Polští rolníci se nehodlají smířit s levnými dovozy agroproduktů

Právo 21.7.1998

Polští rolníci se nehodlají smírit s levnými dovozy agroproduktu

Polsko již nekolik týdnu zažívá akce nespokojených zemedelcu, protestujících proti nákupum levnejších agroproduktu v zahranicí. Naposledy nekolik stovek rolníku zablokovalo prechod Zebrzydowice na polsko-ceské hranici, kde vysypali na železnicní trat nekolik vagónu madarské pšenice.

Rolníci již nekolikrát protestovali podobným zpusobem proti levným dovozum plodin a potravin. Letos v kvetnu mj. zablokovali hranicní prechod na Slovensko, kde shodili z vagónu 200 tun obilí. V uplynulých týdnech pak v centru Varšavy nekolikrát usporádali demonstrace.

Nekterí zemedelci požadují, aby vláda zastavila dovoz obilovin, cukru a škrobu a zavedla zvláštní dane a úlevy pro domácí prodejce pšenice. Chtejí také, aby byl zaveden systém výkupu pšenice státem. Jiní si zase stežují, že práve východní Evropa spolkne nepomernou cástku z evropských zemedelských fondu.

Ministr zemedelství Jacek Janiszewski ovšem trvá na tom, že by se s polskými rolníky melo zacházet stejne jako s jejich západními kolegy. Podle britského listu Financial Times (FT) na milión polských zemedelcu celí existencním problémum. Jejich rocní výtežek predstavuje na trhu pro každého z nich 1600 zlotých (asi 16 000 Kc) rocne.

FT nicméne soudí, že se polský venkov pripravuje na vstup do Unie rychleji, než od nej západ ocekával. "Polští zemedelci se nemusejí vzdát. Musí se však zmenit, aby prežili vstup do EU," citoval list jednoho z úspešných rolníku. Dnes se zemedelstvím živí v Polsku 27 procent populace, zatímco napr. v Madarsku pouze sedm.

Od roku 1988 v Polsku zkrachovalo 100 000 farmáru. Dokonce i Roman Wirbicki, predseda odborové organizace zemedelcu Solidarita, pripouští, že "bez obetí v radách zemedelcu nemuže Polsko do Evropské unie vstoupit". Jak dodává, stále ješte existuje na 800 000 farmáru, o jejichž osudu se v nejbližších letech rozhodne. Z témer dvou miliónu farem zatím efektivne pracuje skupina zhruba 300 000 zemedelcu, kterí skupují pudu a zvyšují produkci.

(aš)

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info