Obezřetnost Státní veterinární správy vůči BSE je oprávněná

Agrární deník (Agroweb) 21.2.2000

Obezřetnost Státní veterinární správy vůči BSE je oprávněná

Přestože se země, kde se onemocnění šílených krav (BSE) objevilo, dušují, že již nebezpečí nehrozí, stále se objevují nové případy. Státní veterinární správa ČR proto dosud nepovoluje dovoz hovězího z Velké Británie, dokud nebude mezi členskými zeměmi EU jasno a tyto země nezaujmou jednotné stanovisko. Agrárnímu deníku to sdělil tiskový mluvčí SVS ČR Josef Duben.

Je zřejmé, že všichni zúčastnění se snaží dělat, co mohou, aby se nebezpečí šíření BSE a tudíž i ohrožení lidí eliminovalo. K tomu směřují i opatření přijatá například naposledy ve Francii. Jean Glavany, francouzský ministr zemědělství řekl, jak uvádí Financial Times, že vláda plánuje nový mnohem efektivnější systém sledování a zjišťování případů výskytu BSE. Dosavadní systém francouzského dozoru nad skotem byl totiž shledán nedostatečným. Alespoň to tvrdí zpráva expertů Úřadu pro veterinární kontrolu potravin EU, kterou uveřejnil deník Europe 11. 2. 2000. Tito veterinární odborníci provedli v květnu až červnu 1999 ve Francii inspekci, jejíž výsledky ukazují, že francouzský skot nakažený BSE se může dostat do potravinového řetězce a že producenti ještě stále používají masokostních mouček při krmení zvířat, a to bez ohledu na zákaz, který ve Francii platí od roku 1996. Obecně se dá říci, že veterináři z evropského úřadu zpochybnili celý systém dohledu na BSE.

Francie sice tvrdí, že zpráva evropských veterinářů není nikterak alarmující, přesto se však zdá, že dodržování zákazu používat živočišných bílkovin do krmiv pro přežvýkavce je zde více než pochybné. Paříž navíc tvrdí, že od oné inspekce se i leccos zlepšilo, (provádějí se systematické rozbory mozku skotu z nucené porážky, aby se zjistilo, zda nebyl nositelem BSE) a žádá o další expertízu. Procento zvířat postižených BSE a narozených po zákazu používání živočišných bílkovin v krmivu pro přežvýkavce (31 z 59, tj. 52 %) je důsledkem toho, že zákaz začal být skutečně dodržován až v letech 1994/95. Rozbory vzorků krmiv pro skot odhalily přítomnost živočišných mouček. A ty jsou považovány za hlavní cestu přenosu nákazy. Podle zjištění inspekce dochází ještě stále k nepřímé infekci a procento vzorků obsahujících masokostní moučku se v posledních dvou letech pohybuje kolem 2 %. Ze 143 vzorků odebraných v roce 1999 evropskými experty obsahovaly 4,2 % stopové množství živočišných mouček (tj. méně než 0,1 % zakázaného masa) a 1,4 % obsahovalo množství vyšší než 0,1 %. Počet vzorků odebíraných během roku francouzskými úřady je považován za zcela nedostatečný vzhledem k počtu závodů a objemu výroby krmiv pro zvířata. "Nízký počet vzorků je o to prekérnější, že četné oblasti nebo podniky zůstávají zcela mimo kontrolu", uvádí dále zpráva.

Dále pak místní inspektoři zcela opomínají místa, kde může docházet k nepřímému přenosu, jakými jsou sila, mísírny krmiv a přepravní vozy. Jenomže právě zde se mohou dostat do styku krmiva pro přežvýkavce a pro zvířata monogastrická, jejichž krmivo masokostní moučku může obsahovat. Navíc pak Rozhodnutí 97/47/EK (o etiketách na krmivu pro zvířata), které vyžaduje, aby na etiketě bylo uvedeno "zakázáno zkrmovat přežvýkavcům", bylo sice "přejato, ale není dodržováno". Existují mezery v určování podezřelých zvířat. Inspektoři Úřadu pro veterinární kontrolu potravin vyjádřili své pochyby o odborných kvalitách veterinářů-inspektorů na jatkách a o znalostech chovatelů nemoci BSE. Chovatelé své podezření na nákazu BSE nahlašují "až po jistém váhání a mnohdy značně opožděně". Navíc pak definice podezření na BSE ve francouzské legislativě a v oběžnících není zcela totožná se Rozhodnutím EK 98/272/ES, týkajícím se epidemiologické kontroly BSE. Zvláště pak minimální stáří 24 měsíců (proti 20 měsícům), absence odolnosti vůči léčbě a lhůta 15 dnů ve francouzské definici podezření na BSE neodpovídají článku 2 paragrafu 2 výše zmíněného Rozhodnutí. Přesné dodržování francouzské definice by mohlo vést k nižšímu počtu hlášených případů nebo k neopodstatněnému vyloučení podezření na BSE. Ze 200 000 každoročně poraženého skotu, není většina podrobena anatomickému rozboru. "Objevili jsme případy, u nichž by si prošetření na BSE zasloužily", končí zpráva.

Evropští experti dále zjistili, že prohlídky "ante mortem" na navštívených jatkách nebyly prováděny v souladu s legislativou EU. Dokumentace nucených porážek není vedena tak, aby bylo možno zjistit, že nemohlo jít o nákazu BSE. Tato praxe je možná příčinou nižšího počtu hlášených případů z jatek. Přesto však evropští veterináři konstatují, že 48 podezření ze 314 v celé Francii, bylo zachyceno na jatkách, a proto se může jednat pouze o lokální problém.

Zřejmě i proto přistupuje francouzské ministerstvo zemědělství, jak řekl Jean Glavany, k novému systému šetření, který zamezí přístup rizikového masa na pulty řeznictví. V uplynulém týdnu se stalo, že kráva nakažená BSE pronikla normální bezpečnostní sítí a byla zajištěna až na jatkách. Francouzský ministr řekl, že nové testy zpracují společně s Irskem a Švýcarskem, a to tak, že budou zaměřeny na stáda, která jsou považována za riziková. Program by měl obsáhnout zhruba 40 000 zvířat, která uhynula nebo musela být poražena z jiných důvodů než z BSE.

Fracouzský přísnější postup je důsledkem zákazu vývozu britského hovězího, francouzského odmítnutí a posléze řízení u evropského soudu. Přísnější postup by měl obsahovat taková opatření jako je například poražení celého stáda, odkud pocházelo zvíře, u něhož bylo onemocnění diagnostikováno. Ovšem s tím, že farmáři bude uhrazena kompenzace - ve výši tržní ceny zvířat. Jean Glavany přiznal, že Francie přehodnocuje dosud obecně platné domněnky. Loni bylo registrováno 31 případů a letos jich bylo již šest.

Podle slov Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, nedošlo k výskytu onemocnění šílených krav naší republice hlavně díky svědomitému a obezřetnému postupu naší veterinární správy. Z Velké Británie se stále nemůže dovážet od roku 1993, s tím, že SVS povolení na dovoz vydá, až dojde k sjednocení postupu zemí EU, popřípadě k rozhodnutí evropského soudu. Z ostatních zemí je možné hovězí dovážet za stanovených veterinárních podmínek a pochopitelně ze schválených závodů.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info