Péče o krajinu je samozřejmost, ne výsada
26.01.2022 | Zemědělský svaz ČR
Zemědělský svaz ČR vyhlašuje druhý ročník soutěže pro produkční zemědělce Odpovědně ke krajině. Cílem této soutěže je ukázat, že produkční zemědělství hospodaří v souladu s přírodními principy a v souladu se zásadami trvale udržitelného rozvoje.
Do soutěže se může prostřednictvím krajské územní organizace ZSČR přihlásit fyzická i právnická osoba, která hospodaří konvenčním způsobem a jejíž příjmy jsou převážně tvořeny příjmy z produkce zemědělských komodit, případně jejich dalšího zpracování. Podmínkou účasti v soutěži je, že v posledních 3 letech u účastníka nebylo zjištěno vážné porušení standardů DZES. Podnik se k účasti může přihlásit nejdříve po 3 letech od posledního přihlášení. Podmínkou účasti v soutěži je splnění zásadních podmínek Hodnocení udržitelnosti farmy SAI.
„Zájmem každého produkčního zemědělce je udržet svůj základní výrobní prostředek, půdu a své okolí, v co nejlepší kondici. Jen udržitelný způsob hospodaření zajistí dlouhodobé fungování každého zemědělského podniku. Každý zemědělec považuje veškeré aktivity směřující k udržitelnosti za samozřejmé a mnohdy si ani neuvědomuje, že pro přírodu dělá vlastně něco navíc,“ vysvětluje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Hodnotit se bude pět hlavních a čtyři vedlejší kritéria a na základě těchto výsledků a po osobní kontrole u zemědělců budou na podzim tohoto roku vyhlášeni vítězové soutěže. K hlavním kritériím patří kvalita osevního postupu, použití vhodných technologií práce na půdě, bilance organické hmoty a živin v půdě, metody signalizace výskytu škodlivých organismů a způsoby ochrany rostli a tvorba a údržba krajinných prvků. Na tvorbě pravidel a metodiky hodnocení se kromě ZSČR podíleli i zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí, Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, Výzkumného ústavu rostlinné výroby a České zemědělské univerzity.
Při hodnocení bude kladen důraz na tolerantnost produkčního zemědělství k žádoucím úpravám a ochota konvenčního zemědělství přijmout určitá opatření při klasickém hospodaření. Preferováno je proto současné provozování produkční zemědělské výroby a péče o stávající prvky ekologické mikrostruktury zemědělské krajiny. Všechna realizovaná opatření musí splňovat kritéria efektivity, ekonomiky a pozitivního ekologického dopadu na životní prostředí. „V zemědělství ani v ochraně životního prostředí neexistují jednoduchá řešení, která nám jsou někdy nabízena. Vždy o komplex opatření, jejichž cílem je zajistit dostatek potravin a minimalizovat dopad na okolní prostředí,“ zakončil Martin Pýcha.
Ing. Vladimír Pícha, mluvčí ZSČR, tel.: 603 532 136, mail: picha@zscr.cz
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozvoj solárů nad českými sady a vinicemi brzdí čekání na dotace a pokyny (01.04.2025)
- Farmářka pěstuje zeleninu jako za starých časů. Její řepa už získala ocenění (01.04.2025)
- Do Česka o víkendu dorazí arktický vzduch, může ohrozit úrodu meruněk (01.04.2025)
- Ministr zemědělství ke slintavce a kulhavce: Žádám zemědělce i veřejnost, aby dodržovali všechna nařízená i preventivní opatření (01.04.2025)
- Vinium - úroda vína v roce 2024 (01.04.2025)
- Zákaz návštěv externích ošetřovatelů kopyt a stříhačů vlny na farmách (01.04.2025)
- Slovenská vláda vyčlenila peníze a vojáky v souvislosti s nákazou skotu (31.03.2025)
- Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena (31.03.2025)
- Ty, kdo týrají zvířata, většinou vypudí samotný kolektiv, zní od zemědělců (31.03.2025)
- Robotizace zemědělství znamená vysoké náklady i efektivitu, vzorem je Japonsko (31.03.2025)