Pěstitelé řepy i cukrovarníci hledí do budoucna s nemalými obava

Právo 3.11.1998

Pestitelé repy i cukrovarníci hledí do budoucna s nemalými obavami

Hrozí redukce ploch cukrovky a zavírání dalších cukrovaru

Ceské reparství a cukrovarnictví se v lonském roce i letos propadlo do jedné z nejvážnejších krizí v celé poválecné historii. Pestitelé cukrovky i cukrovarníci už natvrdo hovorí o tom, že poslední vývoj reálne ohrožuje další existenci techto oboru s bohatou tradicí v CR.

Mimorádne nízká svetová cena cukru a nedostatecná ochrana vnitrního trhu pred dovozy prebytku cukru a sladidel z okolních zemí, ale i minimální podpora pri exportu zpusobily, že již pred zacátkem letošní kampane zustalo na zásobách cukrovaru okolo 70 tisíc tun cukru. V bilanci na nadcházející hospodárský rok 1998/99 cukrovarníci ocekávají prebytek v rozsahu 150 až 170 tisíc tun cukru, což je zhruba tretina rocní tuzemské spotreby.

"V soucasnosti nám delá velké potíže vyrovnat se se závazky vuci zemedelcum, které jsou zakotveny v obchodních smlouvách," rekl Právu predseda predstavenstva a generální reditel Cukrovaru a rafinérie cukru v Dobrovici na Mladoboleslavsku Oldrich Reinbergr. Nejinak je tomu i v jiných cukrovarech. Situaci podle jeho slov komplikují zvlášte dve veci. Jednak drastický propad svetových cen cukru z 300 na 200 USD za tunu, a to pri zpevnení koruny vuci dolaru ze 34 Kc na 29 Kc. "Pokud bychom chteli cukr vyvážet, pak jedine za ceny okolo 6 Kc/kg, což je pri výrobních cenách kolem 12 Kc/kg dost nereálné. Bez prispení státu bychom museli rapidne snížit cenu, kterou pestitelum platíme za repu. Pri dotaci 6000 Kc na tunu bychom se prebytku, který cekáme k 30. zárí príštího roku, mohli zbavit za miliardu korun ze státní kasy, nehlede k tomu, že okolní trhy se vuci dovozum cukru ochránily a uzavrely," vysvetlil Reinbergr.

Na vzniklou situaci CR podle cukrovarníku zareagovala pozde. Náš trh zustal otevren dovozum jako poslední v celém regionu. Slovensko zavedlo dovozní licence, Polsko a Madarsko k procentickým clum zavedly ješte prohibitivní cla sazbová. Celkový dovoz cukru, vykazovaný i skrytý, za uplynulý rok dosáhl podle cukrovarníku asi 30 tisíc tun.

Ani prognózy dalšího vývoje nejsou príliš príznivé. Svazy pestitelu cukrovky Cech a Moravy se obávají poklesu ploch osetých cukrovkou pro príští rok až o 35 procent. Podle predsedy predstavenstva ceského svazu Jana Bartoše ale pestitelé nesouhlasí s požadavky cukrovaru na úpravu již uzavrených smluv, v nichž chtejí doplatky za letos dodanou repu uhradit až v roce 2000. V posledních dnech a týdnech se pridaly ješte rozmary pocasí. Repa se z rozmoklých polí nedá vyorávat, nekterým cukrovarum se již tencí zásoby, z cehož vznikají další ztráty.

Pestitelé i zpracovatelé repy se shodují v tom, že prvním predpokladem pri hledání východisek je zlepšená ochrana trhu. Bez ní by se i prípadné exportní ci jiné subvence míjely úcinkem. Zavedení množstevní kvóty a licence na dovoz cukru ze Slovenska repari a cukrovarníci uvítali a považují to za první dílcí krok. "Melo by se pokracovat v izoglukóze, ale i ve vztahu k CEFTA a EU. Zcela nevyhovující se nám pri dnešních cenách cukru jeví zvlášte celní ochrana na úrovni 60 %," uzavrel Reinbergr, který je zároven i predsedou Ceskomoravského cukrovarnického spolku.

Stanislav Ptácník

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info