaznamenám přirozený útlum choroby, ve třetí dekádě června došlo opět k vzestupu intenzity napadení. Po zmíněném ošetření byl tento vzestup na polovině parcel eliminován. Především na parcelách bez fungicidního ošetření, méně na parcelách ošetřených se projevila genetická odolnost odrůd Estica a Ilona vůči napadení.

Na lokalitě Uhříněves nebyl zaznamenán žádný výskyt padlí travního a to ani na jedné odrůdě.

Z hodnocení procenta poškození listové plochy nespecifickými nekrózami vyšlo najevo, že praporcový list nebyl napaden ani u jedné odrůdy ani na jedné lokalitě. Výsledky hodnocení napadení 2. a 3. listu shora se mezi lokalitami liší. Zatímco druhý list shora byl u všech hodnocených odrůd kromě odrůdy Hana výrazně méně poškozen ve Stupicích ve srovnání s Uhříněvsí, u třetího listu tomu bylo naopak

Symptomaticky byly listové nekrózy velmi podobné příznakům napadení houbou Stagonospora nodorum, ta však nebyla prokázána ani kultivací, ani ELISA testem a to ani na jedné lokalitě. Z nekrotizovaných pletiv byly izolovány houby rodu Fusarium.

Po izolaci mikromycetů z dodaných vzorků zrn byla zjištěna celkově větší druhová pestrost u vzorků z Uhříněvse. Důraz byl kladen na porovnání četnosti zastoupení fytopatogenních druhů, především rodu Fusarium. V poměru k ostatním rodům byly houby rodu Fusarium zastoupeny v Uhříněvsi ve 4,3 %. Ve Stupicích tvořily 10,8 % všech zjištěných mikroskopických hub. Na obou lokalitách dominoval běžný, převážně saprofytický druh Alternaria alternata. Významnější rozdíl v četnosti zastoupení byl zjištěn též u Epicoccum purpurascens - Uhříněves 30,6 %, Stupice 19,4%.

VÝSKYT škůdců

Výskyt kohoutků a mšic nejlépe charakterizují grafy z období maximálního výskytu obou škůdců.

Image1.jpg

Image2.jpg

Hodnocení v roce 1998

Image3.jpg

Hodnocení v roce 1999

V roce 1999 nebylo v Uhříněvsi padlí travní vůbec zaznamenáno. Ve Stupicích byl výskyt relativně silný, zvláště na parcelách bez chemického ošetření. Nejvíce napadena byla neošetřená odrůda Siria, u které však bylo napadení výrazně sníženo aplikací Folicuru. Na ošetřené variantě byla nejvíce napadena Samanta. Nejmenší napadení bylo zjištěno u odrůd Estica a Ilona.

Image4.jpg

U rzí byl zjištěn nejvyšší výskyt na lokalitě Uhříněves, zvláště u odrůdy Samanta. Rzi se však koncem června vyskytovaly na všech sledovaných odrůdách. Samanta byla napadena nejvíce i ve Stupicích, ale intenzita výskytu byla podstatně nižší než v Uhříněvsi. Ve Stupicích na neošetřených plochách nebyl zaznamenán žádný výskyt u odrůd Ilona a Estica, na ošetřených plochách fungicidem nebyla rez zjištěna u odrůd Siria, Astella a Ilona.

Image5.jpg

Septoriozy se vyskytly intenzivněji na obou lokalitách. Ve Stupicích se objevily o týden dříve než v Uhříněvsi a jejich výskyt na jednotlivých odrůdách na obou lokalitách byl vyrovnaný. Jen Estica byla ve všech variantách napadena nejméně.

Image6.jpg

Image7.jpg

Výskyt kohoutků byl zpočátku vyšší na lokalitě Uhříněves , ve Stupicích nebyl výskyt zaznamenán. Později byl výskyt přibližně stejný ve všech variantách. Náchylnější se jevily odrůdy Astella a Ilona.

Image8.jpg

Mšice se na žádné lokalitě nevyskytly.

Práce byla financována grantem ČZU č. 2060/ 10 / 1879/ 0 a výzkumným záměrem MSM 412100002

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info