OBILOVINY - 15.4.1998

Aktuální situace na vnitrním trhu s obilím

Podle všech signálu, ani na pocátku II.ctvrtletí se cenový vývoj u vetšiny cereálních komodit nebude výrazneji lišit od predcházejícího období. U krmného obilí i nadále pokracuje cenový pokles, zvlášte u krmné pšenice, která poklesla na približných 3 až 3,1 tis. Kc za 1 tunu. Jecmen krmný se v prípade úhrady prepravních nákladu kupujícím prodával v minulém týdnu za 2,9 tis. Kc/t. Po predcházejícím trvalém poklesu, se cena kukurice ustálila na nebývalých 3,3 tis Kc, stejne tak je možno považovat cenu slad. jecmene (3,75 - 3,8 tis. Kc) a žita 3,5 tis. Kc - vše v parite A, za stabilizovanou. Jedinou vyjímku predstavuje cena potravinárské pšenice, která naopak mírne posílila a dosáhla soucasných 4,2 tis. Kc. Nutno však zduraznit, že poptávka po ní je podmínena vysokými nároky na dodržování kvalitativních požadavku. Celkove lze charakterizovat objem stávajících obchodu za minimální.

Pohled na obchodování s obilím na londýnskou burzu

Na burze v Londýne se ani v záveru mesíce brezna (k 27.3.) nepotvrdil ocekávaný negativní klimatický vliv El Nino na ceny obilí, signalizovaný v dusledku ocekávaného poklesu celosvetové produkce obilí. Naopak i v uvedeném termínu pokracovala tendence z predchozího období, totiž další cenový propad, nastartovaný od konce letošního února. Dlužno ješte poznamenat, že u rozhodujících komodit (pšenice a jecmene) v porovnání se stejným obdobím r.1997 je cena shodne o 39 % nižší a dosahuje u pšenice 74,75 a u jecmene 72 GBP/t.

Jednání KR AK CR

Ve stredu 15.4. se koná v Praze zasedání komoditní rady AK CR pro obiloviny. Zprávu o výsledcích a záverech jednání prineseme v dalším týdnu.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info