OBILOVINY - 2.2.1999

Hodnocení trhu s obilovinami v CR

Omezený export a snížená spotreba krmného obilí v predcházejícím marketingovém roce byly hlavními prícinami zvýšených zásob obilí, s nimiž CR vstupovala do m.r 1998/99. Tato skutecnost umocnená navíc optimistickou predpovedí sklizne obilovin, vedla mnohé naše obchodní subjekty k úvahám o prudkém poklesu nákupních cen všech cereálních komodit. Za této situace byla logická opatrení státu smerující ke stabilizaci vnitrního trhu s obilím. Jednalo se predevším o termínovaný (zálohový) nákup vyhlášený Radou SFTR na nákup 300 tis. tun kvalitní potravinárské pšenice za 4 tis. Kc. V rámci nej bylo nakoupeno 261 tis. tun potravinárské pšenice. Dále Rada SFTR stanovila minimální garantovanou cenu potravinárské pšenice pro intervencní nákup ve výši 4 tis. Kc, pri snížených požadavcích na kvalitu zrna než byly stanoveny u termínovaného nákupu, pro prípad, že na vnitrním trhu poklesne cena pod garantovanou hranici. To se stalo 27.7. a do 18.10., kdy byl intervencní nákup ukoncen, bylo nakoupeno 527 tis. tun, takže celkové množství potravinárské pšenice nakoupené obema zpusoby predstavuje približne 790 tis. tun. Toto množství predstavuje vetší objem než ciní prebytek bilance a proto se ocekává, že cást bude urcena pro vnitrní trh, aby se zamezilo tlaku na dovoz.

Vzhledem k tomu, že úroven minimální garantované ceny v sousedním Slovensku a Madarsku je výrazne nižší, vznikly podmínky, spolu s posilujícím kurzem ceské koruny pro dovoz obilí do CR. Proto jsme museli pristoupit k mimorádným ochranným opatrením, aby se neznehodnotila predcházející regulacní opatrení státu.

Vydávání licence na vývoz obilí bylo podstatne pružnejší než v predcházejícím období, neomezovalo export vetšiny cereálních komodit s vyjímkou jecmene, u nehož toto omezení reagovalo na dramatické snížení osevních ploch jarního jecmene a v zájmu zabezpecení dostatku domácí suroviny pro sladovnický prumysl.

Vývoz obilí z CR je v soucasné dobe limitován jeho nízkou svetovou cenou a prebytkem zásob v sousedních zemích.

Vetšina obchodu na vnitrním trhu, zvlášte u krmného obilí probíhá prímo mezi prvovýrobci a zpracovateli, pricemž významnou roli prostredníka sehrává SFTR. Odbyt nakoupené pšenice probíhá systémem trvalého výberového rízení, a proto rozsah obchodování na plodinových burzách nemá rozhodující význam, je však duležitým indikátorem cenového vývoje. Významnejší role ve zprostredkování obchodu v probíhající marketingové sezone se ocekává ze strany zájmových sdružení prvovýrobcu, zvlášte Svazu pestitelu sladovnického jecmene.

Zdoj: Situacní a výhledová zráva Mze CR - obiloviny, prosinec 1998

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info