Nebezpečí slintavky a kulhavky nelze podcenit

Nebezpecí slintavky a kulhavky nelze podcenit

Od dubna do pocátku kvetna se množí informace o výskytu slintavky a kulhavky u prežvýkavcu, predevším u skotu, ale i u velbloudu. První zmínky prišly z Japonska, následovala Jižní Korea, pak Rusko a Mongolsko. Výskyt byl v uplynulých dnech hlášen též z Afriky, z Malawi. AGRIS o tom informoval tiskový mluvcí Státní veterinární správy CR (SVS) Josef Duben.

Této situaci je podle Josefa Holejšovského, ústredního reditele SVS, venovat pozornost, zejména, pokud jde o možné dovozy. Výskyt slintavky a kulhavky u prežvýkavcu v oblasti celé jihovýchodní Asie prekracuje pocty, které by bylo možné jen tak prejít.

Zeme Evropské Unie neberou nebezpecí tohoto onemocnení na lehkou váhu. V jednotlivých zemích porádají cvicení, pri kterém se proverují zdolávací opatrení. Naposledy se takové simulace konaly v Nemecku a ve Francii. Naší republice byla práve v techto dnech nabídnuta možnost usporádat takové cvicení v príštím roce u nás. Josef Holejšovský tuto možnost uvítal. Naše Státní veterinární správa má pochopitelne zpracované pohotovostní plány na zdolávání nebezpecných nákaz, mezi které mimo jiné patrí také slintavka a kulhavka. Jmenovite je také uvedena mezi nebezpecnými nákazami, které podléhají povinnému hlášení ve veterinárním zákone (c.166/1999 Sb.), a to hned na prvním míste, v § 10, odst. 1, písm. a).

U nás byl výskyt slintavky a kulhavky zaznamenán naposled v roce 1975 a od roku 1991 se neprovádí vakcinace.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info