Okamžitá obrana proti slintavce a kulhavce: dezinfekce vozidel převážejících zvířata a kontroly na hranici se Slovenskem i na cestách v ČR

Státní veterinární správa (SVS) dnes vyhlásila nová mimořádná veterinární opatření, aby zabránila zavlečení infekce slintavky a kulhavky do chovů v ČR. Inspektoři SVS, policisté a celníci budou od dnešní půlnoci kontrolovat převozy zvířat. Rovněž budou vyžadovat doklad o dezinfekci vozidel převážejících zvířata. Nakažlivá nemoc se objevila v pátek v chovu skotu v Maďarsku nedaleko slovenských hranic. Kvůli aktuální situaci se dnes sešla Ústřední nákazová komise.

Státní veterinární správa dnes vydala upravená mimořádná veterinární opatření proti šíření nebezpečné nákazy kulhavky a slintavky (SLAK). Osoby přepravující zvířata vnímavá na SLAK nebo živočišné produkty z nich budou muset dodržovat nové povinnosti. Nákaza není přenosná na člověka, v chovech hospodářských zvířat však působí značné škody.

„Naším hlavním cílem je zabránit tomu, aby se nákaza dostala do českých chovů. Právě proto vydáváme mimořádná veterinární opatření a vyčleníme naše lidi, aby je kontrolovali, ať už na hranicích se Slovenskem nebo na cestách ve vnitrozemí. Veterináři budou při kontrolách spolupracovat s policisty a celníky. Už jsme informovali chovatelské a zemědělské svazy, pro chovatele jsme zřídili nonstop informační linku,“ řekl Zbyněk Semerád, ústřední ředitel SVS.

„Nová mimořádná veterinární opatření platí od dnešní půlnoci. Přepravci budou hlavně muset umožnit kontroly a na vyžádání předložit doklady o dezinfekci vozidla před nakládkou zvířat a také doklady k přepravovaným zvířatům. V případě potřeby umožní inspektorům odběr vzorků a po skončení přepravy budou opět muset dezinfikovat vozidla. Aby se snížilo riziko zavlečení do chovů, nesmí do nich vstoupit lidé, kteří byli v posledních 21 dnech v Maďarsku,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Už v pátek 7. března vydala Státní veterinární správa kvůli potvrzenému případu SLAK v Maďarsku celostátní mimořádná veterinární opatření. Zakázala jimi přepravu zvířat z Maďarska a Slovenska, s jedinou výjimkou, a to je přeprava zvířat ze Slovenska přímo na jatka. Slovensko i Maďarsko už také zakázaly vývozy sudokopytníků ze svého území.

Slintavka a kulhavka (SLAK) je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nákaza postihuje také volně žijící zvířata z řad sudokopytníků, například prase divoké. Mezi typické příznaky patří z počátku horečka, snížená produkce mléka, nechutenství, tyto počáteční příznaky jsou následovány výskytem puchýřků, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze zejména v dutině ústní, nozdrách, na mléčné žláze a končetinách. V důsledku toho se objevuje u zvířat typický slinotok a kulhání. Nejde o nákazu přenosnou na člověka. Nicméně lidé mohou nákazu přenést nepřímo mezi chovy. Onemocnění vykazuje vysokou nemocnost, ale nízkou úmrtnost. Typické je onemocnění velkého počtu zvířat na hospodářství. Nejčastěji se zvířata nakazí přímým přenosem viru mezi zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Značné nebezpečí SLAK spočívá v jejím jednoduchém šíření, a to i nepřímým způsobem. Nákaza se může přenášet větrem, potravinami nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Nakažené chovy je nutné zlikvidovat. Další podrobnosti zde: Slintavka a kulhavka – Státní veterinární správa

 

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí Státní veterinární správy

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář

poútstčtsone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Podporujeme utipa.info