Nákaza vztekliny se nevyskytuje, veterináři ukončili vakcinaci
05.03.2003 | Českobudějovické listy
Žádný případ vztekliny se neobjevil za poslední roky na českobudějovicku.
Obdobná situace panuje v celé České republice, kde veterinární ústavy odhaly za loňský rok pouze tři nakažené lišky. Ještě v roce 1989 přitom tuzemské laboratoře diagnostikovaly vzteklinu u 1500 zvířat. Převážně se jednalo právě o lišky.
Sporadický výskyt vztekliny v roce 2002 je podle odborníků pokračováním příznivého trendu z minulých let. Dokumentuje úspěšnost programu tlumení nákazy. To je založené na orální vakcinaci lišek, na kterém se podílejí myslivecké jednotky.
Českobudějovická veterinární správa ukončila vakcinaci na území bývalého okresu před třemi lety, jelikož se od roku 1996 v podstatě neobjevil žádný případ vztekliny. Přitom ještě na počátku devadesátých let jí diagnostikovali u zhruba třiceti případů ročně.
Veterináři loni vyšetřili kvůli vzteklině v celé České republice téměř 7500 zvířat. Z celkového počtu jim pod rukama prošlo 5800 lišek. Vzorky pocházely od 38 druhů jiných zvířat. Šedesát procent z nich jich připadá na volně žijící v přírodě.
V souvislosti s výše uvedeným ředitel jmenované veterinární správy v krajském městě Pavel Kolář připomněl, že lišek stále přibývá. Kromě člověka totiž nemají žádného přirozeného nepřítele.
Jak dále naznačil, na 10 kilometrech čtverečních by měla být v průměru jedna liška. V současné době je tomu však více.
Další články v kategorii Zemědělství
- U Utína na Havlíčkobrodsku je nová vinice, majitelé budou hrozny sami zpracovávat (28.04.2026)
- Polovina území ČR trpí silným půdním suchem, i kvůli suché a teplé zimě (28.04.2026)
- Studie: Menší pole mohou snížit počet hrabošů v krajině i škody na úrodě (27.04.2026)
- Ruská továrna na hnojiva byla cílem ukrajinských dronů v dubnu již podruhé (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Sedláci v ASZ ČR nepodporují plošnou aplikaci hubících prostředků proti hraboši polnímu (24.04.2026)
- Značku Výrobek roku Libereckého kraje ponese dalších deset regionálních výrobků (24.04.2026)
- SZIF zveřejnil analýzy k dotacím Agrofertu, chce předejít spekulacím (24.04.2026)
- Jarní mrazy ohrožují třešně, jabloně i brambory, na hodnocení dopadů je brzy (24.04.2026)
- Půda pro mladé zemědělce v ohrožení. Vládní poslanec navrhuje omezení pachtu státních pozemků (24.04.2026)

Tweet



