Nová pravidla pro ochranu původu potravin v EU
21.03.2006 | Hospodářské noviny
Ministři zemědělství členských států Evropské unie v pondělí schválili dvě nařízení, která by měla zjednodušit dosavadní systém ochrany regionálních a tradičních potravinářských specialit, který EU používá. Unijní značka představuje potvrzení jedinečnosti výrobku, a tedy i výhodu na trhu. Kromě vína a lihovin dosahuje počet chráněných regionálních výrobků a tradičních specialit v současnosti 727.
WTO v roce 2004 dala zčásti za pravdu stížnostem Austrálie a USA na unijní systém; EU totiž podmiňovala udělení ochrany cizím výrobkům existencí obdobného systému v dané zemi, jednak bránila operátorům z třetích zemí obracet se přímo na EK. Tyto vady jsou podle komise nyní napraveny. Podle diplomatických zdrojů proti hlasovalo pouze Nizozemsko. Nařízení již také schválil Evropský parlament.
Další články v kategorii Zemědělství
- EU pozastavila na rok dovozní cla na hnojiva, netýká se to Ruska a Běloruska (22.05.2026)
- Prezident Agrární komory Doležal obhájil na volebním sněmu v Olomouci funkci (22.05.2026)
- Válka USA s Íránem má výrazný dopad na srílanský čajový průmysl (22.05.2026)
- Nová Řada 5: univerzální pracovní traktor pro každodenní provoz (22.05.2026)
- Zemědělský fond spouští příjem hlášení škod u ovocnářů po jarních mrazech (22.05.2026)
- Setkání chovatelů plemene limousine ve Vilémovicích (22.05.2026)
- Samosběry jahod u Olomouce se blíží. Pěstitelé lákají na zajímavé odrůdy (21.05.2026)
- Šéf Agrární komory: Zemědělství je v krizi, měla by o tom jednat vláda (21.05.2026)
- Eurostat: Počet včelstev na farmách v EU byl v roce 2023 rekordní, v Česku klesl (21.05.2026)
- Ministr Šebestyán: Mrazy závažně poškodily sady, příští týden eurokomisaři moji písemnou žádost osobně zopakuji (21.05.2026)

Tweet



