Pěstitele jablek čekají těžké prodělky

Právo - 13.11.1997

Pestitele jablek cekají težké prodelky

"Loni jsme prodávali kilo jablek za prumernou cenu 5,32 Kc, letos jsou kvalitnejší, ale s cenou se nedostaneme pres 2,86 Kc. Krajním rešením jsou dodávky moštárnám, které nekdy platí i pod dve koruny. Nyní už ani moštárny neberou." Právu to rekl Jan Horák, reditel nejvetšího pestitelského podniku na Hodonínsku, akciové spolecnosti Žerotín Strážnice.

Firma má starosti také s úbytkem prodeje na Slovensko. "Zhruba petatricet procent naší úrody jablek stacili vždy nakoupit tamní drobní zákazníci, ale slovenská vláda pred nekolika týdny dovoz jablek zakázala," rekl v úterý Právu Horák. Dodal, že ceská vláda by mela jednat stejne, což by podle nej prospelo domácím pestitelum.

Zatímco v Žerotínu letos meli sotva polovicní úrodu proti lonsku (800 a 1700 tun), tak ve spolecnosti Agro Práce na Znojemsku se na 70 hektarech urodilo 1600 tun, o ctvrtinu více než vloni. Zdejší jablka jsou proti plodum ze zemí Evropské unie prinejmenším o polovinu méne stríkaná pesticidy, pritom vypadají pekne a chutnají výtecne, nejsou vubec cervivá. Pestitelé s nimi presto mají spolecné težkosti.

"Postup vlády je v ovocnárství špatný, obáváme se budoucnosti. Pro naše ovoce, nejen pro jablka, není odbyt, pritom ze zahranicí k nám putují plné kamióny a vlaky," povzdechl si Ivo Pokorný, agronomovocnár z Agro Práce. Rešením podle nej by byla regulace dotovaného dovozu. Západní zeme si svuj trh na rozdíl od nás dovedou ochránit, import povolí až v okamžiku zajištení odbytu vlastní produkce.

Podle sdelení inspektora trvalých kultur Ústredního kontrolního a zkušebního ústavu zemedelského Brno Jaromíra Cepicky se v letošním roce odhaduje celková produkce jablek v CR na 280 až 300 tisíc tun, z toho 136 tisíc tun z intenzívních sadu. Cepicka rovnež poukázal na silný konkurencní tlak dovozu, uskutecnovaného s financní podporou EU. V CR bude podle nej prebývat na 20 tisíc tun konzumních jablek. "Problémy s odbytem a s nedostatkem financí má letos 90 procent pestitelských podniku," konstatoval Cepicka.

- tr, EI

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info