PK je proti seznamu podniků, které by žádaly o přechodná období
22.11.2001 | Agris
Potravinářská komora ČR (PK) nesouhlasí s vypracováním jakéhokoli seznamu konkrétních podniků, které by požadovaly kvůli plnění některých standardů EU přechodná období, a který by měl být předán pro potřeby Evropské unie. V rozhovoru pro Agris to řekl viceprezident PK Jaroslav Camplík.
"Pokud podnik oficiálně přizná, že v některých podmínkách EU nevyhovuje, stane se terčem celé řady inspekcí a nakonec může dojít i k jeho uzavření," domnívá se Camplík. Seznam by byl podle potravinářů pro EU v podstatě vodítkem, které provozy vyloučí Brusel z účasti na společném evropském trhu.
Systémovým řešením je přitom podle PK bylo vtělit obecné podmínky přechodných období do připravované rozsáhlé novely veterinárního zákona, případně do dalších zákonů. Do doby předpokládaného vstupu ČR do EU, tedy zhruba do poloviny roku 2004, by přitom měly mít podle Camplíka potravinářské podniky dostatek času, aby požadované standardy kladené na společný evropský trh v co nejvyšší míře splnily.
Konkrétní seznam podniků žádající o přechodná období požaduje EU po ministerstvu zemědělství, ministerstvo tedy žádá PK, aby takový seznam zpracovala. "Budeme před tím podniky varovat," zdůraznil Camplík.
Obdobný seznam, jaký po ČR požaduje EU, již Bruselu poskytlo Maďarsko.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- Od vlády nerespektující pravidla působí zavádění další EET pro podnikatele jako špatný vtip (24.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- K letošní sklizni s místopředsedou ASZ ČR Janem Šteflem v Českém rozhlase Plus (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)
- Fotky z koňské soutěže krásy. Tradice přežívá navzdory válkám (23.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby, ale strojírenská divize má výsledky horší (23.07.2026)
- Zemědělci na jihu Čech snižují stavy skotu, kvůli suchu nemají krmivo (22.07.2026)

Tweet



