Olomoucké tvarůžky o identitu v EU nepřijdou
30.12.2002 | Agris
Ačkoli vyjednavači za resort ministerstva zemědělství nedospěli v rámci podmínek vstupu ČR do EU k dohodě o ochraně zeměpisného značení tuzemských specialit typu Olomoucké tvarůžky, nemělo by to pro výrobce těchto specialit znamenat žádný problém.
Podle hlavního vyjednavače a náměstka ministra zemědělství Miroslava Tomana se tak pouze nenaplnila možnost zkráceného období uznání těchto názvů v rámci přístupové smlouvy, výrobci specialit ale "mají možnost ochránit si své výrobky na základě specifikace, kterou již mají připravenu, a to standardní procedurou". "EU nám tyto výrobky neschválila z toho důvodu, že je sama vázána předpisy a dohodami s WTO," (Světová obchodní organizace) řekl Toman.
Sama Unie přitom ochranu místních specialit podporuje. Podle komisaře pro jednotný trh Pascala Lamyho patří taková ochrana "k hlavním cílům EU" a Brusel také v rámci jedné z pracovních skupin WTO prosazuje přijetí konvence o celosvětové ochraně regionálních názvů.
Další články v kategorii Zemědělství
- Tepelný stres se projevuje už při teplotách 28 °C (06.08.2026)
- V rybnících Rybářství Třeboň vyschla třetina vody, nejvíce v historii firmy (06.08.2026)
- Oblíbený samosběr melounů u Olomouce se blíží. Letos začne dřív (06.08.2026)
- „Jsme zděšeni.“ Půda pro Babiše, nový zákon má pomoct agropodnikům, odpůrci mají plán (05.08.2026)
- Italské zemědělce trápí listokaz japonský ničící vinice i sady (05.08.2026)
- Vlk: Prodlevy s proplácením újmy za ztížení pastvy (05.08.2026)
- Tisíce lidí sem jezdí na jahody. Teď oblíbenou farmu koupil nový majitel (05.08.2026)
- Obce mohou opravit nebo vybudovat vodní nádrže, od Ministerstva zemědělství na to dostanou 300 miliónů korun (05.08.2026)
- Žně výrazně postoupily, sklizeno je víc než 80 procent ploch obilnin (05.08.2026)
- Z rybího kalu k biostimulantu pro pěstitele. Doktorandi z MENDELU vyvíjejí přípravek FISHIT (05.08.2026)

Tweet



