Obilí bude dostatek, ale méně kvalitního

LN - 9.9.1997

Obilí bude dostatek, ale méne kvalitního

- Zvyšování cen potravin v dusledku špatné kvality obilí k potravinárským úcelum je možnou hrozbou pro spotrebitele

Praha - Kvalita potravinárské pšenice a žita záleží podle odborníku z rad mlynáru a pekaru na jeho poskliznovém skladování a manipulaci. Již v prubehu sklizne se hovorilo o nedostatecné kvalite potravinárského obilí, která se merí takzvaným pádovým císlem, jehož hodnoty mají bezprostrední vliv na a kynutí testa. Práve v prubehu tohoto týdne delají mlynári vlastní šetrení kvality letošní sklizne. Potom se podle slov Martina Turínka ze Svazu prumyslových mlýnu CR mlynári rozhodnou, zda budou, zejména potravinárskou pšenici, nakupovat. Podle predbežných výsledku ze severních a stredních Cech dosahuje požadovaných parametru jen asi šedesát až sedmdesát procent z celkové sklizne. Na Morave se situace ocekává ješte horší.

Obilí pro potravinárské užití z naší letošní sklizne by podle zemedelcu presto mel být dostatek, a ceny potravin by tedy nemely být ovlivneny. Povodnové ztráty na sklizni obilovin by také mel mimo jiné kompenzovat vzrust celkové osevní plochy v porovnání s lonským rokem (o 6,9 procenta).

Pri soucasné minimální garantované cene potravinárské pšenice, která bude v období tesne po sklizni až do konce ríjna cinit 3900 korun za tunu (za níž by prípadne nakupoval Státní fond tržní regulace), nepredpokládají mlynári výraznejší nárust ceny mouky. Zemedelci však ústy prezidenta Agrární komory CR Václava Hlavácka požadují za svou produkci 4680 až 5000 korun za tunu. V soucasnosti se zdá být reálnejší ministerský odhad na úrovni 4200-4400 korun.

Z vyjádrení nekterých mlynáru a pekaru vyplývá, že v prubehu sklizne se nakupovalo okolo 4100-4250 korun za tunu potravinárské pšenice (cena žita by se mela pohybovat okolo 3600-3800 korun za tunu). Pri této cene by se podle nich nemely výrazneji zvyšovat ani ceny peciva. Nyní vše záleží zejména na kvalitním a vubec i odborném poskliznovém uskladnení a manipulaci s obilím. "Mnoho zacínajících soukromých podnikatelu práve tímto nevhodným skladováním nebo nesprávným nacasováním sklizne ve vlhkém období pripravilo obilí o jeho kvalitu a sebe o zisky," tvrdí nekterí mlynári.

Duležité také bude správné využití úrody v podhorských oblastech, které nezasáhly povodne. Pekari tedy zrejme budou zvyšovat své ceny, tak jak v soucasné dobe v ostatních odvetvích, z již "tradicních" duvodu, jakými jsou zvýšení ceny nafty, vody, mezd atd.

Úroda ovoce je v CR kvuli zimním, ale i jarním mrazum nižší než v minulém roce (napr. merunek bude o polovinu méne než loni). Neúroda ovoce postihla hlavne jižní Evropu (importujeme hlavne odtud broskve, nektarinky, merunky a jablka), ale také Anglii. Na cenách techto plodu je to již v soucasné dobe poznat, což by mohlo znamenat zlepšení pozice ceských ovocnáru na trhu. Nižší úroda se rovnež ocekává i u brambor, jež po celé republice postihla plísen.

Jirí Fencl

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info