OLEJNINY prosinec 1998 - zpráva MZe ČR 1. část (zkráceno)

Situacní a výhledová zpráva

OLEJNINY

(1. cást)

Prosinec 1998

Vydává Ministerstvo zemedelství Ceské republiky

Odbor marketingu a komodit MZe CR

Odpovední odborní redaktori : Ing. Jan Adamec

Ing. Petr Hrdý

Reditel odboru : Ing. Jan Pellar

Zdroje informací:

Agra Europe, London

Agrární komora Ceské republiky

Agritec, s.r.o. Šumperk

Ceská zemedelská univerzita Praha

Ceský statistický úrad Praha

Milo, a.s. Olomouc

Ministerstvo financí Ceské republiky

Ministerstvo prumyslu a obchodu Ceské republiky

Ministerstvo zemedelství Ceské republiky

Oilseeds : World Markets and Trade, USDA

Podniky zemedelské prvovýroby Ceské republiky

Sdružení pro výrobu bionafty Praha

Setuza, a.s. Ústí nad Labem

Svaz pestitelu a zpracovatelu olejnin Praha

Ústrední kontrolní a zkušební ústav zemedelský Brno, odbor odrudového zkušebnictví

Výskumný ústav polnohospodárstva a potravinárstva Bratislava

Výzkumný ústav zemedelské ekonomiky Praha

Autori touto cestou dekují za spolupráci všem uvedeným organizacím a jejich odborným pracovníkum.

Situacní a výhledová zpráva Olejniny navazuje na zprávu vydanou v srpnu 1998. K doplnení nových, zpresnených informací bylo použito více informacních zdroju a zpráva je zpracována podle údaju dostupných do 20. 11. 1998.

Termín "marketingový rok", který je ve zpráve používán, odpovídá v zahranicí užívanému ekvivalentu "marketingový rok". U komodity olejniny zacíná marketingový rok 1. 7. a koncí 30. 6. následujícího roku.

Situacní a výhledové zprávy jsou k dispozici na územních odborech MZe CR, na okresních pracovištích Agrární komory a v budove Ministerstva zemedelství CR. Dále vychází jako prílohy periodik Agrospoj, Zemedelské listy, Agrární Noviny, v informacní síti Agronet.

Souhrn zprávy je uveden na síti Internet na adrese http://www.mze.cz/datové informace.

OBSAH

Úvod

Souhrn

Zásahy státu u komodity olejniny

Mezinárodní trh olejnin a oleju

SEZNAM ZKRATEK

CSÚ Ceský statistický úrad Praha

CZU Ceská zemedelská univerzita Praha

ECU European Currency Unit, spolecná menová jednotka EU

EU Evropská unie

FAO Food nad Agriculture Organization of the United Nations, Organizace pro výživu a zemedelství spojených národu

GATT General Agreement on Tariffs and Trade, Všeobecná dohoda o clech a obchodu

SPZO Svaz pestitelu a zpracovatelu olejnin Praha

ÚKZÚZ Ústrední kontrolní a zkušební ústav zemedelský Brno

USDA United States Department of Agriculture

Ministerstvo zemedelství Spojených státu amerických

VÚZE Výzkumný ústav zemedelské ekonomiky Praha

WTO World Trade Organisation, Svetová obchodní organizace

CIF (c.i.f.) Cost, Insurance, Freight = výlohy, pojistné, dopravné placeny. Prodávající platí prepravu zboží do místa urcení vcetne pojištení, kupující hradí výlohy od vyložení zboží v míste urcení

FOB (f.o.b.) Free on board = volne na palubu lodi. Prodávající hradí náklady až po naložení do dopravního prostredku na uvedeném míste

MERO metylester repkového oleje, soucást smesného paliva - bionafty

ÚVOD

Olejniny jsou skupinou zemedelských plodin, jejichž rozsah pestování a produkce se v podmínkách globálních i domácích stále zvyšuje. Je to dusledkem rostoucí svetové poptávky po rostlinných olejích a tucích, které jsou cenove i z hlediska soucasných trendu zdravé výživy výhodnejší, než živocišné tuky.

Situacní a výhledová zpráva Olejniny - prosinec 1998, navazuje na zprávu vydanou v srpnu 1998. Jsou zde využity údaje z domácích i zahranicních podkladu, dostupné k

20. listopadu 1998.

První cást zprávy zachycuje aktuální úroven zásahu státu v komodite olejniny a popis vývoje na mezinárodním trhu olejnin a oleju. Druhá cást zprávy se zabývá rozsahem pestování olejnin v CR. Popisuje pestitelské podmínky a výsledky posledního skliznového roku, uvádí ceny zemedelských výrobcu olejnatých semen, objemy dovozu a vývozu olejnin a bilance domácího užití semene repky, slunecnice a máku. Poslední cást zprávy obsahuje aktualizované údaje z odvetví zpracování olejnin k potravinárským i nepotravinárským úcelum v CR.

K zarucení objektivnosti komentáru a záveru situacní a výhledové zprávy je využíváno více informacních zdroju, což zároven zabezpecuje ochranu individuálních dat.

SOUHRN

S globálne rostoucí poptávkou po rostlinných olejích a tucích se zvyšují plochy pestování a produkce olejnin. Podle odhadu USDA z ríjna 1998 lze ocekávat celosvetovou produkci hlavních druhu olejnin v rekordní výši 288,3 mil. t, pricemž repka olejná se stává druhou nejproduktivnejší olejninou s predpokládanou sklizní 36,6 mil. t semene.

Domácí zemedelci v hledání odbytu a prijatelné realizace své produkce rozširují plochy olejnin. Pro sklizen v marketingovém roce 1998/99 dosáhla podle dosavadních odhadu skliznová plocha olejnin v CR 344 962 ha, to znamená o zhruba 75 000 ha (o 28 %) více, než v roce 1997/98. Na tomto zvýšení se nejvíce podílí nárust skliznových ploch hlavní domácí olejniny, repky olejné, o 38 250 ha. Celková letošní produkce olejnin se odhaduje ve výši

788 007 t, což je nárust ve srovnání s predchozím rokem 1997/98 o 179 786 t (30 %).

Z objemu dosažené produkce predstavuje sklizen repky 697 524 t, tj. 88,5 %, slunecnice

38 100 t (4,8 %), máku 21 433 t (2,7 %), horcice 30 000 t (3,8 %), lnu olejného 950 t (0,1 %).

Pres extrémní klimatické výkyvy v prubehu vegetacního období, negativní následky premnožení hrabošu v nekterých oblastech a deštivé pocasí v období sklizne, je letošní úroven a kvalita domácí produkce olejnin dobrá. U repky, slunecnice a lnu najde prevážná cást produkce uplatnení na domácím trhu. U máku a horcice je nutné vetší cást letošní produkce uplatnit na zahranicních trzích, pricemž za první ctyri mesíce marketingového roku 1998/99 bylo vyvezeno 8730 t semene máku a 4963 t semene horcice.

V prvních mesících po sklizni repky se pohybovaly ceny zemedelských výrobcu semene repky na úrovni 6900 - 7000 Kc/t, címž došlo k jejich ocekávanému zvýšení z lonských 6400 - 6600 Kc/t. Mírne za ocekáváním zustávaly ceny zemedelských výrobcu semene slunecnice v rozmezí 7000 - 7200 Kc/t. S nárustem pestitelských ploch a produkce se snížily CZV semene máku na úroven v prumeru 29 000 Kc/t.

Krátce po zacátku sklizne repky bylo zahájeno její zpracování pro výrobu jedlých oleju a tuku. Domácí zpracovatelé predpokládají v marketingovém roce 1998/99 nárust objemu nákupu repky pro vyšší využití vlastních kapacit. Z duvodu financních problému malých a stredních zpracovatelu se však snižuje využití domácí kapacity v rámci oleoprogramu, k nepotravinárskému užití semene repky.

Pro 2. pololetí 1998 rozhodla mezirezortní licencní komise dne 5. 8. 1998 o vydání neautomatických licencí na vývoz 60 000 t semene repky, které meli možnost získávat podle vydaných zásad prvovýrobci. Tímto rozhodnutím byl sledován zámer, aby z každorocního výhodného vývozu semene repky na zahranicní trhy získali profit též zemedelci. Prestože zemedelci své nároky vetšinou po vzájemné dohode postoupili obchodním organizacím, vcetne ZZN, které licence získali, byl puvodní zámer naplnen.

Podle odhadu Svazu pestitelu a zpracovatelu olejnin bylo pro sklizen v marketingovém roce 1999/2000 zaseto na podzim 1998 zhruba 340 000 ha repky olejné, což je o 70 000 ha (26 %) více, než v predchozím roce. Tato výmera již znamená zastoupení repky na 11 % orné pudy. Protože je tato koncentrace u rady prvovýrobcu i regionu ješte vyšší, nejde z agronomického hlediska o trend príznivý. Další ocekávaný nárust produkce repky si vyžaduje prehodnocení podmínek, ovlivnujících trh s touto komoditou, pro efektivní využití její sklizne v roce 1999 i v následujícím období. Nelze však predpokládat výraznejší nárust cen repky.

ZÁSAHY STÁTU U OLEJNIN, ROSTLINNÝCH OLEJU A TUKU

Do zásahu státu u komodity Olejniny se zahrnují :

1. Celní opatrení

2. Licencní politika

3. Danová politika

4. Dotacní politika státu

1. Celní opatrení

Dne 1. zárí 1998 vstoupila v platnost Dohoda o zóne volného obchodu mezi CR a Tureckem. Výše preferencních celních sazeb a celních kvót u olejnin ve vzájemném obchodu :

Preference poskytované Ceské republice pri vývozu do Turecka

Položka Název zboží Celní kvóta Celní sazba

celního sazebníku v tunách v %

1205 Semena repky neomezene 12

1514 10 Repkový olej surový 100 0

1517 Margarin 200 15

2306 40 Repkový šrot neomezene 0

Pramen: Dohoda o volném obchodu mezi CR a Tureckem

Preference poskytované Turecku pri dovozu do Ceské republiky

Položka Název zboží Celní kvóta Celní sazba

celního sazebníku v tunách v %

1509 10 90 Olivový olej neomezene 0

1517 Margarin 200 15

Pramen: Dohoda o volném obchodu mezi CR a Tureckem

2. Licencní politika

Dovozní a vývozní licence pro rok 1998 jsou udelovány na základe vyhlášky

MPO CR c. 56/1998 Sb., novelizující vyhlášku FMZO CSFR c. 560/1991 Sb., která stanoví podmínky k vydávání úredního povolení k dovozu a vývozu zboží a služeb.

U komodity Olejniny existují následující licencní povinnosti :

Licencnímu rízení pri dovozu bez množstevního omezení formou automatických licencí podléhá skupina položek 1516 - tuky a oleje živocišného nebo rostlinného puvodu a jejich frakce.

Licencnímu rízení pri vývozu s množstevním omezením formou neautomatických licencí podléhají následující položky :

1205 00 90 semena repky ostatní, - do výše 20 000 tun,

1206 00 91 semena slunecnice proužkované, loupaná - 2 000 tun,

1206 00 99 semena slunecnice ostatní - 10 000 tun,

2306 40 00 repkové pokrutiny a šroty - 120 000 tun.

Tyto kvóty mohou být zmeneny v prubehu roku podle situace na trhu a podle objemu dosažené domácí produkce po dohode MZe CR a MPO CR rozhodnutím mezirezortní licencní komise (ve smyslu ustanovení vyhlášky MPO c. 560/1991 Sb., ve znení pozdejších predpisu).

Na jednání mezirezortní licencní komise pri MPO CR dne 5. 8. 1998 bylo rozhodnuto udelovat neautomatické licence na vývoz repkového semene podle nove vydaných zásad do výše 60 000 tun, s platností do 31. 12. 1998.

Na jednání mezirezortní licencní komise dne 8. 9. 1998 bylo rozhodnuto o zvýšení kvóty pro udelování licencí na vývoz repkových pokrutin a šrotu na úroven 200 000 tun, s platností do 31. 12. 1998.

Na jednání mezirezortní licencní komise dne 11. 11. 1998 bylo rozhodnuto o zvýšení kvóty pro udelování licencí na vývoz slunecnice proužkované, loupané, do výše

2 500 tun, s platností do 31. 12. 1998 a o možnosti získat licence na vývoz semene slunecnice cerné po predložení potvrzení statutárního zástupce domácích zpracovatelu, že tuto slunecnici neodeberou.

3. Danová opatrení

Od posledního vydání Situacní a výhledové zprávy Olejniny v srpnu 1998 nedošlo v danové politice týkající se sektoru olejnin ke zmenám.

4. Dotacní politika

Podpurný a garancní rolnický a lesnický fond, a.s. (PGRLF) :

Podpurný a garancní rolnický a lesnický fond (PGRLF) poskytuje podpory na ekonomicky návratné podnikatelské zámery v rámci vyhlášených programu Provoz, Zemedelec, Krajina, Mládí, Agroregion, Nabyvatel, Restituent, KPV, Export a TOZ. Rozhodnutím predstavenstva PGRLF byl 28. zárí 1998 zastaven príjem žádostí pro programy Zemedelec a Export z duvodu nedostatku financních prostredku ze státního rozpoctu.

MEZINÁRODNÍ TRH OLEJNIN A OLEJU

Celosvetová produkce hlavních druhu olejnin v marketingovém roce 1998/99 dosáhne podle odhadu z ríjna 1998 objemu 288,3 mil. t. Tato produkce by predstavovala nárust o

1,5 mil. t (0,5 %) ve srovnání s rokem 1997/98.

Svetová bilance hlavních olejnatých semen (v mil. tun)

Ukazatel / mark. rok 1993/94 1994/95 1995/96 1996/97 1997/98 1) 1998/99 2)

PRODUKCE :

Sójové boby 117,83 137,73 124,98 131,73 156,09 153,63

Bavlníkové semeno 29,49 32,90 35,93 34,36 34,69 32,85

Podzemnice olejná 25,23 27,90 27,14 28,44 27,14 28,04

Slunecnicové semeno 20,83 23,48 25,89 23,91 23,91 26,45

Repkové semeno 26,80 30,38 34,52 31,61 34,28 36,60

Kopra 4,97 5,48 5,03 5,82 5,51 5,38

Palmová jádra 4,25 4,62 4,99 5,32 5,18 5,40

C e l k e m 229,40 261,80 258,49 261,19 286,79 288,34

VÝVOZY :

Sójové boby 28,18 32,16 31,95 36,96 40,02 38,13

Bavlníkové semeno 0,91 1,03 0,94 0,84 1,04 0,95

Podzemnice olejná 1,49 1,60 1,66 1,52 1,64 1,66

Slunecnicové semeno 2,57 3,18 3,67 4,11 3,94 4,22

Repkové semeno 5,28 5,85 5,86 5,72 6,46 7,36

Kopra 0,24 0,21 0,21 0,20 0,20 0,20

Palmová jádra 0,06 0,06 0,06 0,06 0,06 0,06

C e l k e m 38,73 44,10 44,35 49,41 53,35 52,58

DOVOZY :

Sójové boby 28,40 32,78 32,40 36,42 39,16 38,67

Bavlníkové semeno 0,89 1,04 0,89 0,88 1,02 0,95

Podzemnice olejná 1,44 1,53 1,53 1,52 1,64 1,62

Slunecnicové semeno 2,51 3,14 3,68 4,15 3,86 4,15

Repkové semeno 5,20 5,91 5,76 5,76 6,46 7,35

Kopra 0,26 0,21 0,21 0,21 0,21 0,21

Palmová jádra 0,04 0,05 0,06 0,06 0,05 0,05

C e l k e m 38,73 44,67 44,52 48,99 52,40 53,00

ZPRACOVÁNO :

Sójové boby 102,07 110,24 112,12 115,51 126,15 128,40

Bavlníkové semeno 22,98 25,26 28,18 26,29 26,08 25,36

Podzemnice olejná 13,45 14,71 14,10 15,12 13,76 14,51

Slunecnicové semeno 18,01 20,63 22,60 21,52 21,43 23,30

Repkové semeno 24,42 27,24 30,61 29,56 31,55 33,20

Kopra 4,95 5,47 4,96 5,79 5,49 5,37

Palmová jádra 4,26 4,52 4,95 5,27 5,16 5,34

C e l k e m 190,14 208,06 217,51 219,06 229,62 235,48

KONECNÉ ZÁSOBY :

Sójové boby 17,35 23,69 17,51 12,87 19,17 23,17

Bavlníkové semeno 0,53 0,63 0,59 0,57 0,66 0,29

Podzemnice olejná 0,61 0,75 0,54 0,51 0,51 0,51

Slunecnicové semeno 0,79 0,94 1,54 1,21 0,87 0,95

Repkové semeno 0,80 0,97 1,59 0,98 0,77 1,06

Kopra 0,11 0,08 0,11 0,11 0,10 0,09

Palmová jádra 0,12 0,18 0,17 0,16 0,13 0,13

C e l k e m 20,31 27,23 22,05 16,40 22,20 26,18

Poznámka: 1) 1997/98 predbežné údaje

2) 1998/99 kvalifikovaný odhad k mesíci ríjnu 1998

Pramen: Oilseeds: World Markets and Trade, USDA FOP 10 -98

SÓJA A JEJÍ PRODUKTY

Podle ríjnových odhadu by mela svetová produkce sójových bobu v marketingovém roce 1998/99 dosáhnout 153,6 mil. t, což bude o 1,6 % méne, než 156,1 mil. t v roce 1997/98. K nárustu produkce sóji došlo v USA, Paraguayi a v EU, ve vetšine producentských zemí ale bude produkce nižší. Jarní sklizen sóji u hlavních jihoamerických producentu se ocekává nižší v Argentine o 12 %, v Brazílii o 6 %.

Hlavním producentem sóji jsou USA s produkcí 75,4 mil. t pri prumerném výnosu

2,60 t/ha. Pri této rekordní produkci byla zaznamenána v dusledku príznivých klimatických podmínek výrazne vyšší olejnatost sójových bobu ve srovnání s rokem 1997.

V marketingovém roce 1998/99 se ocekává zpracování 128,4 mil. t sójových bobu, s produkcí 23,1 mil. t sójového oleje a 101,7 mil. t sójových šrotu. Na konci marketingového roku 1998/99 (v zárí 1999) se predpokládá nárust konecných zásob sóji o 21 % ve srovnání s rokem 1997/98 na 23,2 mil. t.

V dusledku vysokých sklizní sóji v letech 1997/98 a 1998/99 a následkem financní a hospodárské krize v jihovýchodní Asii, která patrí spolu s EU k nejvetším dovozcu sóji, se ocekává v marketingovém roce 1998/99 snížení mezinárodního obchodu se sójovými boby a snížení jejich cen. Po trech letech stabilních cen se ocekává pokles farmárských cen sóji na úroven roku 1994/95. V první polovine roku 1998 se též výrazne snížily svetové ceny sójových šrotu.

REPKA A JEJÍ PRODUKTY

Svetová produkce repky by mela v marketingovém roce 1998/99 podle soucasných odhadu dosáhnout rekordní úrovne, pricemž ceny repky, zvedané vysokou poptávkou po rostlinných olejích pri nižší konkurenci cen obilovin zpusobují další nárust pestování repky.

Svetová výmera pestování repky se zvýšila oproti predchozímu roku o 8 % na dosud nejvyšší úroven 25,2 mil. ha, s nejvetšími nárusty v Austrálii, Kanade, EU, Cíne. Svetová produkce repky se odhaduje ve výši 36,6 mil. t, s nejvetšími nárusty v Kanade, Austrálii, EU, Polsku.

Navzdory nárustu osevních ploch bude letošní ocekávaná produkce repky v Cíne nižší o 1,3 mil. t v dusledku silných deštu a záplav a dovozní poptávka Cíny by mela dosáhnout

1,2 mil. t. Naopak produkce repky v Austrálii se od marketingového roku 1994/95 zvýšila témer šestkrát na letos ocekávaných 1,7 mil. t. Zvyšování produkce napomáhá skutecnost, že se australská repka dostává na svetové trhy zacátkem nového roku, tzn. mimo hlavní nabídku repky ze sklizne na severní polokouli, a též blízkost asijských trhu, kde poptávka po olejninách a rostlinných tucích nejvíce roste.

Výhodnejší realizace repky ve srovnání s pšenicí rozširuje též plochy pestování repky v Kanade na letošních 5,4 mil. ha s ocekáváním celkové produkce ve výši 7,3 mil. t. Vývozy kanadské repky by mely v marketingovém roce 1998/99 dosáhnout 3,0 mil. t, nejvyšší úrovne od roku 1993/94. Též zemedelci v USA zacínají rozvíjet pestování repky. Její letošní pestitelská plocha 441 tis. ha je trojnásobkem výmery v roce 1996, pricemž se ocekává produkce ve výši 651 tis. t (prumerný výnos 1,48 t/ha). V USA pestují tak jako v Kanade jarní repku typu canola.

Svetová produkce, mezinárodní obchod a užití repky olejné (v mil. t)

1994/95 1995/96 1996/97 1997/98 1) 1998/99 2)

Produkce repky celkem 30,375 34,519 31,609 34,281 36,596

z toho : EU 6,985 8,271 7,330 8,648 9,472

Cína 7,492 9,777 9,200 9,578 8,300

Kanada 7,233 6,436 5,062 6,393 7,300

Indie 5,884 6,000 6,942 5,900 6,200

Dovozy repky celkem 5,908 5,759 5,757 6,460 7,348

z toho : EU 2,801 2,620 2,287 2,402 2,695

Japonsko 1,832 1,979 1,996 2,050 2,100

Vývozy repky celkem 5,854 5,863 5,718 6,457 7,357

z toho : Kanada 3,912 2,808 2,519 2,964 3,000

EU 1,619 1,927 2,541 2,629 2,802

Dom. Spotr. repky celkem 30,264 33,801 32,262 34,493 36,300

z toho : EU 8,200 8,869 7,200 8,423 9,367

Cína 7,727 9,770 9,201 9,928 9,500

Indie 5,884 6,000 6,942 5,900 6,200

Produk. Repk. šrotu celk. 16,527 18,561 18,023 19,048 19,976

z toho : Cína 4,311 5,452 5,189 5,549 5,300

EU 4,243 4,633 3,820 4,457 4,942

Indie 3,570 3,650 4,220 3,580 3,800

Kanada 1,432 1,569 1,546 1,845 2,023

Dovozy repk. šrotu celkem 3,786 4,146 4,166 4,301 4,251

z toho : EU 2,087 2,102 2,357 2,154 2,048

USA 0,739 0,919 0,866 1,300 1,375

Vývozy rep. šrotu celkem 3,717 4,277 4,160 4,342 4,247

z toho : EU 1,152 1,293 1,191 1,504 1,492

Kanada 1,068 1,204 1,087 1,400 1,413

Indie 1,010 1,040 0,950 0,900 0,900

Dom. Spotr. r. š. celkem 16,568 18,338 18,093 18,969 20,053

z toho : EU 5,176 5,370 5,021 5,043 5,480

Cína 4,236 5,170 4,737 5,529 5,350

Indie 2,560 2,610 3,270 2,680 2,900

Produk. Repk. oleje celk. 10,101 11,369 10,863 11,648 12,313

z toho : EU 2,987 3,285 2,661 3,140 3,484

Cína 2,295 2,904 2,763 2,954 2,825

Indie 1,750 1,800 2,080 1,765 1,845

Kanada 1,060 1,154 1,136 1,360 1,490

Dovozy repk. oleje celkem 2,758 2,532 2,568 2,697 2,966

z toho : EU 0,764 0,758 0,966 0,891 0,816

USA 0,430 0,497 0,502 0,525 0,614

Cína 0,944 0,303 0,281 0,400 0,600

Vývozy repk. oleje celkem 2,645 2,648 2,501 2,731 2,944

z toho : EU 1,799 1,800 1,478 1,578 1,631

Kanada 0,424 0,550 0,695 0,800 0,890

Dom. spotreba r. o. celkem 10,363 11,172 10,935 11,513 12,293

z toho : Cína 2,997 3,088 2,969 3,274 3,355

EU 2,027 2,201 2,161 2,385 2,654

Indie 1,800 1,840 2,110 1,775 1,875

Japonsko 0,785 0,770 0,774 0,790 0,815

Poznámka : 1) predbežný údaj za rok 1997/98 2) odhad z ríjna 1998 pro rok 1998/99

Pramen : Oilseeds: World Markets and Trade, USDA FOP 10/1998

V Polsku se produkce repky mezirocne zvýšila o témer 81 % z úrovne 595 tis. t v roce 1997 na letošních zhruba 1,076 mil. t. Podle polského statistického úradu (GUS) je za tímto výsledkem 17 % nárust výnosu pri nárustu pestitelských ploch repky o 47 % z lonských

317 tis. ha na 466 tis. ha. V dusledku mírné zimy se snížily v posledních letech rozsáhlé zaorávky vyzimované ozimé repky a podíl náhradních osevu jarní repky. V roce 1997 predstavovaly plochy méne výnosné jarní repky 137 tis. ha, v roce 1998 asi 91 tis. ha (zhruba

20 % celkové výmery repky).

K urcitému výpadku v dosažené produkci semene repky z letošní sklizne došlo na Slovensku, kde bylo nutné na jare zaorat zhruba tretinu ploch ozimé repky poškozených vyzimováním nebo škudci. Po poškození náhradních výsevu jarní repky mrazy zustalo ke sklizni 61 154 ha repky, což podle posledních údaju pri prumerném hektarovém výnosu

1,97 t/ha predstavuje celkovou produkci 120 473 t semene repky. To je o 75 946 t (61 %) menší produkce než v roce 1997, která snižuje nabídku pro domácí zpracování nebo vývoz. Ocekává se, že pro potreby domácího zpracování bude potreba dovézt približne 25 tis. t repky, prevážne z CR. Podle informcí Palma-Tumys Bratislava a. s. bylo na Slovensku zaseto pro sklizen v roce 1999 zhruba 119 000 ha ozimé repky (o 30 % více než na podzim 1997).

Plocha pestování repky v zemích EU vzrostla o 10 % na 3,1 mil. ha a letošní produkce se odhaduje na 9,5 mil. t. Pestitelská plocha i celková produkce repky v EU tak zrejme dosáhne rekordní úrovne navzdory omezením podle dohod z Blair House. Podle pravidel vyplývajících z techto dohod tak mohou pestitelé v EU ocekávat snížení kompenzacních plateb za repku pro prekrocení maximální garantované plochy EU, príp. národních referencních ploch. Pri nárustu produkce olejnin a zejména repky v zemích EU se nedá predpokládat rust dovozu olejnin do EU a na mezinárodním trhu s repkou bude prevažovat nabídka nad poptávkou.

Rekordní svetová produkce repky zvýší její svetové zásoby i pri ocekávaném nárustu jejího zpracování o 5 % na dosud nejvyšší úroven 33,2 mil. t. Nejvíce vzroste zpracování repky v Kanade, EU a Indii, pokles se ocekává v Cíne. Za marketingový rok 1998/99 lze ocekávat produkci 12,3 mil. t repkového oleje a 20,0 mil. t repkových šrotu a pokrutin. Vetšina nárustu produkce repkových šrotu najde uplatnení v krmivárském prumyslu zemí zpracování, pouze USA výrazne zvýší jejich dovoz prevážne z Kanady. Rust svetové produkce repky a jejího zpracování stlacuje výrazne ceny repkových šrotu. Jejich úroven napríklad na komoditní burze v Rotterdamu je v soucasnosti na nejnižší hodnote za posledních 7 let.

Nejvyšší nárusty dovozu repkového oleje se ocekávají do Cíny (o cca 200 tis. t) a do USA (o 89 tis. t). Nejvýrazneji se zvýší vývoz repkového oleje z Kanady (o 90 tis.t), z Austrálie (o 55 tis. t) a z EU (o 53 tis. t).

SLUNECNICE A JEJÍ PRODUKTY

Svetová produkce slunecnice se odhaduje v soucasném marketingovém roce 1998/99 ve výši 26,5 mil. t, tj. o 11 % více než v predchozím roce. Tento nárust produkce je dusledkem nárustu pestitelských ploch v Argentine, na území bývalých sovetských republik, nárustu výnosu ve východní Evrope a vyšší produkce v USA.

V Argentine vzrostla výmera slunecnice ve srovnání s minulým rokem o 21 %, což spolu s nárustem výnosu dává predpoklad dosažení produkce 6,7 mil. t. Na území bývalého Sovetského svazu se odhaduje nárust pestitelských ploch slunecnice o 14 %. V dusledku zhoršujícího se výživného stavu pud a sucha v nekterých regionech se ocekává nárust produkce slunecnice oproti minulému roku o 10 % na 6,03 mil. t. Nárust pestitelských ploch je odrazem výše cen slunecnice a možností vývozu. Letošní produkce slunecnice v Rusku dosáhne podle soucasných odhadu úrovne 2,8 mil. t, což predstavuje nárust proti minulému roku o 39 %. Na Ukrajine se predpokládá ze skliznové plochy zhruba 2,15 mil. ha produkce slunecnice ve výši 2,3 mil. t, což je mírný nárust proti lonským 2,2 mil. t. Hektarové výnosy zaostávají za lonskými na úrovni 1 t/ha. Množství vývozu slunecnice za marketingový rok 1998/99 podle predpokladu poklesne z 1,087 mil. t v roce 1997/98 na úroven 680 tis. t po financních pobídkách pro nárust domácího zpracování.

Zvýšení produkce slunecnice se ocekává v Madarsku, Rumunsku, Bulharsku, Jugoslávii. Madarská sklizen by mela dosáhnout 700 tis. t (450 tis. t v roce 1997), pricemž se ocekává, že bude zhruba 80 % úrody zpracováno domácími tukovými závody, které zvýšily nákupní ceny slunecnice o 25 % v zájmu udržení pestitelských ploch na úrovni 450 000 ha. Rocní madarská produkce slunecnicového oleje je více než 200 tis. t, pricemž jeho domácí spotreba predstavuje 100 tis. t. V Rumunsku se odhaduje letošní produkce slunecnice na úrovni 1,1 mil. t z plochy 958 tis. ha (v lonském roce 765 tis. t ze 770 tis. ha).

Svetová produkce slunecnice a slunecnicového oleje (v mil. t)

1994/95 1995/96 1996/97 1997/98 1) 1998/99 2)

Produk. slunecnice celkem 23,484 25,892 23,911 23,910 26,451

z toho : Argentina 5,900 5,600 5,400 5,400 6,700

Ukrajina a Rusko 4,368 7,380 5,177 5,463 6,032

EU 4,026 3,210 3,885 4,062 3,814

USA 2,194 1,819 1,627 1,707 2,100

Cína 1,370 1,270 1,325 1,176 1,250

Domácí spotreba celkem 23,303 25,299 24,283 24,165 26,308

z toho : EU 5,457 5,497 6,187 6,108 6,115

Ukrajina a Rusko 3,725 5,262 3,162 3,704 4,114

Argentina 5,011 5,060 5,235 4,935 5,840

Produk. Slunec. oleje celk. 8,214 8,979 8,593 8,463 9,140

z toho : EU 2,092 2,082 2,346 2,265 2,274

Argentina 1,980 2,000 2,070 1,950 2,312

Ukrajina a Rusko 1,287 1,920 1,143 1,387 1,450

Poznámka : 1) predbežný údaj za rok 1997/98 2) odhad z ríjna 1998 pro rok 1998/99

Pramen : Oilseeds: World Markets and Trade, USDA FOP 10/1998

Na Slovensku se podle odhadu Slovenského statistického úradu k 15. zárí predpokládala domácí produkce slunecnice ve výši 124 tis. t, z plochy 67 tis. ha, pri prumerném výnosu 1,85 t/ha. Informace z poloviny listopadu uvádí, že v dusledku vydatných podzimních deštu a záplav zustalo nesklizeno zhruba 2 500 ha slunecnice, což by predstavovalo výpadek asi 5 tis. t semene.

Pokles pestitelských ploch slunecnice v zemích EU povede k predpokládanému snížení její produkce o 6 % na úroven 3,8 mil. t. Presto dochází u tamních tukových závodu k nárustu zpracování slunecnice pri dovozech suroviny z Ukrajiny, Ruska, Madarska. V období brezen až zárí 1999 se predpokládá dovoz více jak 0,5 mil. t slunecnice z Argentiny.

Pri soucasné vysoké poptávce po slunecnicovém semeni a oleji se predpokládá pri dosažené vyšší svetové produkci za marketingový rok 1998/99 zpracování slunecnice v objemu 23,3 mil. t (o 9 % více oproti 1997/98). To by znamenalo produkci 10,4 mil. t slunecnicových šrotu a 9,1 mil. t slunecnicového oleje. Zvýšená poptávka po slunecnicovém oleji souvisí s nižší nabídkou a vysokými cenami palmového oleje

SEMENO LNU

V marketingovém roce 1998/99 se ocekává nárust produkce lneného semene o zhruba 15 % na dosud nejvyšší úroven 2,78 mil. t. Hlavní produkce v odhadované výši 1,3 mil. t se predpokládá v Kanade, v zemích EU by mela dosáhnout 270 tis. t, v USA 135 tis. t. Ceny lneného semene na evropských burzách zustávaly v období únor až cerven 1998 na úrovni

10 500 - 12 500 Kc/t. Poptávka po lneném oleji zustává relativne vysoká hlavne v Evrope. Jeho svetová spotreba se v uplynulém marketingovém roce 1997/98 podle dosavadních odhadu zvýšila o zhruba 4 %.

PALMOVÝ OLEJ

Podle ríjnového odhadu poklesne produkce palmového oleje v Indonésii o 500 tis. t v dusledku sucha vlivem jevu El Nino, jehož vliv se ocekává i v následujících dvou letech. To snižuje odhad svetové produkce palmového oleje v marketingovém roce 1998/99 na

17,7 mil. t, což je ješte o 4 % více než v roce 1997/98 (17,0 mil. t). Hlavním producentem je s 8,8 mil. t Malajsie. Ceny tohoto velice kvalitního a žádaného rostlinného oleje se zvyšují navzdory každorocnímu rustu jeho svetové produkce.

Ceny a produkce olejnin a jejich produktu na mezinárodních trzích

Svetová produkce rostlinných oleju a tuku (v mil. tun)

Ukazatel/ mark. rok 1994/95 1995/96 1996/97 1997/98 1) 1998/99 2)

Sójový olej 19,76 20,18 20,68 22,84 23,15

Palmový olej 14,94 16,21 17,59 16,97 17,66

Repkový olej 10,10 11,37 10,86 11,65 12,31

Slunecnicový olej 8,21 8,98 8,59 8,46 9,14

Podzemnicový olej 4,23 4,15 4,50 4,21 4,43

Bavlníkový olej 3,73 4,15 3,88 3,79 3,74

Kokosový olej 3,41 3,08 3,58 3,40 3,34

Palmojádrový olej 2,00 2,17 2,31 2,27 2,37

Olivový olej 1,77 1,44 2,30 2,35 2,40

C e l k e m 68,15 71,73 74,29 75,94 78,54

Poznámka: 1) 1997/98 predbežné údaje

2) 1998/99 kvalifikovaný odhad k mesíci ríjnu 1998

Pramen: Oilseeds: World Markets and Trade, USDA FOP 10 -98

Svetová produkce pokrutin a extrahovaných šrotu (v mil. tun)

Pokrutiny, šroty/mark. rok 1994/95 1995/96 1996/97 1997/98 1) 1998/99 2)

Sójové 87,50 89,10 91,81 100,10 101,66

Repkové 16,53 18,56 18,02 19,05 19,98

Bavlníkové 11,74 13,10 12,23 11,86 11,67

Slunecnicové 9,50 10,12 9,94 9,83 10,43

Podzemnicové 5,99 5,73 6,17 5,53 5,82

Palmojádrové 2,40 2,60 2,78 2,71 2,80

Kokosové 1,87 1,69 1,96 1,87 1,84

Celkem 135,53 140,90 142,91 150,95 154,20

Poznámka: 1) 1997/98 predbežné údaje

2) 1998/99 kvalifikovaný odhad k mesíci ríjnu 1998

Pramen: Oilseeds: World Markets and Trade, USDA FOP 10 -98

Ceny olejnatých semen na mezinárodních trzích v USD/tunu

Marketing. Rok Sójové boby Podzemnice Slunecnice Repka Len

ríjen - zárí USA USA Braz Arg. Rott. USA Rott. USA Rott. Hamb. Rott.

1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) 11)

1993/94 233 234 235 231 259 668 1 088 294 317 284 232

1994/95 205 208 217 214 248 609 856 237 309 289 261

1995/96 263 273 284 277 304 635 986 268 312 298 288

1996/97 274 278 285 288 297 563 926 258 266 284 298

1997/98 ríjen 239 246 296 - 278 560 1 072 234 276 281 289

listopad 252 262 276 262 288 520 1 199 243 306 294 290

prosinec 247 252 254 253 284 593 1 220 243 300 296 295

leden 246 244 243 246 274 626 1 146 245 312 308 302

únor 241 245 243 242 270 - 1 079 262 342 323 345

brezen 235 238 235 231 257 - 993 265 358 323 334

duben 230 233 233 229 252 - 953 278 363 328 337

kveten 230 233 230 228 255 - 930 304 324 336 343

cerven 226 230 223 221 246 - 984 317 292 266 337

cervenec 225 229 223 218 244 - 1 034 351 286 264 257

srpen 200 198 209 207 226 - 1 088 322 273 257 247

zárí 189 191 210 209 228 611 967 273 277 277 243

Prumer 230 233 240 231 259 582 1 055 278 309 296 302

1) Prumerná tržní cena placená farmárum v USA

2) Cena za hotové na trzích Central Illinois, US. No1 Yellow

3) Puvod Brazílie, exportní cena fob, Rio Grande

4) Puvod Argentina, exportní cena fob, Buenos Aires

5) Puvod USA, No.2, Yellow, cena cif Rotterdam

6) Prumerná tržní cena placená farmárum v USA, neloupané arašídy

7) Cena cif Rotterdam, dorucovatel USA, 40 - 50 % proteinu

8) Cena placená farmárum v USA

9) Cena cif Rotterdam, puvod EU od zárí 1993, dríve USA/Kanada

10) Cena cif Hamburk, Europe "00" oil

11) Cena cif Rotterdam, puvod Kanada, No 1

Pramen: Oilseeds: World Markets and Trade, USDA FOP 10-98

Ceny rostlinných oleju na mezinárodních trzích v USD/tunu

Marketingový rok Olej

Sójový boby Slunecnic. Podzemnic. Palm. Repk. Kokos. Lnený

ríjen - zárí USA Braz. Arg. Rott. USA Rott. USA Rott. Malaj. Rott. Rott. Rott.

1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) 11) 12)

1993/94 596 539 543 580 685 627 952 973 445 578 564 476

1994/95 608 608 623 642 619 691 977 1 005 651 637 656 657

1995/96 545 537 533 575 560 617 888 928 523 566 746 579

1996/97 496 514 515 536 499 545 985 959 526 539 693 560

1997/98 ríjen 536 590 591 611 540 628 1 094 1 083 517 624 627 594

listopad 567 624 629 676 582 701 1 124 1 090 520 691 616 603

prosinec 553 607 615 622 581 687 1 130 1 058 531 629 586 610

leden 553 581 627 625 568 667 1 138 1 055 564 631 558 601

únor 584 609 620 634 571 695 1 124 1 029 604 640 559 691

brezen 597 633 639 652 584 760 1 124 949 623 656 578 698

duben 619 627 632 662 628 789 1 102 928 639 667 618 710

kveten 623 634 634 671 685 855 1 041 900 694 673 723 729

cerven 569 603 595 629 626 815 1 003 891 621 627 652 768

cervenec 549 582 580 612 - 784 970 874 612 607 667 759

srpen 529 589 589 592 - 724 965 862 626 588 667 743

zárí 554 611 613 615 - 660 968 855 661 626 650 720

Prumer 569 608 614 633 596 730 1 065 965 601 638 625 686

1) Prumerná velkoobchodní cena surového oleje (v cisterne), Decatur, USA

2) Exportní cena fob Rio Grande, puvod Brazílie

3) Exportní cena fob Buenos Aires, surový, puvod Argentina

4) Exportní cena fob Nizozemí, po vyexpedování z lisovny

5) Cena fob surový, v cisterne, puvod USA

6) Cena fob Rotterdam, po vyexpedování z lisovny

7) Cena fob lisovny na jihovýchode USA, surový, v cisterne

8) Cena cif Rotterdam, ruzný puvod

9) Exportní cena fob v prístavech Malajsie

10) Cena fob ex lisovna, Rotterdam

11) Cena cif Rotterdam, puvod Filipíny/Indonésie

12) Rotterdam, ex cisterna

Pramen: Oilseeds: World Markets and Trade, USDA FOP 10-98

Ceny šrotu a pokrutin z olejnatých semen na mezinárodních trzích v USD/tunu

Marketingový rok Šroty, pokrutiny

Sójové Slunecnicové Podzemnicové Repkové

ríjen - zárí USA USA Braz. Arg. Rott. USA Rott. USA Rott. Hamb.

1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10)

1993/94 199 213 182 174 202 104 127 215 176 152

1994/95 167 179 172 151 184 69 103 142 161 134

1995/96 248 260 256 233 256 136 151 223 201 180

1996/97 286 299 289 257 278 122 138 229 235 175

1997/98 ríjen 238 253 267 234 260 107 125 - 199 155

listopad 255 270 277 248 276 97 138 - 170 174

prosinec 237 249 260 238 264 110 154 - 158 183

leden 213 224 220 207 231 99 128 - 148 173

únor 201 212 200 187 214 84 102 176 139 163

brezen 183 192 189 156 184 80 95 176 125 146

duben 168 179 178 143 165 74 86 - 116 136

kveten 165 176 173 143 162 74 90 - 114 133

cerven 175 186 172 140 159 97 83 - 113 119

cervenec 190 202 168 138 157 110 82 - 110 97

srpen 150 161 154 128 145 94 78 - 107 90

zárí 136 150 152 127 145 - 74 - 107 95

Prumer 193 205 201 174 197 93 103 176 134 139

1) Prumerná velkoobchodní cena, 44 % proteinu, Decatur, USA

2) Prumerná velkoobchodní cena, 48 % proteinu, Decatur, USA

3) Exportní cena fob Rio Grande, puvod Brazílie, volne ložené, 44-46 % proteinu

4) Exportní cena fob Buenos Aires, puvod Argentina, pelety

5) Cena cif Rotterdam, puvod Argentina, 45-46 % proteinu

6) Exportní cena fob Minneapolis, 32 %, puvod USA

7) Cena cif Rotterdam, pelety, 37-38 % proteinu, puvod Argentina-Uruguay

8) Exportní cena fob, puvod USA

9) Cena cif Rotterdam, 48 % proteinu, puvod Indie

10) Cena fob Hamburk, ex-lisovny, 34 % proteinu

Pramen: Oilseeds: World Markets and Trade, USDA FOP- 10-98

Pro informaci a srovnání uvádíme údaje o cenách semene repky, semene slunecnice, repkového a slunecnicového oleje na burze v Rotterdamu. Prumerné mesícní ceny z let 1997 a 1998 jsou prepocteny podle aktuálních kurzu na údaje v korunách.

Prumerné mesícní ceny repkového a slunecnicového oleje - ceny FOB Rotterdam v Kc/t

Repkový olej surový: cena fob ex lisovna

I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.

1997 14 948 15 132 15 988 16 375 17 181 17 411 17 350 17 852 18 654 20 598 20 721 21 709

1998 22 667 22 394 22 327 22 543 21 270 20 548 19 576 19 168 18 979 17 928 18 200

Slunecnicový olej surový: cena fob ex lisovna

1997 14 547 14 591 16 091 17 024 18 912 19 136 18 297 18 758 18 256 20 353 23 095 23 610

1998 23 407 23 981 25 649 26 579 27 748 27 364 23 219 20 095 19 895 19 233 20 673

Pramen : Datamonitor

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info