Obchodní sladovny měly nižší zisk

HN - 14.11.1997

Obchodní sladovny mely nižší zisk

- Prední tuzemská sladarská spolecnost, Obchodní sladovny Prostejov (OS), zaznamenala za prvních devet mesícu letošního roku mezirocní pokles hrubého zisku o 73 procenta ze 75,6 miliónu korun ve srovnatelném období lonského roku na 20,6 miliónu korun.

Prostejov (ctk) - Výsledky podniku sdelil mluvcí spolecnosti Vladislav Janecek a podotkl, že do hospodárského výsledku zatím není zapocítána letošní státní dotace na export sladu. Dále uvedl, že výroba sladu za prvních devet mesícu letošního roku ve srovnání s lonským rokem poklesla o 12 procent na 116,9 tisíce tun proti 132,9 tisíce tun za stejné období lonského roku. Export se za tri ctvrtletí mezirocne snížil o necelých šest procent z lonských 70,1 tisíce tun na 66,2 tisíce tun sladu. Prodej na tuzemském trhu poklesl zhruba o devet procent a cinil 63,3 tisíce tun. Nižší výroba a odbyt podle mluvcího souvisí s cervencovým zahájením výroby ve velkokapacitní Moravské sladovne Kromeríž, díky kterému mohlo pokracovat zavírání starých humnových sladoven v Kromeríži a Olomouci, patrících pod OS. Prícinou poklesu tuzemského odbytu byla také nižší výroba piva u nekterých odberatelu firmy.

Za poklesem exportu pak stojí horší kvalita domácího sladovnického jecmene z lonské sklizne. "Na nižším vývozu mel vliv i rozdílný prístup CR a ostatních státu vyvážejících slad k proexportní politice. V letošním roce byl vývoz této komodity podporen i v CR, výše dotace však zdaleka nedosahuje úrovne zemí Evropské unie," uvedl Janecek. Nejvetším akcionárem spolecnosti je s necelými 23 procenty Bankovní holding.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info