Největším škůdcem sadařů není hmyz, ale člověk

Listy Strakonicka 19.5.1999

Nejvetším škudcem sadaru není hmyz, ale clovek

Zemedelské družstvo, které se již dlouhá leta orientuje na pestování ovoce, hospodarí v soucasné dobe zhruba na ctyrech stovkách hektaru. "Jedná se o trešne, višne, rybíz, jablka, hrušky i jahody. Co se týce letošní úrody, tak mužeme být spokojeni, mela by být výborná," rekl sadar Michal Kortan.

Dále již záleží pouze na udržení kvality, která muže na trhu uspet. "To obnáší radu operací, napríklad monitorování škudcu a príhodné zásahy proti nim, nebo ochrana stromu proti chorobám. Bohužel však nemužeme ovlivnit prírodní podmínky," pokracoval sadar. Jak ale dále podotkl, nejvetším škudcem není hmyz, ale clovek. Jenom letos zaznamenali chelcictí pestitelé na výsadbovém materiálu ztrátu zhruba 150 000 korun. "Tato cástka však neodráží další budoucnost, protože už se nemuže pocítat s další sklizní," dodal Kortan. Loni a letos nebyla na trhu k dispozici trešen, takže nejvíce se ztrácely tyto stromky,"Proste tam nekdo vleze, vytrhne stromek i s koreny a potom ho jednoduše prodá," vysvetlil Michal Kortan.

Jednou z možností, jak se na trhu prosadit, by byla inovace. "Protože globální oteplení ješte není tak velké, nedají se zde pestovat merunky nebo víno. Proto mužeme zkoušet nové odrudy, ale ne druhy. V soucasné dobe zde však máme všechny odrudy, které mužeme produkovat," konstatoval. Dukazem toho, že se v této oblasti ovoci darí, je i fakt, že v lonském roce šlo na odbyt každé ovoce. O tom, v jakém pomeru budou Chelcice dodávat zboží ven a na domácí trh, rozhodne ekonomika. "V minulých letech jsme totiž na domácím trhu za ovoce nedostali peníze vcas a ani tolik, kolik bychom dostali v zahranicí," uvedl Michal Kortan.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info